REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
KIA

REKLAMA

REKLAMA

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie? Niestety nie dla każdego kierowcy będziemy mieli dobre informacje...
rozwiń >

Bagaż w samochodzie a odszkodowanie z ubezpieczenia auta

Wakacyjna podróż samochodem czasami niestety kończy się... kolizją. Co w sytuacji, w której nasze auto dostało uderzenie w tył, w wyniku którego uszkodził się bagaż? Czy pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie z polisy OC lub AC? Na te pytania ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Konieczny jest nieco szerszy ogląd sytuacji. W kolejnych akapitach opowiemy zatem o tym, jak wygląda sytuacja prawna.

REKLAMA

Czy polisa OC obejmuje bagaż w samochodzie?

Gdy bagaż uległ zniszczeniu w pojeździe poszkodowanego, możliwe jest staranie się o odszkodowanie z tego tytułu z polisy OC samochodu sprawcy. W końcu to element odpowiedzialności cywilnej – ta obejmuje nie tylko szkody osobowe, ale i materialne. Tyle że aby kierujący pieniądze dostał, musi zostać spełniony jeszcze jeden wymóg. Zniszczony w czasie wypadku bagaż nie może być bagażem przewożonym odpłatnie – a więc np. nie może być paczką transportowaną przez kuriera. W takim przypadku odpowiedzialność OC jest wykluczona.

Prywatny przewód bagażu w czasie wyjazdu np. wakacyjnego dotyczy zarówno kolizji na terenie Polski, jak i poza jej granicami. To niezwykle ważne!

Kiedy polisa OC nie obejmuje bagażu w samochodzie?

Kolejne pytanie brzmi: czy za wszystkie przewożone rzeczy można dostać odszkodowanie? Też niestety nie. Jest bowiem art. 38 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówi wyraźnie że: "zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych".

Czy polisa AC obejmuje bagaż w samochodzie?

REKLAMA

Wiemy już jak sprawa wygląda w przypadku polisy OC. A czy istnieje możliwość, że poszkodowany lub sprawca kolizji złożą wniosek o wypłatę odszkodowania za zniszczenie bagażu w czasie zdarzenia drogowego do firmy, w której wykupili polisę autocasco? Tak, możliwość taka istnieje. Tyle że trzeba pamiętać o tym, aby podczas kupowania polisy rozszerzyć ją o klauzulę, która bagaż obejmuje. Podstawowe AC dotyczy szkód samego pojazdu.

Każdy ubezpieczyciel określa własne zasady. U nas rozszerza się ochronę w momencie zakupu AC lub w trakcie obowiązywania tej umowy i tylko do końca jej okresu. Do polisy można włączyć szkody o maksymalnej wartości 3000 zł w okresie obowiązywania ochrony. Czyli można liczyć na wypłatę także w przypadku większej liczby szkód. Warto wiedzieć, że skorzystanie z ochrony nie powoduje utraty zniżek za brak szkód w AC – tłumaczy Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Odszkodowanie z AC za bagaż. Tylko walizka w bagażniku?

Bardzo ważne jest to, że umiejętne zwiększenie zakresu obowiązywania polisy AC sprawi, że kierowca dostanie odszkodowanie nie tylko za bagaż, który uległ zniszczeniu w komorze bagażnika. Ochroną objęte zostaną też uszkodzenia spowodowane na przedmiotach wiezionych wewnątrz pojazdu, w bagażniku zewnętrznym, boksie dachowym zewnętrznym, lub w skrzyni ładunkowej pojazdu typu pick-up. A to rozszerza nieco odpowiedzialność i sprawia, że wypłata jest możliwa np. w sytuacji, w której kierujący właśnie boksem zawadził o niską poprzeczkę i zniszczył głównie bagaż.

Ukradli mi bagaż z auta. Co z odszkodowaniem AC?

Polisy AC przewidują możliwość uzyskania odszkodowania za kradzież bagażu. Taka opcja pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zakres polisy zostanie rozszerzony. To raz. Dwa wtedy, gdy wystąpią pewne przesłanki. Ubezpieczyciel zapłaci za skradzione rzeczy wtedy, gdy:

  • skradziono rzeczy znajdujące się we wnętrzu pojazdu o twardym dachu, bagażniku zewnętrznym lub boksie dachowym (z integralnie wbudowanymi wielozastawkowymi zamkami), przy czym ich demontaż nie może być możliwy bez użycia narzędzi.

Oczywiście i w tym przypadku obowiązują wyłączenia odpowiedzialności. Te dotyczą dzieł sztuki, antyków, broni, wartości pieniężnych oraz wyrobów z metali i kamieni szlachetnych, prototypów i boksów dachowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA