REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC.  fot. Fotolia
Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Po szkodzie często nie wiemy, jakiego odszkodowania możemy się spodziewać i od czego w istocie ono zależy. Na rynku można znaleźć kilka wariantów ubezpieczenia AC, które różnią się od siebie zakresem ochrony. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, którymi kierują się towarzystwa przy obliczaniu wysokości odszkodowania z tytułu AC.

Od czego zależy wysokość odszkodowania -  Wartość pojazdu

Podstawą wyliczenia odszkodowania jest suma ubezpieczenia, która najczęściej jest wartością rynkową pojazdu. W zależności od posiadanego wariantu polisy AC może to być:

REKLAMA

-  wartość samochodu w dniu zawierania polisy (stała suma ubezpieczenia),
- wartość samochodu w dniu zaistnienia szkody (zmienna suma ubezpieczenia)

Zobacz też: Stała i zmienna suma AC

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na wysokość kwoty odszkodowania są udziały własne, czyli z góry określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia procentowa lub kwotowa wartość szkody. Udziały posiadacz polisy świadomie bierze na siebie w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia.

Wpływ ma też amortyzacja cen części zamiennych - czyli procentowy ich ubytek wynikający z określonego wariantu umowy ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętaj: Niektóre towarzystwa oferują polisy AC z zerowymi udziałami własnymi. Dają też możliwość wykupienia amortyzacji cen części zamiennych, co oznacza, że w razie naprawy TU pokryje 100% wartości nowych części.

Zobacz też: O co zapytać przy wyborze AC?

Od czego zależy wysokość odszkodowania - Typ szkody

Wysokość odszkodowania w AC zależy od tego, czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą czy też szkodą częściową.
Szkoda całkowita to sytuacja, gdy nasz samochód uległ takiemu zniszczeniu, że nie można go naprawić lub  naprawa nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Ten drugi przypadek oznacza koszty wyższe niż określony próg. W praktyce najczęściej oznacza to szkodę, której wysokość przekroczyła 70% wartości auta w dniu jej powstania. Odszkodowanie wyniesie wtedy tyle, ile wart był samochód bezpośrednio przed szkodą minus wartość tego, co pozostało i stanowi wymierną wartość handlową, czyli tzw. pozostałości pojazdu.

Pamiętaj: Szkoda całkowita oznacza automatyczne rozwiązanie umowy AC.

REKLAMA

Szkoda częściowa dotyczy uszkodzeń pojazdu, które można naprawić. Wartość naprawy zaś nie przekracza 70% wartości rynkowej auta w dniu szkody. Odszkodowanie wypłacane z tytułu AC wynosi tyle, ile koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. W zależności od wybranej opcji likwidacji szkody (wariant kosztorys lub warsztat), towarzystwo rozlicza się bezpośrednio z poszkodowanym lub warsztatem naprawczym.

Pamiętaj: Bez względu na rodzaj szkody, kwota odszkodowania nie może przekroczyć wartości rynkowej pojazdu z dnia szkody. Może być to również, w zależności od wykupionego wariantu, suma ubezpieczenia określona w polisie AC. 

Zobacz też: Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA