Jak uniknąć kary za brak OC?
REKLAMA
REKLAMA
- Jak uniknąć kary za brak OC?
- Ile wynosi kara za brak OC?
- Co się stanie jak nie zapłacę drugiej raty OC?
- Czy da się umorzyć karę za brak OC?
- Czy każdy dostaje karę za brak OC?
- Po jakim czasie przedawnia się kara za brak OC?
Jak uniknąć kary za brak OC?
Wystarczy jeden dzień użytkowania samochodu, który nie posiada polis OC, a jego właściciel otrzyma karę. Kto nakłada karę za brak OC? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sama procedura wygląda tak, że właściciel pojazdu najpierw dostaje list z prośbą o wyjaśnienie. Musi wskazać czy nadal jest właścicielem i okazać polisę ubezpieczeniową. Jeżeli dokumenty potwierdzą lukę, pocztą wysyłana jest informacja o wlepionej karze.
REKLAMA
Ile wynosi kara za brak OC?
Wysokość kary za brak OC zmienia się co roku. Kara zależy bowiem od wysokości najniższej krajowej. To raz. Dwa wysokość kary zależy od ilość dni, w których pojazd nie miał OC. Stworzone są trzy progi do 3 dni (40 proc. najniższej krajowej), od 4 do 14 dni (najniższa krajowa) i powyżej 14 dni (dwie najniższe krajowe). Dla przykładu w roku 2022 maksymalna wartość kary to 6020 zł.
Co się stanie jak nie zapłacę drugiej raty OC?
Czy sytuacja, w której kierujący nie zapłaci drugiej raty za OC, również oznacza że jego pojazd nie posiada ubezpieczenia i również może otrzymać karę? W takim przypadku możliwości takiej nie ma. Ubezpieczyciel musi kontynuować polisę do końca okresu ochronnego. Konsekwencja będzie jednak inna. Ubezpieczenie OC przy opóźnionych płatnościach rat nie przedłuży się automatycznie po minięciu okresu ochrony. Kierowca musi o tym pamiętać.
Czy da się umorzyć karę za brak OC?
Są przypadki, w których UFG może rozłożyć płatność kary na raty, a nawet częściowo lub w całości umorzyć płatność. W tej sprawie ukarany musi jednak napisać pismo, dobrze je umotywować, a do tego dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności, na które się powołuje. Decyzję w tej sprawie wydaje UFG jednostkowo.
Czy każdy dostaje karę za brak OC?
Karę za brak OC dostają dwa typy kierowców. Po pierwsze ci, u których brak ubezpieczenia został ujawniony w czasie kontroli drogowej. Policjanci w takim przypadku mają obowiązek powiadomienia UFG. Po drugie ci, w przypadku których nieścisłości w bazie CEPiK wykryli sami pracownicy UFG. Prowadzą oni kontrole przesiewowe. Czy to oznacza, że każdy dostaje karę za brak OC? No właśnie nie. Może się zdarzyć, że pomimo braku OC, kierowca kary nie dostanie. Tym bardziej że kara może być wlepiona tylko za aktualny rok.
Po jakim czasie przedawnia się kara za brak OC?
Kara za brak OC, identycznie jak każde inne zobowiązanie, może się przedawnić. Dzieje się tak wraz z upływem trzech lat od dnia, w którym dokonano kontroli. Przy czym jednocześnie termin też nie może przekraczać trzech lat od dnia, w którym właściciel samochodu nie opłacił obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.