REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za zniszczenia spowodowane burzą - co i jak?

Sebastian Tomaszewski
Odszkodowanie za zniszczenia spowodowane burzą - co i jak? / Fot. Fotolia
Odszkodowanie za zniszczenia spowodowane burzą - co i jak? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W letnie miesiące za sprawą zwiększonej wilgotności powietrza połączonej z wysokimi temperaturami, kierowcy są bardziej narażeni na spotkanie z niebezpiecznym żywiołem – burzą. Jak się wtedy zachować i co zrobić, gdy burza uszkodzi nam samochód?

REKLAMA

Burza podczas podróży samochodowej nie wróży nic dobrego dla kierowcy i pasażerów. W takiej sytuacji najgorsze jest panikować. Przy zachowaniu kilku zasad, jesteśmy w stanie znacznie zniwelować ryzyko zaistnienia niebezpiecznych sytuacji. Na początku należy pamiętać, by w czasie burzy nie dotykać metalowych elementów karoserii oraz nie parkować pod drzewami – silny wiatr bez trudu przewróci każde drzewo. Z burzami łączą się też tornada, które wbrew pozorom nie są tak rzadkim zjawiskiem w Polsce. Tornada potrafią poruszać się nawet z prędkością 70 km/h, z tego powodu ucieczka przed nimi w odwrotnym kierunku nawet autem może być utrudniona z powodu deszczu i wiatru łamiącego gałęzie. Nie zaszkodzi też wozić koca, mogącego zabezpieczyć karoserię i szyby przed gradobiciem.

REKLAMA

Przed skutkami burzy, takimi jak szkody wyrządzone przez gałęzie, powinno chronić ubezpieczenie AC. Jednak jak to często bywa, firmy ubezpieczeniowe uciekają od odpowiedzialności i próbują za wszelką siłę zmniejszyć stawkę wypłaconego odszkodowania. Z tego powodu ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania, jeśli wiedzieliśmy o zaistnieniu burzy, a zostawiliśmy samochód pod drzewem. Ubezpieczyciel bez problemu udowodni, że mogliśmy pomyśleć wcześniej i zostawić samochód w bezpieczniejsze miejsce.

REKLAMA

Innym sytuacjami, kiedy nie otrzymamy pieniędzy z ubezpieczenia jest wykluczenie danego zdarzenia z ogólnych warunków ubezpieczenia (zwykle w zapisach Ogólnych Warunków Ubezpieczenia w polisie autocasco wyklucza się zdarzenia losowe, jakimi są burze lub nawałnice) czy niedostosowywanie się do ogólnych warunków w umowie – lepiej czasami zaczekać na pomoc drogową, niż ryzykować podtopienie w głębokiej kałuży naszego samochodu. Ogólnie w szczegółach umów ubezpieczeniowych kryje się wiele haczyków, przesądzających o odmowie wpłat odszkodowania, np. w czasie ulewnych deszczy. Kolejną furtką dla ubezpieczyciela jest uzasadnione tłumaczenie, że w naszym położeniu geograficznym takie zjawiska są nagłe i przybierają ogromną siłę.

W przypadku braku ubezpieczenia AC, sytuacja się komplikuje oraz zajmuje zdecydowanie więcej czasu, a szansa na szczęśliwe zakończenie jeszcze maleje. W razie uszkodzenia w wyniku burzy, swoich praw możemy dochodzić u właściciela gruntu, który niedostatecznie dobrze zadbał o np. stojące przy drodze drzewa. Swoje roszczenia można także kierować do gminy lub miasta. W razie podtopienia, można szukać winnych wśród administratorów dróg, budynków czy zieleni miejskiej. Warunkiem wypłaty odszkodowania jest udowodnienie, że to właśnie właściciel gruntu ponosi pełną odpowiedzialność i nie dopełnił swoich obowiązków. Jak można się domyślić, zadanie nie należy do łatwych. Wymaga dużej determinacji, a finał walki o swoje prawa najprawdopodobniej skończy się przed sądem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA