REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zachować się podczas kontroli drogowej?

REKLAMA

REKLAMA

Każdy z nas wolałby tego uniknąć, ale czasem trzeba zatrzymać się do policyjnej kontroli. Co wtedy robić i jak się zachować, żeby przeżycie to było jak najmniej nieprzyjemne?

1. Obserwuj drogę. Policyjny samochód nie musi być oznaczony. To co powinno skłonić Cię do zatrzymania się do kontroli to lizak zapraszający to zjazdu na pobocze trzymany przez niekoniecznie umundurowanego funkcjonariusza. Nie musisz zatrzymywać się, jeśli sytuacja jest wyjątkowa (np. noc, nieznany teren, a Ty jedziesz sam(a) i zwyczajnie się boisz).

REKLAMA

Zjedź na wskazane przez policjanta miejsce. To ważne, bo policjant wie, gdzie Cię zatrzymać, byś nie stwarzał zagrożenia dla ruchu.

Zobacz też: Jaki wpływ na jazdę ma rozkład masy w samochodzie?

Uchyl szybę i połóż ręce na kierownicy. Wystarczy zachować spokój, pozostać w pojeździe i nie gasić silnika, jeśli nie jest się o to proszonym. Nie ma się czym (aż tak) denerwować i wprowadzać atmosfery niepewności i napięcia.

Poczekaj, aż policjant przedstawi się i poda stopień. Jeśli jest nieumundurowany, musi się wylegitymować, jeśli zaś ma na sobie mundur, możesz go o to poprosić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czym są aktywne zagłówki? Jak działają?

Czekaj na polecenia. Zwykle najpierw policjant prosi o dokumenty uprawniające Cię do kierowania pojazdem (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, OC).

Funkcjonariusz może kazać Ci wysiąść z auta i przeprowadzić kontrolę zarówno pod kątem przewożonych rzeczy i towarów, jak też pod kątem stanu technicznego auta. Uwaga – policjant może nawet kierować Twoim samochodem, by sprawdzić czy wszystko działa jak należy.

Zobacz też: Samochód sam powiadomi służby ratownicze o wypadku. System eCall obowiązkowy już od 2014 roku?

Stosuj się do poleceń funkcjonariuszy, a wszystko będzie dobrze. Jeśli zaprosi Cię na badanie alkomatem, idź z nim do radiowozu. Jeśli nie przekroczyłeś przepisów, a stan auta jest dobry, mamy happy end:)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA