REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023 r.?

Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023, zagraniczny dowód rejestracyjny, dowód rejestracyjny sprowadzonego samochodu
Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023 r.?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego w 2023 r.? To pytanie, przed którym stanąć mogą nabywcy aut importowanych. Odpowiedź zależy jednak od przypadku.

Proces rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy zaczyna się od dwóch czynności. Pierwszą jest zgromadzenie koniecznej dokumentacji, a więc faktury lub umowy zakupowej, zagranicznego dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia opłacenia akcyzy. Drugą staje się przegląd techniczny w kraju. W tym punkcie może się wydawać, że po przygotowaniu dokumentów i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania w SKP, kierowca może pojechać do urzędu i złożyć wniosek o rejestrację. Jednak nie tak szybko. Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Czy zagraniczne dokumenty pojazdu trzeba tłumaczyć?

REKLAMA

Kiedy tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie jest potrzebne?

REKLAMA

Odpowiedź na pytanie, zależy tak naprawdę od tego, skąd sprowadzone zostało auto. Bo w przypadku importu pojazdu z krajów UE i dowodów rejestracyjnych, które zawierają oznaczenia kodów zgodne z kodami określonymi w aktualnym wzorze krajowego dowodu rejestracyjnego, tłumaczenia wykonywać nie trzeba. Urzędnik musi przyjąć dokument w wersji, którą nabywca otrzymał za granicą lub od pośrednika sprzedającego auto w kraju. Nie może odmówić.

Zagranicznego dowodu rejestracyjnego w przypadku samochodu kupionego na terenie UE tłumaczyć nie trzeba. A co z umową lub fakturą? Jeżeli nie będą one dwujęzyczne, tłumaczenie może nadal okazać się konieczne. Urzędnik nie ma bowiem obowiązku znajomości języków obcych. A wzory umów i faktur nie są tak usystematyzowane i wyposażone w uniwersalne kody jak dowody rejestracyjne. Dlatego podczas sporządzania umowy za granicą warto zadbać o dwujęzyczny dokument sprzedażowy. To wykluczy konieczność tłumaczenia i ograniczy koszty rejestracji.

Kiedy tłumaczenie dowodu rejestracyjnego jest niezbędne?

Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego mimo wszystko nadal może być konieczne w 2023 roku. Kiedy tak się stanie? W przypadku, w którym samochód jest importowany z kraju innego, niż należącego do UE. Idealnym przykładem są Stany Zjednoczone, Japonia czy chociażby Szwajcaria. Poza tym w tym przypadku warto pamiętać o tym, że lista koniecznych do rejestracji dokumentów się rozszerza. Pojawia się na niej również dowód odprawy celnej przywozowej czy świadectwo zgodności WE. A to cały czas nie koniec, bo sprowadzenie pojazdu spoza UE nakłada na importera również dodatkowe obowiązki podatkowe.

Import auta spoza UE. Potrzebne tłumaczenia i więcej podatków...

Sprowadzając samochód spoza terenu UE, importujący musi opłacić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • akcyzę – obowiązują dwie podstawowe stawki tego podatku. Stawka 3,1 proc. (1,55 proc. dla hybryd) przy silniku o pojemności do 2000 cm3 i 18,6 proc. (9,3 proc. dla hybryd) przy silniku o pojemności powyżej 2000 cm3.
  • cło – stawka podatku wynosi 10 proc. Cła można uniknąć np. w przypadku Szwajcarii. Wystarczy przedstawić świadectwo EUE-1 potwierdzające fakt, że auto było wyprodukowane na terenie UE.
  • VAT – stawka tego podatku zależy od kraju, w którym się go opłaci. Zgłaszając deklarację w Niemczech, płaci się 19 proc. W Polsce VAT rośnie jednak do 23 proc.

W przypadku samochodów pochodzących z UE nadal płaci się akcyzę. Z pozostałych danin kierujący jest zwolniony.

Kto powinien wykonać tłumaczenie dokumentów pojazdu?

REKLAMA

Załóżmy, że kupujący ma obowiązek wykonania tłumaczenia dowodu rejestracyjnego lub np. umowy zakupowej lub faktury. Kto powinien takie tłumaczenie wykonać? Przepisy mówią jasno. Możliwości są tak naprawdę dwie. Po pierwsze powinien to być tłumacz przysięgły. Po drugie może to być właściwy konsul. Jeżeli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie ma tłumacza przysięgłego danego języka, dopuszcza się tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego państwa, z którego pojazd został sprowadzony.

Pod żadnym pozorem tłumaczenia dokumentów nie można powierzyć znajomemu, który w dobrym stopniu zna dany język obcy. Takie tłumaczenie zostanie odrzucone przez urzędnika. Bez pieczęci potwierdzającej uprawnienia tłumacza przysięgłego, nie będą wystarczająco wiarygodne, aby dało się na ich podstawie sporządzić wpis do polskiej bazy danych.

Ważne

Ile kosztuje tłumaczenie dokumentów pojazdu? Koszt wykonania tłumaczenia w głównej mierze zależy od języka i kraju, z którego pojazd pochodzi. Generalnie stawki wahają się w przedziale od 55 do 180 zł za każdą stronę.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA