REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT

Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT.
Wynajem długoterminowy pojazdu, a odliczenie VAT.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie pojazdu firmowego stanowi oczywistą konieczność w wielu branżach - niejednokrotnie trafną propozycją w odniesieniu do zaopatrzenia firmy w samochód jest jego leasing lub długoterminowy wynajem. Podobna opcja staje się wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy coraz częściej korzystają z ofert firm flotowych. Poniżej podano kilka informacji o wspomnianej formie wyposażenia firmy w samochód, uwzględniając jej mocne strony, jak również formalności niezbędne do zrealizowania, w tym odliczenie VAT.

Korzyści długoterminowego wynajmu samochodu dla przedsiębiorcy

 Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na atuty wynajmu długoterminowego, który coraz skuteczniej konkuruje z leasingiem, jak również zdecydowanie przewyższa swoimi zaletami zakup pojazdu na kredyt - pomysł wynajmowania aut przedsiębiorcom jest bowiem wyjątkowo trafny, stąd sukces podobnego przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

 Wynajem długoterminowy zapewnia wyposażenie firmy w dowolny pojazd - firmy flotowe mają w swojej ofercie zarówno auta osobowe, jak i ciężarowe, dostawcze oraz specjalne. Przedsiębiorca podejmuje decyzję o rodzaju samochodu oraz terminie jego wynajmu, dostosowując wybrane opcje do indywidualnych potrzeb wynikających z charakteru prowadzonej działalności.

Niezaprzeczalną korzyścią wynajmu długoterminowego jest ograniczenie formalności oraz zminimalizowanie niezbędnej do skompletowania dokumentacji - w kwocie wynajmu zawarte jest bowiem ubezpieczenie samochodu oraz wszelkie czynności serwisowe oraz naprawcze, które pozostają w kompetencjach firmy ferującej wynajem pojazdów. Podobne rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcy wygodę oraz pozbawia go konieczności angażowania własnego czasu i pieniędzy w kwestie związane z konserwacją wynajmowanego samochodu.

Zobacz też: Projekt nowelizacji ustawy – 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę?

Odliczanie kosztów w przypadku wynajmu

 W odniesieniu zarówno do wynajmu długoterminowego, jak i leasingu istnieje możliwość odliczenia kosztów tych procedur od podatku - podobne rozwiązanie wpływa na korzyść przedsiębiorcy, który podejmując odliczenie VAT oszczędza finanse firmowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Konieczne jest poznanie zasad prawnych, regulujących procedurę odliczania od podatku kosztów poniesionych na wynajem pojazdu lub leasing. Podstawowym i decydującym warunkiem jest sposób użytkowania auta. Jeśli samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych, wtedy przedsiębiorca ma możliwość odliczenia stu procent wydatków związanych z czynszem oraz eksploatacją pojazdu. Niezbędne w tym celu jest prowadzenie dokładnej ewidencji użytkowania samochodu, uwzględniającej przebywane trasy, ich długość, ilość zużywanego paliwa oraz stan licznika.

 Z kolei w odniesieniu do sytuacji, w której wynajmowany samochód firmowy używany jest również w formie prywatnej, możliwe jest odliczenie pięćdziesięciu procent kwoty czynszu i opłat eksploatacyjnych.

Wydaje się więc, że alternatywa, jaką jest wynajem długoterminowy lub leasing stanowi korzystną propozycję dla przedsiębiorców, prowadzących zarówno duże firmy, jak i jednoosobową działalność gospodarczą.

 Z uwagi na niejednokrotny brak specjalistycznej wiedzy odnoszącej się do metod finansowania produktów firmowych, warto skorzystać z porad profesjonalistów - przykładem może być doradztwo oferowane w firmie CLS, obejmujące między innymi pośrednictwo leasingowe oraz porady związane z niwelowaniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wykorzystanie odpowiednich regulacji prawnych zapewni korzystne warunki finansowe każdemu przedsiębiorcy, umożliwiając wybór najbardziej optymalnego rozwiązania, pozytywnie wpływającego na budżet firmowy.

Materiał przygotowany przez ekspertów firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA