REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej wysokości i w jakim terminie odliczać VAT z faktury za ratę leasingową, jeżeli zmieniło się przeznaczenie pojazdu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu a odliczanie VAT za ratę leasingową
Zmiana przeznaczenia pojazdu a odliczanie VAT za ratę leasingową

REKLAMA

REKLAMA

Jak mamy odliczyć VAT z faktury za leasing samochodu osobowego, jeżeli w trakcie miesiąca, w któ­rym wystawiono fakturę, a przed jej otrzymaniem zmieniliśmy decyzję o sposobie wykorzystywania tego samochodu?

Zmiana przeznaczenia pojazdu a odliczanie VAT za ratę leasingową

W przypadku wydatków związanych z samochodami użytkowanymi na podstawie umowy leasingu nie nale­ży do rzadkości sytuacja, w której zakup towaru lub usługi jest fakturowany w innym dniu niż zakup.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę. Ponieważ dla usług leasingu obowiązek podatkowy po­wstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z upływem terminu płatności, leasingobiorca, który otrzyma fakturę, może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, kiedy otrzymał fakturę.

Leasingobiorca, który złożył VAT-26, że będzie odliczał pełny VAT, lub nie złożył go, ale zmienił zdanie, musi wiedzieć w takiej sytuacji, od kiedy odliczać VAT na nowych zasadach. Zdaniem MF decyduje o tym data powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. W przypadku faktur za leasing będzie to data wystawienia faktury. Ministerstwo Finansów potwierdziło jednocześnie, że jeśli zmiana przeznaczenia nastąpi w trakcie mie­siąca lub kwartału, to odliczeń dokonujemy proporcjonalnie, co przedstawia przykład z broszury informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samocho­dowymi".

Zobacz też: Jak amortyzować samochód osobowy o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik posiada w leasingu operacyjnym samochód osobowy, który wykorzystuje wyłącznie do działalności gospodarczej. 14 lipca 2014 r. składa aktualizację złożonej informacji, wskazując, że zmiana sposobu wykorzy­stania samochodu do celów mieszanych następuje z dniem 15 lipca 2014 r. Podatnik za leasing tego samocho­du dopiero 28 lipca 2014 r. otrzymał fakturę wystawioną przez leasingodawcę 10 lipca 2014 r. Podatnik w tej szczególnej sytuacji (nabycie usługi ciągłej) dokonuje odliczenia z tej faktury w sposób proporcjonalny - za okres do 14 lipca 2014 r. odlicza 100% podatku, za pozostały okres odpowiednio 50% podatku.

PODSTAWA PRAWNA:

  • 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

REKLAMA