REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Droższe OC za punkty karne?
Droższe OC za punkty karne?

REKLAMA

REKLAMA

Droższe OC za punkty karne? To hasło nie pojawia się bez przyczyny. Bo już 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele dostaną dostęp do bazy CEPiK.

Punkty karne a OC. 2022 rok z nowelizacją

W samym środku długiego weekendu czerwcowego na kierowców czeka niespodzianka. Niemiła niestety! Bo dokładnie 17 czerwca 2022 roku w życie wejdzie kolejny element nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

REKLAMA

Od 17 czerwca tego roku, a więc w planowanym okresie 6 miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy, towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły pobierać dane dotyczące naruszeń przepisów ruchu drogowego oraz liczby punktów karnych i mandatów polskich kierowców z systemu UFG – informuje Julia Langa, Yanosik.

Jakie dane w CEPiK zobaczą ubezpieczyciele?

REKLAMA

Pierwsze pytanie brzmi. Jakie konkretnie dane zobaczą firmy ubezpieczeniowe? Po zautoryzowaniu kierującego po numerze PESEL sprawdzą liczbę, daty i klasyfikację popełnionych wykroczeń lub przestępstw, a także zapis aktualnej liczby punktów karnych kierowcy oraz nałożonych mandatów wraz z informacjami o tym, czy zostały one opłacone. Dotyczy to danych nawet z dwóch lat wstecz! Tyle że w tym punkcie jest pewien haczyk. Bo w bazie CEK sprawdzić można tylko te osoby, które posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami. Osób, które nie mają prawa jazdy, ale mają auto sprawdzić się już nie da!

Formalnie dane uzyskiwane przez ubezpieczycieli będą pochodzić z systemu UFG. UFG zaciągnie je jednak z bazy Centralnej Ewidencji Kierowców. Pozostaje zatem pytanie o to, jak sprawnie przebiegać będzie wymiana informacji.

Masz punkty karne? To potęguje ryzyko wypłaty odszkodowania

Drugie pytanie brzmi. Po co ubezpieczycielom informacje dotyczące ilości punktów karnych i mandatów? To chyba raczej oczywiste. Ilość wykroczeń ma stanowić o wiarygodności kierującego. Ma stanowić dowód tego czy jeździ on bezpiecznie, a więc jak duże jest ryzyko wypadku czy kolizji w czasie jazdy.

Udostępnione towarzystwom ubezpieczeniowym informacje posłużą do określania wysokości stawek obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dostęp do informacji nie ma zwiększyć średnich cen ubezpieczeń, a jedynie je zróżnicować, a to oznacza, że osoby które mają na swoim koncie punkty karne oraz mandaty, mogą zapłacić wyższe ubezpieczenie, nawet jeśli jeździły bezwypadkowo – tłumaczy Julia Langa, Yanosik.

Droższe OC za punkty karne? Tak, nawet o kilkaset procent!

W skrócie, osoby mające na swoim koncie przewinienia drogowe, mogą się bać. W przypadku przestępstw za kierownicą lub drastycznego przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym lub wyprzedzania na pasach, droższe OC za punkty karne może oznaczać nawet kilkusetprocentowy wzrost składki. Z kolei kierowcy, którzy jeżdżą przepisowo i bezpiecznie mogą liczyć na atrakcyjne ceny ubezpieczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Decimus Maximus
    2022-06-21 15:00:49
    Piękny sposób by wydoić pieniążki od tych co zapłacą i przekroczyli prędkość na drodze szybkiego ruchu o 20 km/h, ale by dobrać się do oszołomów, którzy rozbijają się z trzema zakazami sądowymi i bez uprawnień, nierzadko drogimi samochodami, to już zbyt trudna sztuka. Czysta radość:)
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

REKLAMA

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

REKLAMA

Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

REKLAMA