REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?
Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?

Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem - podstawa prawna:

Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania ugody telefonicznej z ubezpieczycielem ma kilka zapisów prawnych:

REKLAMA

  • art. 917 kodeksu cywilnego - określa, że ugoda to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której dochodzi do wzajemnego ustępstwa stron. Ustępstwa te mogą polegać na modyfikacji wysokości świadczenia, ale także zmianie rodzaju świadczenia.
  • art. 60 kodeksu cywilnego - ugoda z ubezpieczycielem może być zawarta w dowolnej formie - to oznacza, że telefoniczna ugoda ma pełne umocowanie prawne.

Bardzo ważne jest to, że telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, tym samym podczas jej zawierania należy stosować reguły przewidziane dla umów zawieranych na odległość wynikające z ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2020 r., poz. 287). To oznacza m.in. konieczność potwierdzenia warunków na piśmie. Dzieje się tak jednak głównie w przypadku, w którym ubezpieczony jest już klientem firmy - ma np. wkupioną polisę AC. Co w przypadku poszkodowanych w wypadku i wypłaty z polisy OC? W takim przypadku status konsumenta nie przysługuje - nie ma zatem pisemnego potwierdzenia.

Zawieranie telefonicznej ugody z ubezpieczycielem. O czym pamiętać?

Zasadnicze pytanie brzmi: jak skutecznie zawrzeć telefoniczną ugodę z ubezpieczycielem, gdy jest się poszkodowanym i zgłasza się roszczenie z tytułu OC? Warto pamiętać o tym, że w tym przypadku wystarczy sama rozmowa telefoniczna. Dlatego warto dobrze przygotować się do takiej rozmowy. W jaki sposób?

  • należy zastanowić się na swoim roszczeniem i nad tym, w jak dużym stopniu podlega ono negocjacji,
  • podczas rozmowy nie należy poddawać się presji ze strony ubezpieczyciela,
  • jeśli nie zdecydujemy się na ugodę telefoniczną, ubezpieczyciel musi dalej prowadzić postępowanie likwidacyjne w zwykłym trybie,
  • warto zanotować jej warunki lub poprosić o przesłanie podsumowania z rozmowy e-mailem,
  • warto pamiętać o tym, że np. kwota wypłaty roszczenia z OC to coś innego niż kwota konieczna na pokrycie np. najmu auta zastępczego,
  • warto spokojnie i świadomie podjąć decyzję,
  • można poprosić konsultanta o dodatkowy czas do namysłu.

Ugoda z ubezpieczycielem: dopiero naprawa może ujawnić skalę uszkodzeń!

REKLAMA

Przed podjęciem decyzji o zawarciu telefonicznej ugody z ubezpieczycielem warto pamiętać też o tym, że jej przedmiotem nie musi być wypłata odszkodowania, a może być kwota konieczna do naprawy pojazdu. W takim przypadku nie należy podejmować decyzji kategorycznych. Powód? Może się bowiem okazać, że np. dopiero po dokładniejszych oględzinach będzie można zidentyfikować uszkodzenia, których na pierwszy rzut oka nie widać. A to jest w stanie zdecydowanie podnieść koszt naprawy.

Podczas zawierania telefonicznej ugody z ubezpieczycielem kluczowy jest jeszcze jeden aspekt. Zawarcie ugody dotyczącej naprawy uszkodzonego pojazdu nie ma związku z ewentualnymi roszczeniami dotyczącymi tzw. szkód na osobie. To raz. Dwa należy się upewnić, że przedstawiciel ubezpieczyciela w rozmowie nie wspomina np. o zrzeczeniu się wszelkich roszczeń. Bo to może zamknąć poszkodowanemu drogę do starania się o środki za uszkodzenia ciała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezsporna część odszkodowania. Czyli co w razie odmowy?

Należy pamiętać o tym, że telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem zamyka lub mocno utrudnia drogę do dochodzenia dalszych roszczeń. Czy brak jej przyjęcia oznacza brak odszkodowania? Nie. Kierowcy i tak należy się tzw. bezsporna część odszkodowania. O resztę pieniędzy może się starać w ramach dalszego procesu negocjacyjnego. Dlatego podczas rozmowy telefonicznej warto pamiętać o tym, aby np. zaznaczyć że wypłatę traktujemy jako realizację bezspornej części odszkodowania - w razie np. naprawy i możliwości wystąpienia dalszych kosztów. W takim przypadku dochodzenie kolejnych sum będzie możliwe.

Oczywiście może się okazać, że poszkodowany nie ma wiedzy prawniczej czy nie jest pewny warunków zaproponowanych przez ubezpieczyciela. Zawsze w takim przypadku może poprosić o poradę ekspertów Rzecznika Finansowego - w czasie np. telefonicznego dyżuru.

Źródło: Materiały Rzecznik Finansowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA