REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC.  fot. Fotolia
Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po szkodzie często nie wiemy, jakiego odszkodowania możemy się spodziewać i od czego w istocie ono zależy. Na rynku można znaleźć kilka wariantów ubezpieczenia AC, które różnią się od siebie zakresem ochrony. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, którymi kierują się towarzystwa przy obliczaniu wysokości odszkodowania z tytułu AC.

Od czego zależy wysokość odszkodowania -  Wartość pojazdu

Podstawą wyliczenia odszkodowania jest suma ubezpieczenia, która najczęściej jest wartością rynkową pojazdu. W zależności od posiadanego wariantu polisy AC może to być:

REKLAMA

-  wartość samochodu w dniu zawierania polisy (stała suma ubezpieczenia),
- wartość samochodu w dniu zaistnienia szkody (zmienna suma ubezpieczenia)

Zobacz też: Stała i zmienna suma AC

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na wysokość kwoty odszkodowania są udziały własne, czyli z góry określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia procentowa lub kwotowa wartość szkody. Udziały posiadacz polisy świadomie bierze na siebie w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia.

Wpływ ma też amortyzacja cen części zamiennych - czyli procentowy ich ubytek wynikający z określonego wariantu umowy ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj: Niektóre towarzystwa oferują polisy AC z zerowymi udziałami własnymi. Dają też możliwość wykupienia amortyzacji cen części zamiennych, co oznacza, że w razie naprawy TU pokryje 100% wartości nowych części.

Zobacz też: O co zapytać przy wyborze AC?

Od czego zależy wysokość odszkodowania - Typ szkody

Wysokość odszkodowania w AC zależy od tego, czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą czy też szkodą częściową.
Szkoda całkowita to sytuacja, gdy nasz samochód uległ takiemu zniszczeniu, że nie można go naprawić lub  naprawa nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Ten drugi przypadek oznacza koszty wyższe niż określony próg. W praktyce najczęściej oznacza to szkodę, której wysokość przekroczyła 70% wartości auta w dniu jej powstania. Odszkodowanie wyniesie wtedy tyle, ile wart był samochód bezpośrednio przed szkodą minus wartość tego, co pozostało i stanowi wymierną wartość handlową, czyli tzw. pozostałości pojazdu.

Pamiętaj: Szkoda całkowita oznacza automatyczne rozwiązanie umowy AC.

REKLAMA

Szkoda częściowa dotyczy uszkodzeń pojazdu, które można naprawić. Wartość naprawy zaś nie przekracza 70% wartości rynkowej auta w dniu szkody. Odszkodowanie wypłacane z tytułu AC wynosi tyle, ile koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. W zależności od wybranej opcji likwidacji szkody (wariant kosztorys lub warsztat), towarzystwo rozlicza się bezpośrednio z poszkodowanym lub warsztatem naprawczym.

Pamiętaj: Bez względu na rodzaj szkody, kwota odszkodowania nie może przekroczyć wartości rynkowej pojazdu z dnia szkody. Może być to również, w zależności od wykupionego wariantu, suma ubezpieczenia określona w polisie AC. 

Zobacz też: Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA