REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak uniknąć kary za brak OC?
Jak uniknąć kary za brak OC?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak uniknąć kary za brak OC? Metody są niezwykle proste. I skuteczne znamy tylko dwie. O nich za chwilę.
rozwiń >

Jak uniknąć kary za brak OC?

Wystarczy jeden dzień użytkowania samochodu, który nie posiada polis OC, a jego właściciel otrzyma karę. Kto nakłada karę za brak OC? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sama procedura wygląda tak, że właściciel pojazdu najpierw dostaje list z prośbą o wyjaśnienie. Musi wskazać czy nadal jest właścicielem i okazać polisę ubezpieczeniową. Jeżeli dokumenty potwierdzą lukę, pocztą wysyłana jest informacja o wlepionej karze.

REKLAMA

Ile wynosi kara za brak OC?

Wysokość kary za brak OC zmienia się co roku. Kara zależy bowiem od wysokości najniższej krajowej. To raz. Dwa wysokość kary zależy od ilość dni, w których pojazd nie miał OC. Stworzone są trzy progi do 3 dni (40 proc. najniższej krajowej), od 4 do 14 dni (najniższa krajowa) i powyżej 14 dni (dwie najniższe krajowe). Dla przykładu w roku 2022 maksymalna wartość kary to 6020 zł.

Co się stanie jak nie zapłacę drugiej raty OC?

Czy sytuacja, w której kierujący nie zapłaci drugiej raty za OC, również oznacza że jego pojazd nie posiada ubezpieczenia i również może otrzymać karę? W takim przypadku możliwości takiej nie ma. Ubezpieczyciel musi kontynuować polisę do końca okresu ochronnego. Konsekwencja będzie jednak inna. Ubezpieczenie OC przy opóźnionych płatnościach rat nie przedłuży się automatycznie po minięciu okresu ochrony. Kierowca musi o tym pamiętać.

Czy da się umorzyć karę za brak OC?

Są przypadki, w których UFG może rozłożyć płatność kary na raty, a nawet częściowo lub w całości umorzyć płatność. W tej sprawie ukarany musi jednak napisać pismo, dobrze je umotywować, a do tego dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności, na które się powołuje. Decyzję w tej sprawie wydaje UFG jednostkowo.

Czy każdy dostaje karę za brak OC?

Karę za brak OC dostają dwa typy kierowców. Po pierwsze ci, u których brak ubezpieczenia został ujawniony w czasie kontroli drogowej. Policjanci w takim przypadku mają obowiązek powiadomienia UFG. Po drugie ci, w przypadku których nieścisłości w bazie CEPiK wykryli sami pracownicy UFG. Prowadzą oni kontrole przesiewowe. Czy to oznacza, że każdy dostaje karę za brak OC? No właśnie nie. Może się zdarzyć, że pomimo braku OC, kierowca kary nie dostanie. Tym bardziej że kara może być wlepiona tylko za aktualny rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po jakim czasie przedawnia się kara za brak OC?

Kara za brak OC, identycznie jak każde inne zobowiązanie, może się przedawnić. Dzieje się tak wraz z upływem trzech lat od dnia, w którym dokonano kontroli. Przy czym jednocześnie termin też nie może przekraczać trzech lat od dnia, w którym właściciel samochodu nie opłacił obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA