REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
KIA

REKLAMA

REKLAMA

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie? Niestety nie dla każdego kierowcy będziemy mieli dobre informacje...
rozwiń >

Bagaż w samochodzie a odszkodowanie z ubezpieczenia auta

Wakacyjna podróż samochodem czasami niestety kończy się... kolizją. Co w sytuacji, w której nasze auto dostało uderzenie w tył, w wyniku którego uszkodził się bagaż? Czy pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie z polisy OC lub AC? Na te pytania ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Konieczny jest nieco szerszy ogląd sytuacji. W kolejnych akapitach opowiemy zatem o tym, jak wygląda sytuacja prawna.

REKLAMA

Czy polisa OC obejmuje bagaż w samochodzie?

Gdy bagaż uległ zniszczeniu w pojeździe poszkodowanego, możliwe jest staranie się o odszkodowanie z tego tytułu z polisy OC samochodu sprawcy. W końcu to element odpowiedzialności cywilnej – ta obejmuje nie tylko szkody osobowe, ale i materialne. Tyle że aby kierujący pieniądze dostał, musi zostać spełniony jeszcze jeden wymóg. Zniszczony w czasie wypadku bagaż nie może być bagażem przewożonym odpłatnie – a więc np. nie może być paczką transportowaną przez kuriera. W takim przypadku odpowiedzialność OC jest wykluczona.

Prywatny przewód bagażu w czasie wyjazdu np. wakacyjnego dotyczy zarówno kolizji na terenie Polski, jak i poza jej granicami. To niezwykle ważne!

Kiedy polisa OC nie obejmuje bagażu w samochodzie?

Kolejne pytanie brzmi: czy za wszystkie przewożone rzeczy można dostać odszkodowanie? Też niestety nie. Jest bowiem art. 38 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówi wyraźnie że: "zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych".

Czy polisa AC obejmuje bagaż w samochodzie?

REKLAMA

Wiemy już jak sprawa wygląda w przypadku polisy OC. A czy istnieje możliwość, że poszkodowany lub sprawca kolizji złożą wniosek o wypłatę odszkodowania za zniszczenie bagażu w czasie zdarzenia drogowego do firmy, w której wykupili polisę autocasco? Tak, możliwość taka istnieje. Tyle że trzeba pamiętać o tym, aby podczas kupowania polisy rozszerzyć ją o klauzulę, która bagaż obejmuje. Podstawowe AC dotyczy szkód samego pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Każdy ubezpieczyciel określa własne zasady. U nas rozszerza się ochronę w momencie zakupu AC lub w trakcie obowiązywania tej umowy i tylko do końca jej okresu. Do polisy można włączyć szkody o maksymalnej wartości 3000 zł w okresie obowiązywania ochrony. Czyli można liczyć na wypłatę także w przypadku większej liczby szkód. Warto wiedzieć, że skorzystanie z ochrony nie powoduje utraty zniżek za brak szkód w AC – tłumaczy Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Odszkodowanie z AC za bagaż. Tylko walizka w bagażniku?

Bardzo ważne jest to, że umiejętne zwiększenie zakresu obowiązywania polisy AC sprawi, że kierowca dostanie odszkodowanie nie tylko za bagaż, który uległ zniszczeniu w komorze bagażnika. Ochroną objęte zostaną też uszkodzenia spowodowane na przedmiotach wiezionych wewnątrz pojazdu, w bagażniku zewnętrznym, boksie dachowym zewnętrznym, lub w skrzyni ładunkowej pojazdu typu pick-up. A to rozszerza nieco odpowiedzialność i sprawia, że wypłata jest możliwa np. w sytuacji, w której kierujący właśnie boksem zawadził o niską poprzeczkę i zniszczył głównie bagaż.

Ukradli mi bagaż z auta. Co z odszkodowaniem AC?

Polisy AC przewidują możliwość uzyskania odszkodowania za kradzież bagażu. Taka opcja pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zakres polisy zostanie rozszerzony. To raz. Dwa wtedy, gdy wystąpią pewne przesłanki. Ubezpieczyciel zapłaci za skradzione rzeczy wtedy, gdy:

  • skradziono rzeczy znajdujące się we wnętrzu pojazdu o twardym dachu, bagażniku zewnętrznym lub boksie dachowym (z integralnie wbudowanymi wielozastawkowymi zamkami), przy czym ich demontaż nie może być możliwy bez użycia narzędzi.

Oczywiście i w tym przypadku obowiązują wyłączenia odpowiedzialności. Te dotyczą dzieł sztuki, antyków, broni, wartości pieniężnych oraz wyrobów z metali i kamieni szlachetnych, prototypów i boksów dachowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA