Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń
REKLAMA
REKLAMA
Upadłość towarzystwa. I co dalej?
Upadłość towarzystwa ubezpieczeniowego nie jest popularnym zjawiskiem w warunkach polskich. Co by się jednak stało, gdyby firma w której kierowca wykupił polisę, nie wytrzymała rynkowej konkurencji i zamknęła działalność? Na szczęście w takim przypadku klienci nie pozostają na lodzie. Odpowiedzialność z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC przejmie bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
REKLAMA
Czy UFG wypłaci 100 proc. odszkodowania?
Warto pamiętać jednak o tym, że UFG wcale nie musi pokrywać do 100 proc. świadczeń gwarantowanych umową. Pełną kwotę odszkodowania wypłaca przede wszystkim wtedy, gdy mowa o OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, działalności rolniczej i obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych. Wypłata spadnie do 50 proc. - ale też nie więcej niż 30 tys. euro - w przypadku innych umów ubezpieczenia OC.
Jak wygląda likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń?
Co powinna zrobić osoba, która została poszkodowana w kolizji, a ubezpieczyciel sprawcy ogłosił upadłość? Swoje roszczenie zgłasza bezpośrednio do UFG. Nie musi tego jednak robić bezpośrednio. Informację przekazuje się bowiem do funduszu za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego - np. tej firmy, w której kierowca opłacił OC. Instytucja taka nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody.
Kto wypłaca pieniądze przy likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń?
Na podstawie zgłoszenia ubezpieczyciel, do którego zgłosił się poszkodowany, przeprowadza pełne postępowanie likwidacyjne. To oznacza, że zbiera konieczne dokumenty, dokonuje oględzin pojazdu i wycenia szkodę. Następnie przesyła dokumenty do UFG celem uzyskania odszkodowania w ustalonej wcześniej kwocie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.