REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie?
KIA

REKLAMA

REKLAMA

Czy polisa OC, AC obejmuje bagaż w samochodzie? Niestety nie dla każdego kierowcy będziemy mieli dobre informacje...
rozwiń >

Bagaż w samochodzie a odszkodowanie z ubezpieczenia auta

Wakacyjna podróż samochodem czasami niestety kończy się... kolizją. Co w sytuacji, w której nasze auto dostało uderzenie w tył, w wyniku którego uszkodził się bagaż? Czy pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie z polisy OC lub AC? Na te pytania ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Konieczny jest nieco szerszy ogląd sytuacji. W kolejnych akapitach opowiemy zatem o tym, jak wygląda sytuacja prawna.

REKLAMA

Czy polisa OC obejmuje bagaż w samochodzie?

Gdy bagaż uległ zniszczeniu w pojeździe poszkodowanego, możliwe jest staranie się o odszkodowanie z tego tytułu z polisy OC samochodu sprawcy. W końcu to element odpowiedzialności cywilnej – ta obejmuje nie tylko szkody osobowe, ale i materialne. Tyle że aby kierujący pieniądze dostał, musi zostać spełniony jeszcze jeden wymóg. Zniszczony w czasie wypadku bagaż nie może być bagażem przewożonym odpłatnie – a więc np. nie może być paczką transportowaną przez kuriera. W takim przypadku odpowiedzialność OC jest wykluczona.

Prywatny przewód bagażu w czasie wyjazdu np. wakacyjnego dotyczy zarówno kolizji na terenie Polski, jak i poza jej granicami. To niezwykle ważne!

Kiedy polisa OC nie obejmuje bagażu w samochodzie?

Kolejne pytanie brzmi: czy za wszystkie przewożone rzeczy można dostać odszkodowanie? Też niestety nie. Jest bowiem art. 38 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówi wyraźnie że: "zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych".

Czy polisa AC obejmuje bagaż w samochodzie?

REKLAMA

Wiemy już jak sprawa wygląda w przypadku polisy OC. A czy istnieje możliwość, że poszkodowany lub sprawca kolizji złożą wniosek o wypłatę odszkodowania za zniszczenie bagażu w czasie zdarzenia drogowego do firmy, w której wykupili polisę autocasco? Tak, możliwość taka istnieje. Tyle że trzeba pamiętać o tym, aby podczas kupowania polisy rozszerzyć ją o klauzulę, która bagaż obejmuje. Podstawowe AC dotyczy szkód samego pojazdu.

Każdy ubezpieczyciel określa własne zasady. U nas rozszerza się ochronę w momencie zakupu AC lub w trakcie obowiązywania tej umowy i tylko do końca jej okresu. Do polisy można włączyć szkody o maksymalnej wartości 3000 zł w okresie obowiązywania ochrony. Czyli można liczyć na wypłatę także w przypadku większej liczby szkód. Warto wiedzieć, że skorzystanie z ochrony nie powoduje utraty zniżek za brak szkód w AC – tłumaczy Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Odszkodowanie z AC za bagaż. Tylko walizka w bagażniku?

Bardzo ważne jest to, że umiejętne zwiększenie zakresu obowiązywania polisy AC sprawi, że kierowca dostanie odszkodowanie nie tylko za bagaż, który uległ zniszczeniu w komorze bagażnika. Ochroną objęte zostaną też uszkodzenia spowodowane na przedmiotach wiezionych wewnątrz pojazdu, w bagażniku zewnętrznym, boksie dachowym zewnętrznym, lub w skrzyni ładunkowej pojazdu typu pick-up. A to rozszerza nieco odpowiedzialność i sprawia, że wypłata jest możliwa np. w sytuacji, w której kierujący właśnie boksem zawadził o niską poprzeczkę i zniszczył głównie bagaż.

Ukradli mi bagaż z auta. Co z odszkodowaniem AC?

Polisy AC przewidują możliwość uzyskania odszkodowania za kradzież bagażu. Taka opcja pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zakres polisy zostanie rozszerzony. To raz. Dwa wtedy, gdy wystąpią pewne przesłanki. Ubezpieczyciel zapłaci za skradzione rzeczy wtedy, gdy:

  • skradziono rzeczy znajdujące się we wnętrzu pojazdu o twardym dachu, bagażniku zewnętrznym lub boksie dachowym (z integralnie wbudowanymi wielozastawkowymi zamkami), przy czym ich demontaż nie może być możliwy bez użycia narzędzi.

Oczywiście i w tym przypadku obowiązują wyłączenia odpowiedzialności. Te dotyczą dzieł sztuki, antyków, broni, wartości pieniężnych oraz wyrobów z metali i kamieni szlachetnych, prototypów i boksów dachowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA