Wysokość odszkodowania przy szkodzie z AC
REKLAMA
REKLAMA
Od czego zależy wysokość odszkodowania - Wartość pojazdu
Podstawą wyliczenia odszkodowania jest suma ubezpieczenia, która najczęściej jest wartością rynkową pojazdu. W zależności od posiadanego wariantu polisy AC może to być:
REKLAMA
- wartość samochodu w dniu zawierania polisy (stała suma ubezpieczenia),
- wartość samochodu w dniu zaistnienia szkody (zmienna suma ubezpieczenia)
Zobacz też: Stała i zmienna suma AC
Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na wysokość kwoty odszkodowania są udziały własne, czyli z góry określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia procentowa lub kwotowa wartość szkody. Udziały posiadacz polisy świadomie bierze na siebie w trakcie zawierania umowy ubezpieczenia.
Wpływ ma też amortyzacja cen części zamiennych - czyli procentowy ich ubytek wynikający z określonego wariantu umowy ubezpieczenia.
Pamiętaj: Niektóre towarzystwa oferują polisy AC z zerowymi udziałami własnymi. Dają też możliwość wykupienia amortyzacji cen części zamiennych, co oznacza, że w razie naprawy TU pokryje 100% wartości nowych części.
Zobacz też: O co zapytać przy wyborze AC?
Od czego zależy wysokość odszkodowania - Typ szkody
Wysokość odszkodowania w AC zależy od tego, czy mamy do czynienia ze szkodą całkowitą czy też szkodą częściową.
Szkoda całkowita to sytuacja, gdy nasz samochód uległ takiemu zniszczeniu, że nie można go naprawić lub naprawa nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Ten drugi przypadek oznacza koszty wyższe niż określony próg. W praktyce najczęściej oznacza to szkodę, której wysokość przekroczyła 70% wartości auta w dniu jej powstania. Odszkodowanie wyniesie wtedy tyle, ile wart był samochód bezpośrednio przed szkodą minus wartość tego, co pozostało i stanowi wymierną wartość handlową, czyli tzw. pozostałości pojazdu.
Pamiętaj: Szkoda całkowita oznacza automatyczne rozwiązanie umowy AC.
REKLAMA
Szkoda częściowa dotyczy uszkodzeń pojazdu, które można naprawić. Wartość naprawy zaś nie przekracza 70% wartości rynkowej auta w dniu szkody. Odszkodowanie wypłacane z tytułu AC wynosi tyle, ile koszty przywrócenia pojazdu do stanu sprzed szkody. W zależności od wybranej opcji likwidacji szkody (wariant kosztorys lub warsztat), towarzystwo rozlicza się bezpośrednio z poszkodowanym lub warsztatem naprawczym.
Pamiętaj: Bez względu na rodzaj szkody, kwota odszkodowania nie może przekroczyć wartości rynkowej pojazdu z dnia szkody. Może być to również, w zależności od wykupionego wariantu, suma ubezpieczenia określona w polisie AC.
Zobacz też: Zasady przyznawania zniżek przy ubezpieczeniu AC
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA