REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyregulować gaźnik bez specjalistycznego stanowiska diagnostycznego?

Jakubowski Ryszard
Regulacja gaźnika w warunkach domowych
Regulacja gaźnika w warunkach domowych

REKLAMA

REKLAMA

Od prawidłowego wyregulowania gaźnika zależy zarówno poprawna i zarazem ekonomiczna praca silnika, jak i łatwość jego rozruchu. Perfekcyjne wyregulowanie gaźnika bez odpowiedniego stanowiska diagnostycznego z urządzeniem do badania składu spalin jest niemal niemożliwe.

REKLAMA

Do regulowania gaźnika w warunkach domowych może przystąpić jedynie osoba dysponująca pewnym doświadczeniem, która zna jego budowę i wie, jak posługiwać się jego urządzeniami regulacyjnymi.

Pierwszą i zarazem jedną z najważniejszych czynności jest ustawienie poziomu paliwa w komorze pływakowej. Instrukcje obsługi najczęściej podają pośredni sposób, polegający na ustawieniu odpowiedniej odległości pływaka od pokrywy gaźnika, trzymanej w odpowiednim położeniu. W części gaźników, pływak podczas sprawdzania tego parametru, powinien swobodnie zwisać przy trzymanej pionowo pokrywie, w innych – powinien opierać się całym ciężarem na iglicy zaworka paliwowego.

Zobacz też: Silnik wielopaliwowy - co to jest?

REKLAMA

W obu przypadkach należy przygotować płytkę wzorcową z twardego tworzywa, np. z metaplexu, o grubości równej prawidłowej odległości pływaka od pokrywy komory pływakowej. Płytka taka powinna dać się w sunąć swobodnie między nią a pływak, ale bez luzu. Pływak powinien ją bardzo lekko, delikatnie dotykać. Regulacje przeprowadza się, zależnie od typu gaźnika, albo przez bardzo ostrożne doginanie i odginanie odpowiedniej blaszki regulacyjnej przy osi obrotu pływaka, albo przez dobieranie uszczelek pomiędzy obudową zaworka iglicowego i pokrywą komory pływakowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedtem należy obejrzeć pływak, czy nie ma wgnieceń i uszkodzeń, następnie osłuchać go, czy wewnątrz niego nie znajdują się resztki cyny po nieudolnym lutowaniu jego połówek oraz czy nie ma w nim paliwa. Warto także zważyć pływak na wadze laboratoryjnej. Jeżeli jest cięższy od wartości podanej w instrukcji, albo jeżeli ma jakiekolwiek wgniecenia, należy zastąpić go nowym. Niewielkie zmniejszenie wagi pływaka, w granicach kilku setnych części grama, można uzyskać przez ostrożne i równomierne zeskrobywanie cyny, łączącej jego połówki.

Zobacz też: Jakie oleje stosować w pojazdach zabytkowych przy różnym stopniu zużycia silnika i skrzyni biegów?

REKLAMA

Po złożeniu gaźnika i podłączeniu przewodu paliwa oraz założeniu filtra powietrza można przystąpić do regulacji składu mieszanki na wolnych obrotach. Silnik musi być przy tym rozgrzany do normalnej temperatury pracy. Regulację przeprowadza się specjalną śrubą regulacyjną tak, aby uzyskać jak największe obroty. Następnie luzuje się śrubę zderzakową przepustnicy tak, aby zmniejszyć te obroty do poziomu, przy którym silnik będzie przejawiał tendencję do lekko niestabilnej pracy.

Należy wówczas ponownie poszukać takiego położenia śruby regulacyjnej składu mieszanki wolnych obrotów, przy którym silnik zacznie równo pracować i jego obroty wzrosną. Po kilku kolejnych próbach można uzyskać takie ustawienie, w którym śruba regulacji składu mieszanki będzie maksymalnie wkręcona przy przepustnicy niemal zupełnie zamkniętej, a silnik będzie pracował stabilnie, bez tendencji do gaśnięcia. Ustawienie to jest najbliższe ideałowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA