REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można obniżyć składkę OC nawet o 87%?

Jak można obniżyć składkę OC nawet o 87%? / Fot. Fotolia
Jak można obniżyć składkę OC nawet o 87%? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja auta ze starszym kierowcą to dobry sposób na obniżenie składki OC. Oszczędności zależą jednak od polityki konkretnego ubezpieczyciela.

Wszyscy właściciele samochodów odczuli wzrost kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2016 r. i 2017 r. Cenowa zmiana była jednak szczególnie bolesna dla młodych kierowców. Takie osoby posiadające ograniczone możliwości finansowe, za wymaganą polisę nierzadko muszą zapłacić nawet 4000 zł - 5000 zł. Trudno się zatem dziwić, że wielu młodych posiadaczy samochodów rejestruje swoje auto razem ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą o dobrej historii ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Zniżka za wspólną rejestrację zależy od polityki ubezpieczyciela

REKLAMA

Analizę oszczędności związanych ze wspólną rejestracją auta, warto rozpocząć od przedstawienia założeń dotyczących przykładowych kierowców. Chodzi o dziewiętnastolatkę, która przy pomocy rodziców kupiła swoje pierwsze auto (Fiata Pandę 1.2 z 2007 r.) oraz czterdziestopięcioletniego ojca posiadającego dobrą historię ubezpieczeniową. Rodzic ewentualnie może stać się współwłaścicielem auta i jego dodatkowym użytkownikiem (w ramach ubezpieczenia OC). Dokładne informacje o przykładowych kierowcach, zostały przedstawione poniżej. 

Młody kierowca: dziewiętnastoletnia klientka ubezpieczyciela, posiada prawo jazdy od 26 czerwca 2017 r. Młoda użytkowniczka Fiata Pandy to panna nieposiadająca dzieci i mieszkająca na terenie Warszawy (kod pocztowy: 04-301). Fiat Panda jest pierwszym samochodem przykładowego kierowcy. Dziewiętnastolatka będzie głównym użytkownikiem w przypadku rejestracji razem z ojcem (dodatkowym użytkownikiem).

Doświadczony kierowca: czterdziestopięcioletni ojciec młodego kierowcy, posiada prawo jazdy od 18 maja 1993 r. Ten klient ubezpieczyciela jest żonatym informatykiem posiadającym dwoje dzieci (w wieku 19 lat oraz 15 lat). Przykładowy kierowca mieszka w Warszawie (kod pocztowy: 04-301). Dotychczas klient firmy ubezpieczeniowej miał 20 rocznych polis. Jego bonus z aktualnego ubezpieczenia OC wynosi 60%. Doświadczony kierowca po raz ostatni spowodował szkodę osiem lat temu. 

REKLAMA

W poniższej tabeli prezentujemy składki polis OC obliczone dla dwóch wariantów. Pierwszy z nich zakłada, że młody kierowca sam kupi obowiązkowe ubezpieczenie. W takim przypadku, roczny koszt ochrony waha się od 2928 zł (Proama) do 9301 zł (Aviva). Składki oferowane przez Avivę oraz kilku innych ubezpieczycieli, ewidentnie mają zaporowy charakter. Ich zadaniem jest całkowite zniechęcenie potencjalnego klienta, który niesie za sobą spore ryzyko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi wariant analizy zakłada, że młody kierowca zarejestruje samochód razem ze swoim ojcem i kupi obowiązkowe ubezpieczenie jako główny użytkownik pojazdu. W przypadku takiego rozwiązania, trzy firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować sporą obniżkę składki. Wynosi ona 43% (Gothaer), 45% (Link4) oraz 47% (Aviva). Pozostałe zakłady ubezpieczeń nie chcą proponować niższej składki, gdyż młody i generujący spore ryzyko kierowca, nadal pozostaje głównym użytkownikiem Fiata Pandy. Możliwy jest też wariant, w którym to doświadczony kierowca zostanie wpisany do formularza ubezpieczeniowego jako główny użytkownik Fiata Pandy. W takiej sytuacji, o wiele niższą składkę OC zaoferowałyby następujące towarzystwa:

  • Aviva - 1209 zł (obniżka kosztu polisy o 87% względem zakupu realizowanego tylko przez młodego kierowcę)
  • Link4 - 1610 zł (obniżka kosztu polisy o 72% względem zakupu realizowanego tylko przez młodego kierowcę)

Jak widać, rozróżnienie pomiędzy głównym oraz dodatkowym użytkownikiem samochodu ma duże znaczenie w analizowanym przykładzie. Właściciele auta powinni podawać informacje o sposobie użytkowania zgodnie ze stanem faktycznym. To nie tylko kwestia uczciwości, ale również dopłaty do składki, którą trzeba będzie uiścić w razie wykrycia oszustwa przez ubezpieczyciela.  

Ubezpieczenia OC: przykładowa obniżka składki dla młodego kierowcy po rejestracji auta razem z rodzicem

Nazwa ubezpieczyciela

Roczna składka dla młodego kierowcy

Roczna składka dla młodego oraz doświadczonego kierowcy (głównym użytkownikiem auta jest młody współwłaściciel)

Procentowa różnica w wysokości rocznej składki      

Aviva

9301 zł

4884 zł

-47%

Generali

3474 zł

3474 zł

0%

Gothaer

4974 zł

2821 zł

-43%

Link4

5794 zł

3164 zł

-45%

MTU

4635 zł

4635 zł

0%

Proama

2928 zł

2928 zł

0%

UNIQA

3863 zł

3863 zł

0%

You Can Drive

5242 zł

polisa dla osób do 30 lat

-

Średnia stawka dla analizowanych towarzystw

5026 zł

3681 zł

-27%

*- Pozostałe założenia: ubezpieczane auto to czerwony Fiat Panda hatchback 1.2 Dynamic (5d) z 2007 r. Samochód pochodzi z polskiego salonu Fiata i został po raz pierwszy zarejestrowany 26 marca 2007 r. Pojazd do tej pory nie miał uszkodzeń, a jego łączny przebieg wynosi 150 000 km (oczekiwany przebieg roczny to 10 000 km). Fiat posiada fabryczny oraz sprawny immobilizer i zawsze jest parkowany w garażu indywidualnym (kod pocztowy: 04-301). Samochód jest regularnie użytkowany w kraju, a klient nie wykorzystuje go do działalności gospodarczej. Ubezpieczenie będzie obowiązywało od 30 marca 2018 r. Klient kupi polisę przez Internet i opłaci roczną składkę jednorazowym przelewem. Posiadacz auta akceptuje domyślne warianty ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele i nie korzysta ze zniżek (np. za posiadanie innych polis tej samej firmy).                                                                                                                                                                                                                                       

Źródło: opracowanie na podstawie danych porównywarki Ubea.pl (z 26 marca 2018 r.)

Doświadczony współwłaściciel musi znać ryzyko utraty zniżek

Osoby decydujące się na wspólną rejestrację samochodu w celu obniżenia składek OC, powinny zwracać uwagę nie tylko na status głównego i dodatkowego użytkownika auta. Ważne są również kwestie formalne związane ze wspólną rejestracją. Współwłasność pojazdu wynikającą z darowizny, warto udokumentować pisemną umową, która rozwiewa ewentualne wątpliwości. Istotne są również obowiązki podatkowe osoby otrzymującej darowiznę (udział we własności samochodu). Taki obdarowany czasem będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn. Znacznie częściej można jednak skorzystać ze zwolnienia podatkowego dotyczącego członków najbliższej rodziny.

Nie wolno zapominać również o negatywnym wpływie, jaki kolizja spowodowana przez mniej doświadczonego kierowcę, będzie miała na zniżki użytkownika samochodu o dobrej historii ubezpieczeniowej. „Osoba dysponująca wysokimi zniżkami za bezszkodową jazdę, powinna zapytać ubezpieczyciela o możliwość wykupienia tzw. ochrony zniżek. Wspomniana opcja oczywiście będzie wiązała się z dodatkową opłatą” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA