REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

A.P.
Samochód w leasingu/Fot. Fotolia
Samochód w leasingu/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Leasing samochodu wiąże się z określonymi ograniczeniami, których musi przestrzegać leasingobiorca. Dotyczy to również możliwości oddania samochodu innej osobie do używania.

Leasing samochodu

Leasing samochodu jest wygodną alternatywą dla kredytu. Wiąże się to z mniejszymi formalnościami, jak również z dodatkowymi profitami. Leasing może być bowiem połączony np. z dogodną ofertą ubezpieczenia OC.

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją jednak zasadnicze różnice między samochodem kupionym na kredyt a samochodem leasingowanym. W tym pierwszym wypadku co do zasady samochód kupiony na kredyt staje się własnością kredytobiorcy. Ten, jako kredytobiorca, ma możliwość swobodnego używania własnej rzeczy.

W przypadku leasingu należy liczyć się z kolei z ograniczeniami, jakie niesie za sobą treść umowy z firmą leasingową. Leasingobiorca korzystając z samochodu powinien czynić to w zgodzie z zapisami umowy, jaka łączy go z firmą leasingową. Umowa leasingowa może zawierać konkretne zapisy regulujące co wolno, a co nie leasingodawcy. Zanim zatem zdecydujemy się na leasing samochodu, powinniśmy najpierw dokładnie dowiedzieć się czego oczekuje od nas leasingodawca. Zwłaszcza, że nieprzestrzeganie zapisów umowy może powodować wypowiedzeniem umowy przez firmę leasingową.

Przede wszystkim bez godny firmy leasingowej leasingobiorca nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej. Taki zakaz wynika z treści art. 70912 par. 1 Kodeksu cywilnego. Naruszenie przez leasingobiorcę takiego zakazu może spowodować wypowiedzenie umowy przez firmę leasingową ze skutkiem natychmiastowym. Takie uprawnienie wynika z art. 70912 par. 2 Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Jakie obowiązki przy leasingu samochodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wolno oddać pracownikowi?

REKLAMA

W związku z powyższym zakazem niekiedy powstaje pytanie, czy pracodawca może powierzyć samochód z leasingu swojemu pracownikowi? Wątpliwości rodzące się na tle art. 70912 Kodeksu cywilnego, często jeszcze powiększają „oszczędne” zapisy umowy z leasingodawcą, która milczy na ten temat.

Przyjmuje się jednak, iż powierzenie samochodu pracownikowi, w odniesieniu do kwalifikacji prawnej takiej sytuacji, przyjmuje postać zastępczego dzierżenia (art. 338 Kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji przyjmuje się, iż przekazanie samochodu pracownikowi nie wymaga zgody firmy leasingowej.

Zobacz serwis: Praca

Niezależnie od tego warto jednak zadbać o zgodę leasingodawcy. Może być ona wyrażona zarówno w samej treści umowy leasingu, jak również po jej zawarciu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym w centrum Warszawy. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA