REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja auta z Niemiec. Co z akcyzą i recyklingiem?

Rejestracja auta z Niemiec
Rejestracja auta z Niemiec
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja auta z Niemiec oznacza konieczność opłacenia cła i opłaty recyklingowej? Sprawdziliśmy o jakich opłatach nie może zapomnieć kierowca.

Jak zarejestrować auto z Niemiec? Na początek akcyza!

Aby rejestracja samochodu z Niemiec przebiegła bezproblemowo, importer w pierwszej kolejności musi opłacić akcyzę. Na złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (AKC-U/S) ma 30 dni od momentu przekroczenia granicy. Tą można dostarczyć do urzędu celnego osobiście, pocztą lub elektronicznie przez Platoformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

REKLAMA

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec to m.in. potwierdzenie opłacenia akcyzy. Opłata podatku to obowiązek importera. Importera czyli osoby, która samodzielnie nabyła auto za granicą lub handlarza, który kupił je w celu odsprzedaży w Polsce.

Rejestracja samochodu z Niemiec, czyli ile wynosi akcyza?

REKLAMA

Przerejestrowanie samochodu z Niemiec wymaga opłacenia akcyzy. Ile ona jednak wynosi? To zależy od wartości pojazdu i pojemności jego silnika. Pojazdy o motorach o pojemności do 2000 cm3 mają akcyzę o wartości 3,1 proc. wartości. Przy pojemności większej niż 2000 cm3 wysokość daniny rośnie do 18,6 proc.

Aby wiedzieć ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec - a konkretnie ile wyniesie akcyza, nie należy sugerować się wartością wpisaną na umowie. Od roku 2008 urzędy celne w celu wyceny pojazdu stosują roczniki z wycenami ogólnymi.

Obniżenie wartości pojazdu na potrzebę wyceny akcyzy jest możliwe np. po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszt rejestracji auta z Niemiec - co z opłatą recyklingową?

Czy koszt rejestracji auta z Niemiec to też opłata recyklingowa? Na szczęście nie. Ta została zniesiona w 2016 roku w przypadku pojazdów sprowadzony z zagranicy. A jej brak stanowi znaczącą ulgę dla rejestrującego. Szczególnie że za jej sprawą odpowiedź na pytanie: "Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec?" musiałaby poszerzyć się o kolejne 500 złotych.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec

Aby urzędnik mógł zalegalizować eksploatację sprowadzonego pojazdu w Polsce, kupujący musi przedstawić dokumenty do rejestracji auta z Niemiec. O czym konkretnie mowa? Poniżej podajemy pełną listę.

  • wniosek o rejestrację,
  • umowa zakupu lub faktura,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • karta pojazdu,
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
  • dowód opłacenia akcyzy,
  • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego pochodzi,
  • niemieckie tablice rejestracyjne np. wyjazdowe lub oświadczenie o braku tablic.

Jak zarejestrować auto z Niemiec? Konieczna jest wizyta w urzędzie, przedstawienie oryginałów dokumentów oraz wniesienie opłaty. Urzędnik wydaje tablice rejestracyjne oraz pozwolenie czasowe. Po 30 dniach miękki dowód jest zamieniany na twardy dowód rejestracyjny.

Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec?

REKLAMA

Standardowy koszt rejestracji auta z Niemiec to 256 złotych. To kwota, którą kupujący musi zapłacić w wydziale komunikacji. Suma oczywiście może wzrosnąć. Głównie jednak w przypadku, w którym zamiast standardowych tablic rejestracyjnych, właściciel pojazdu zdecyduje się na indywidualne. Te kosztują nie 80, a 1000 złotych. Ile kosztuje rejestracja auta z Niemiec w sumie? Do 256 złotych należy doliczyć cenę tłumaczenia dokumentów, wartość podatku akcyzowego oraz kwotę zapłaconą za polisę OC.

Przerejestrowanie samochodu z Niemiec kupionego w kraju często jest formalnością. Handlarze przygotowują bowiem auto do sprzedaży i wręczają kupującemu pełną dokumentację, którą ten musi jedynie przedłożyć w urzędzie rejestrującym.

Rejestracja samochodu z Niemiec. Tak, termin to 30 dni!

Rejestracja samochodu z Niemiec wymaga pamiętania o dokumentach, ale i... czasie! Według obowiązujących obecnie przepisów nabywca musi dostarczyć dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Niemiec w ciągu 30 dni do wydziału komunikacji. Przekroczenie tego terminu sprawia, że koszt rejestracji auta z Niemiec może znaczącą wzrosnąć. Kupujący naraża się bowiem na karę wynoszącą od 200 do 1000 złotych - ta jest wlepiana przez starostę należnego miejscu zamieszkania i rejestracji.

Dokumenty do rejestracji auta z Niemiec wraz z wnioskiem można przesłać m.in. na skrzynkę podawczą danego urzędu za pośrednictwem profilu zaufanego.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA