REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regres ubezpieczeniowy - co powinieneś o nim wiedzieć?

Regres ubezpieczeniowy - co powinieneś o nim wiedzieć?/fot. Fotolia
Regres ubezpieczeniowy - co powinieneś o nim wiedzieć?/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawca szkody, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, ma obowiązek zwrócenia całości świadczenia wypłaconego osobie poszkodowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po wypłaceniu odszkodowania UFG występuje do sprawcy szkody i nieubezpieczonego posiadacza pojazdu o zwrot tej kwoty, czyli o tzw. regres.

Sprawca szkody, który nie miał ważnego ubezpieczenia OC, musi zwrócić świadczenie wypłacone osobie poszkodowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Tak stanowią przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych*. Po wypłaceniu odszkodowania UFG występuje do sprawcy szkody i nieubezpieczonego posiadacza pojazdu o zwrot tej kwoty (regres).

REKLAMA

Uwaga! Za szkody spowodowane pojazdem płaci nie tylko jego nieubezpieczony właściciel, ale również osoba, która prowadziła pojazd bez ważnego OC.

REKLAMA

Wartość szkody w wypadku drogowym, spowodowanym przez nieubezpieczony pojazd, wyceniono na 10 tysięcy złotych. Świadczenie to wypłaca poszkodowanemu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Następnie Fundusz występuje - do sprawcy i posiadacza pojazdu - o zwrot 10 tysięcy złotych plus koszty UFG.

Sprawca szkody i posiadacz pojazdu mają 30 dni na uregulowanie należności względem U​FG, na rachunek podany w wezwaniu. Spłata zadłużenia przez jedną z tych osób zwalnia drugą z obowiązku zapłaty. Jeżeli dłużnik nie dotrzyma terminu spłaty lub nie zareaguje na otrzymane wezwanie sprawa jest kierowana na drogę postępowania sądowego w celu uzyskania tytułu wykonawczego.

Odwołania

Fundusz odstępuje od dochodzenia regresu w przypadku, gdy osoba, do której wystąpił z wezwaniem do zwrotu wypłaconego świadczenia przedstawi dokument:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • potwierdzający zawarcie ważnej w chwili spowodowania szkody umowy ubezpieczenia OC albo
  • potwierdzający brak obowiązku zawarcia takiej umowy.

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, ustalenia spełnienia lub nieistnienia obowiązku ubezpieczenia można dochodzić również przed sądem powszechnym.

W przypadku wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, majątkowej bądź życiowej dłużnika, Fundusz ma prawo do odstąpienia od dochodzenia należności w całości lub w części albo do zastosowania ulgi w spłacie.

Podstawy do odstąpienia od dochodzenia regresu/zastosowania ulgi w spłacie każdorazowo podlegają ocenie UFG na podstawie Regulaminu umarzania wierzytelności Funduszu z tytułu opłat, odstępowania od dochodzenia zwrotów wypłaconych świadczeń i poniesionych kosztów (roszczeń regresowych) oraz udzielania ulg w ich spłacie

* Art. 110 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 392 ze zm.)

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA