REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu? fot. Fotolia
Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód ciężarowy z kratką (do 3,5 tony) kupiony w 2009 r. Samochód jest zamortyzowany. Na koniec 2015 r. chciałbym go sprzedać. Jak opodatkować sprzedaż takiego samochodu podatkiem dochodowym?

W przypadku sprzedaży całkowicie zamortyzowanego samochodu, przychód netto osiągnięty przez Pana z jego sprzedaży będzie stanowił dla Pana dochód podlegający opodatkowaniu pdof.

REKLAMA

Przedsiębiorca sprzedający samochód amortyzowany w prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychód z tej działalności. Ponieważ z pytania wynika, że samochód został całkowicie zamortyzowany to nie wystąpi koszt uzyskania przychodu z jego sprzedaży. Jak bowiem wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) updof wydatki na nabycie środków trwałych, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, stanowią koszty uzyskania przychodów z ich zbycia. Za brakiem kosztu w przypadku sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu przemawia również brzmienie art. 24 ust. 2 zdanie drugie updof. Wynika z niego, że docho­dem lub stratą z odpłatnego zbycia środków trwałych jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tych środków trwałych.

Zobacz też: Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Podatnik w 2009 r. kupił samochód za 60 000 zł netto (VAT z tytułu zakupu tego samochodu odliczył w całości). Samochód został całkowicie zamortyzowany, tj. do kosztów uzyskania przychodów zaliczone zostały odpisy amortyzacyjne w wysokości 60 000 zł. W maju 2015 r. samochód zostanie sprzedany za 15 000 zł netto. W tej sytuacji z tytułu sprzedaży podatnik osiągnie przychód w wysokości 15 000 zł, który będzie jednocześnie dochodem ze sprzedaży samochodu. Dochodem tym jest bowiem różnica między przychodem ze sprzedaży tego samochodu (15 000 zł) a jego wartością początkową (60 000 zł) powiększona o sumę odpisów amortyza­cyjnych dokonanych od tego samochodu (60 000 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

PODSTAWA PRAWNA:  art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA