REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja samochodu z darowizny. O czym pamiętać?

Rejestracja samochodu z darowizny
Rejestracja samochodu z darowizny

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałeś samochód i chcesz wiedzieć czym jest rejestracja samochodu z darowizny? Zobacz jak wygląda procedura.

Pierwszym krokiem do rejestracji samochodu z darowizny jest sporządzenie umowy. Wydział komunikacji nie będzie wymagać aktu notarialnego - wystarczy dokument spisany przez darczyńcę i obdarowanego z wyraźnym zaznaczeniem darowizny. Co ważne, muszą się w nim znaleźć wszystkie dane dotyczące pojazdu - tj. marka, model, rocznik, numer rejestracyjny czy numer VIN.

REKLAMA

Rejestracja samochodu z darowizny - a co z podatkiem?

Kolejnym krokiem do rejestracji samochodu z darowizny jest wizyta w urzędzie skarbowym. Bez względu na fakt czy auto otrzymał bliski krewny, czy osoba obca, musi ona zgłosić ten fakt na druku SD-Z2. Bliscy krewni nie płacą jednak podatku (I grupa podatkowa). Reszta musi opłacić podatek od darowizny.

Wyjątki? Mowa o I grupie (tj. małżonkach, dzieciach, wnukach, prawnukach, rodzicach, dziadkach, pasierbach, rodzeństwie). Jeżeli wartość pojazdu nie przekroczyła 9637 zł, nie muszą oni zgłaszać transakcji.

Zobacz również: Jaka jest wysokość podatku od darowizn?

Rejestracja samochodu z darowizny - pamiętaj o OC!

Kolejnym krokiem do rejestracji samochodu z darowizny jest wizyta w wydziale komunikacji. Tam obdarowany musi złożyć wniosek o przerejestrowanie oraz uzupełnić go umową darowizny oraz dokumentami pojazdu. Na tej podstawie urzędnicy będą mogli zmienić w rejestrze dane właściciela na dane osoby obdarowanej. Co ważne, przed wizytą w wydziale komunikacji warto upewnić się np., że pojazd posiada ważny przegląd techniczny czy ubezpieczenie OC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

System RedLight w Warszawie na ul. Hynka

Wzrasta popularność systemów RedLight. W Polsce znaleźć je można nie tylko na skrzyżowaniach, ale także na przejazdach kolejowo-drogowych. CANARD poinformowało o uruchomieniu kolejnego systemu RedLight, tym razem w Warszawie, na ul. Hynka.

System RedLight w w Starogardzie Gdańskim. Nowy odcinkowy pomiar prędkości na DK70 działa

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego systemu RedLight w Starogardzie Gdańskim oraz o włączeniu odcinkowego pomiaru prędkości na drodze krajowej nr 70 (DK70). Gdzie kierowcy nieprzestrzegający przepisów ruchu drogowego mogą liczyć się z mandatami i punktami karnymi?

Komunikat MI: Obwodnica Gryfina oddana do użytku

Komunikat MI: Obwodnica Gryfina oddana do użytku. Dzięki niej, jadący tranzytem w kilka minut będą mogli ominąć Gryfino od wschodu. W zachodniopomorskim zaplanowano realizację dziewięciu zadań, prowadzonych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030

REKLAMA

Tragiczny wypadek na moście w budowie. Czy nawigacja jest winna? Studium przypadków

Gdy technologia i infrastruktura zawodzą: Tragiczny wypadek na moście w budowie. Kierowca jechał zgodnie ze wskazaniami nawigacji. Czy nawigacja jest winna? Studium przypadków. Jaka jest odpowiedzialność kierowcy?

Teraz 40 tys. zł dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego, ale trzeba się spieszyć, bo liczba aut z dotacją ograniczona

Jest jednak czas na przygotowanie się do tak ważnej inwestycji, bowiem nowy program dopłat do samochodów elektrycznych ma ruszyć na początku lutego 2025 roku. Teraz jednak są już znane jego zasady. Wiadomo też, kto dostanie dotację i na jakie auto.

Jakie samochody jeżdżą po polskich drogach? 40 proc. z nich ma powyżej 10 lat

Jakimi samochodami poruszają się polscy kierowcy? Z raportu "Polak w drodze po auto" wynika, ze 40 proc. auto w Polsce ma powyżej 10 lat, a tylko 7 proc. mniej niż 2 lata.

KGP: 101 758 interwencji, 401 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 101 758 interwencji. Byli wzywani do 401 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochód do wymiany: nie elektryk, ale używany samochód spalinowy, najlepiej za cenę poniżej 50 tysięcy złotych

Więcej niż co drugi Polak planujący wymianę samochodu, decyduje się na zakup używanego auta z silnikiem spalinowym. Elektryczne auta bierze pod uwagę ledwie 7 procent osób kupujących auto na wymianę za stare. Polacy podczas podejmowania decyzji o zakupie auta, kierują się wieloma aspektami.

5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

REKLAMA