OC w 2023 r. wyższe czy niższe? To zależy jak spojrzeć na sprawę
REKLAMA
REKLAMA
- Czy analizując ceny OC należy brać pod uwagę inflację?
- OC w 2023 r. tańsze o 13 proc. Po uwzględnieniu inflacji
- Ceny OC w 2023 r. mają wpływ na zysk ubezpieczycieli
Czy analizując ceny OC należy brać pod uwagę inflację?
REKLAMA
W normalnych warunkach uwzględnianie inflacji podczas analizy zmian cenowych na rynku OC zwykle nie jest konieczne. Chodzi o sytuację, w której roczny poziom inflacji odpowiada celowi NBP (2,5 proc. +/- 1,0 punkt procentowy). Niestety, aktualne warunki gospodarcze pod względem poziomu inflacji na pewno nie mieszczą się w szeroko pojętej normie. Potwierdzenie mogą stanowić wyniki obliczeń wykonanych przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
REKLAMA
Wspomniane wyniki wskazują bowiem, że skumulowana stopa inflacji za okres od marca 2022 r. do lutego 2023 r. wyniosła około 19 proc. Taki wynik otrzymamy dzięki odpowiedniemu przemnożeniu miesięcznych stóp inflacji podawanych przez GUS. Ważna jest też jednomiesięczna inflacja, o którą skorygowaliśmy średnie składki OC.
OC w 2023 r. tańsze o 13 proc. Po uwzględnieniu inflacji
Skumulowana inflacja na poziomie niemal 20 proc. rocznie to zjawisko, którego na pewno nie należy lekceważyć. Poniższy wykres przygotowany przez ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl potwierdza, że tak wysoki poziom inflacji zupełnie skompensował notowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy podwyżki składek OC. Innymi słowy, waloryzacja średniej kwoty za OC proponowanej kierowcom przez ubezpieczycieli nie miała miejsca. Zamiast tego widoczny był realny spadek średniej składki OC aż o 13 proc. od lutego 2022 r. do lutego 2023 r.
To dobra wiadomość. Oznacza bowiem mniej więcej tyle, że choć składki OC w roku 2023 są wyższe, te wzrosty nie nadążają za inflacją. W kieszeniach kierowców mimo wszystko zostanie zatem więcej pieniędzy - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Ceny OC w 2023 r. mają wpływ na zysk ubezpieczycieli
Analiza przygotowana przez ekspertów Ubea.pl wydaje się ciekawa nie tylko z punktu widzenia kierowców. Realny spadek średniej składki OC będzie miał bowiem ważne konsekwencje również dla ubezpieczycieli. Taka sytuacja pogłębia bowiem problemy związane ze spadkiem zysku technicznego na sprzedaży obowiązkowych ubezpieczeń OC. Komisja Nadzoru Finansowego niestety nie podała jeszcze podsumowania wyników finansowych zakładów ubezpieczeń z całego 2022 r. Sytuacja dotycząca pierwszych trzech kwartałów minionego roku sugeruje jednak, że zysk techniczny ubezpieczycieli ze sprzedaży OC był najniższy od lat.
REKLAMA
REKLAMA