REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy brak roamingu na terenie UE pogrąży producentów nawigacji?

Tomasz Korniejew
Czy brak roamingu na terenie UE pogrąży producentów nawigacji? Na zdjęciu Michał Rusak, przedstawiciel Smart GPS
Czy brak roamingu na terenie UE pogrąży producentów nawigacji? Na zdjęciu Michał Rusak, przedstawiciel Smart GPS
Smart GPS

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska nie pozostawia wątpliwości, że dąży do zniesienia roamingu na terenie UE. Część operatorów nie czekając aż roaming zostanie przez Komisję zniesiony samodzielnie zaoferowało swoim abonentom możliwość korzystania z wykupionego w kraju abonamentu na terenie całej UE. Co to oznacza dla producentów nawigacji?

Od 15 czerwca część operatorów telefonii komórkowych daje możliwość korzystania z transmisji danych na terenie UE w ramach abonamentu. W związku z tym wybierając się w samochodową podróż po UE, coraz większa część kierowców może korzystać z nawigacji, która jest zainstalowana w smartfonie. Czy te korzystne dla obywateli UE zmiany pogrążą producentów nawigacji?

REKLAMA

Zobacz też: Skąd nawigacja GPS czerpie dane o korkach na drodze?

1. Czy zniesienie roamingu oznacza, że będzie można korzystać z nawigacji w smartfonie za granicą w ramach abonamentu wykupionego w kraju?

Dyrektywa unijna z dniem 15 czerwca 2017 roku nakłada na operatorów maksymalne stawki opłat hurtowych wynoszące nie więcej niż 7,7 euro za 1GB danych. Na tych zasadach można korzystać z telefonu za granicą maksymalnie przez 4 miesiące w przeciągu roku. W zależności od operatora abonent może korzystać z pakietu danych także w strefie Euro.

2. Czy producenci nawigacji tracą na zniesieniu roamingu?

REKLAMA

Patrząc przez pryzmat dłuższego okresu prawdopodobnie producenci nawigacji nie odczują zbyt dużego spadku sprzedaży. Jestem pewien, że Klienci, którzy w pierwszej fazie po zniesieniu roamingu wybiorą nawigację w aplikacji, po pewnym czasie zaopatrzą się w produkt spełniający wyłącznie funkcję nawigacji czyli urządzenie PND. Jadąc w dalszą podróż dedykowane urządzenie ma więcej zalet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Docelowo może się okazać, że dzięki większemu dostępowi do nawigacji grono Klientów, którzy w przyszłości będą poszukiwać nawigacji PND także się poszerzy. Pamiętajmy - nawigacja w aplikacji w smartfonie docelowo powinna pełnić funkcję nawigacji uzupełniającej.

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

3. Czy producenci i dystrybutorzy nawigacji tzw. złote czasy mają już za sobą?

Rekordy sprzedaży nawigacje biły kilka lat temu. Jednak my będąc liderem sprzedaży polskich nawigacji uważamy że wiele innych firm może nam pozazdrościć tak szerokiego grona klientów. Produkty polskiej marki od wielu lat są na szczycie najlepiej sprzedawanych nawigacji w Polsce wygrywając w tej kategorii ze światowymi markami.

4. A jakie są perspektywy?

Nawigacje będą znajdować klientów. Zwróćmy uwagę, kierowca w dalszym ciągu będzie ponosił koszty za przesył danych w telefonie. Powyższa dyrektywa nie zdejmuje opłat z abonamentów. Dodatkowo działa jedynie na terenie Unii Europejskiej. Coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy do dotychczas mniej poznanych przez polskich turystów krajów jak np. kraje byłej Jugosławii, Albanii czy Ukrainę. Także obszar Szwajcarii jest wyłączony z tej dyrektywy. W tych krajach należy się spodziewać bardzo wysokich opłat za korzystanie z telefonu.

5. Są jeszcze producenci samochodów, którzy chętnie instalują w produkowanych przez siebie pojazdach mapy znanych producentów nawigacji.

Zgadzam się z tym, że kierowcy samochodów mają bardzo szeroki wybór rozwiązań nawigacyjnych, a wśród nich jest nawigacja seryjnie montowana w samochodzie. Jednak aktualność wgranych map oraz koszty aktualizacji które kierowca musi ponieść pozostawiają wiele do życzenia. A to co dla kierowcy podczas podróży jest najważniejsze to właśnie aktualne mapy.

Zobacz też: Czy nawigacja może uchronić przed mandatem?

6. Korzystanie z nawigacji w smartfonie ma swoje wady, może da się w ten sposób unowocześnić nawigacje przenośne, żeby były dobrą alternatywą dla użytkownika smartfona?

Słusznie Pan zauważył - korzystanie z nawigacji w smartfonie ma wady. To co najważniejsze to koszty przesyłu danych. Drugą kwestią to nieprzystosowanie smartfona do ciągłej pracy jako nawigacja. Telefon przyczepiony do szyby bardzo szybko się nagrzewa co doprowadza do wyłączenia go, w czasie rozmów aplikacja potrafi się zawiesić. Często ma to wpływ na jakość informacji przekazywanych kierowcom. Dzisiejsze nawigacje PND dają użytkownikowi dostęp do bezpłatnych map, przekazują informacje o korkach, fotoradarach i zdarzeniach drogowych w czasie rzeczywistym. Dodając do powyższych większe, czytelniejsze wyświetlacze i brak dodatkowych kosztów ponoszonych przez kierowców stwierdzam że zakup nawigacji PND jest lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z aplikacji w telefonie.

7. Jaki pomysł na przetrwanie mają producenci nawigacji?

Obserwując tendencje oraz wyniki sprzedażowe widzę, że Klienci doceniają produkty, które dla nich przygotowujemy. Są one cały czas na szczycie najlepiej sprzedawanych nawigacji w Polsce. Wysoka jakość urządzenia w połączeniu z dokładnymi mapami i dożywotnią, bezpłatną ich aktualizacją są gwarantem sukcesu na tym rynku.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawigacji?

8. A czego oczekują konsumenci?

Dla kierowców w nawigacji najważniejsze są mapy - precyzując ich jakość i dokładność. Będąc polskim producentem mającym kilkunastoletnie doświadczenie w nawigacji, współpracującym z czołowymi zagranicznymi dostawcami map gwarantujemy kierowcy bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnych map. Dodatkowo użytkownicy naszych rozwiązań otrzymują dostęp do informacji o fotoradarach, korkach i zagrożeniach na drodze. Dodając do tego wysoką jakość produktu, duże wyświetlacze i konkurencyjne ceny uważam że spełniamy w pełni oczekiwania konsumentów.

9. Jak będzie wyglądała przyszłość w dziedzinie nawigacji samochodowych? W którym kierunku będzie się rozwijała branża?

Ciężko jest przewidzieć jak będą wyglądać następne lata czy dekady. Jestem jednak pewien, że w dalszym ciągu jako społeczeństwo będziemy się przemieszczać, a nieodłącznym partnerem w podróży pozostanie nawigacja.
O końcu nawigacji z pewnością bym nie myślał. Jestem przekonany, że tak samo jak wciąż dużą sprzedaż odnotowują przewodniki w wersji drukowanej - mimo wszechobecnych aplikacji, tak nadal będą sprzedawały się nawigacje PND- mimo ich odpowiedników na urządzenia mobilne.

Wypowiedzi udzielił Michał Rusak, przedstawiciel Smart GPS 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA