Umowa o powierzenie samochodu służbowego
REKLAMA
REKLAMA
Powierzenie mienia
Kwestie powierzenie mienia w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na umowie o pracę zostały określone w przepisach Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 124 Kodeksu pracy pracownik, któremu powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Dotyczy to także faktu powierzenia pracownikowi samochodu służbowego (art. 124 par. 2).
REKLAMA
Powierzenie samochodu służbowego nie wymaga zawierania z pracownikiem dodatkowej umowy, niemniej jednak jest to częstą praktyką pracodawców. W jej treści można bowiem określić szczegółowe obowiązki pracownika.
Powierzając pracownikowi samochód służbowy, pracodawca powinien zadbać o to, by zapewnić warunki umożliwiające jego zabezpieczenie.
Zobacz: Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego
Umowa o powierzeniu mienia
Treść umowy powierzające samochód służbowy pracownikowi powinna przede wszystkim wyraźnie określać strony takiego powierzenia (czyli pracodawcę i pracownika). Innym istotnym elementem będzie wskazanie danych dotyczących samochodu oraz wyraźne wskazanie, iż jest on powierzony pracownikowi z obowiązkiem zwrotu.
Ponadto treść umowy może być wzbogacona o różne dodatkowe zapisy, które będą precyzowały zasady korzystania z samochodu.
W ramach umowy pracodawca może zatem określić, że samochód służbowy będzie używany jedynie do wykonywania obowiązków służbowych. Może także określić, że pracownik może korzystać z niego w celach prywatnych. W ramach umowy można także określić zasady używania samochodu w trakcie urlopu wypoczynkowego.
Ponadto w umowie pracodawca może ustalić zabezpieczenia samochodu przed jego utratą.
W treści umowy pracodawca i pracownik mogą uzgodnić obowiązek garażowania samochodu służbowego lub pozostawiania go na parkingu strzeżonym.
Należy jednak pamiętać, że to pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie warunków umożliwiających zabezpieczenie samochodu. Zatem to pracodawca powinien ponosić koszty parkingu strzeżonego lub wynajmu garażu.
Zobacz: Jak wybrać samochód do floty?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.