REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy były czarne tablice rejestracyjne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Do kiedy były czarne tablice rejestracyjne?
Do kiedy były czarne tablice rejestracyjne?
/
upload.wikimedia.org

REKLAMA

REKLAMA

Do kiedy były czarne tablice rejestracyjne? I czy takie oznaczenia są nadal legalne? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Do kiedy były czarne tablice rejestracyjne?

Czarne tablice rejestracyjne były elementem motoryzacyjnej rzeczywistości w Polsce przez blisko 25 lat. Białe znaki występujące na czarnym tle były wydawane dla pojazdów w latach 1976 - 2000. Skąd zmiana? Ta wynikała tak naprawdę z działania dwóch czynników. Po pierwsze w roku 1999 zmienił się podział administracyjnych - wprowadzono 16 zamiast 49 województw. Po drugie Polska była coraz bliżej wejścia do Unii Europejskiej - a to oznacza i tak konieczność zmiany tablic rejestracyjnych na białe.

REKLAMA

Czy czarne tablice rejestracyjne są legalne?

REKLAMA

Choć białe tablice rejestracyjne są wydawane od 1 maja 2000 roku, do dziś na drogach spotykane są pojazdy posiadające tzw. czarne blachy. W tym punkcie powstaje zatem zasadnicze pytanie. Czy czarne tablice rejestracyjne są legalne na polskich drogach? Odpowiedź jest prosta i brzmi tak! Urzędnicy na mocy obecnie obowiązujących przepisów nie są w stanie zmusić kierowcy do zmiany oznaczeń na białe.

Czarne tablice rejestracyjne pełnią obecnie rolę modnego dodatku do auta. Stały się czymś na kształt moto-oldskulowego gadżetu. Poza tym w ich przypadku standardem nie jest np. nalepka kontrolna na szybę!

Kiedy wymienia się czarne tablice rejestracyjne?

Kiedy kierowca będzie musiał zmienić czarne tablice rejestracyjne na białe? Tak się stanie wyłącznie w przypadku, w którym auto zmieni właściciela. Rejestrując pojazd kupujący będzie musiał zdać stare numery i zamienić je na nowe. Poza tym wymiana czarnych tablic rejestracyjnych na białe może się też odbywać w ramach wniosku złożonego przez właściciela. Musi on jednak w takim przypadku zapłacić za nowe oznaczenia i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego.

Jak zachować czarne tablice rejestracyjne po zakupie pojazdu?

Jak zachować czarne tablice rejestracyjne po zakupie pojazdu? Jest pewien sposób. Sąd administracyjny w jednym z wyroków orzekł, że nie tylko rejestracja chroni kierowcę przed karą za nieprzerejestrowanie samochodu po zakupie w ciągu 30 dni. Środkiem zaradczym jest też zgłoszenie nabycia pojazdu. Kierowcy chcąc zachować czarne tablice rejestracyjne, składają zatem w urzędzie zgłoszenie, a nie wniosek o rejestrację. Zgłoszenie nie wymusza bowiem zmiany numerów rejestracyjnych, a jedynie oznacza wprowadzenie do bazy danych nowego właściciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

KGP: 111 890 interwencji, 440 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 111 890 interwencji. Byli wzywani do 440 wypadków drogowych.

REKLAMA

Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

REKLAMA