REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić, czy kupowany pojazd będzie spełniał kryteria pojazdu zabytkowego?

Jakubowski Ryszard
 Jak sprawdzić, czy kupowany pojazd będzie spełniał kryteria pojazdu zabytkowego?; Fot. Fotolia
Jak sprawdzić, czy kupowany pojazd będzie spełniał kryteria pojazdu zabytkowego?; Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy dany oldtimerspełnia warunki, aby został uznany za zabytkowy. Nawet dokładniejsze oględziny nie zawsze pozwalają na rozpoznanie, czy zastosowane podczas jego eksploatacji części są oryginalne, czy użyte w zastępstwie oryginalnych.

REKLAMA

Zanim kupimy auto, należy rozpocząć jego oględziny - od porównania wyglądu zewnętrznego pojazdu innymi autami tej samej marki i tego samego typu. Ich zdjęcia i opisy można znaleźć w katalogach firmowych oraz na internetowych portalach poświęconych historii i rozwojowi motoryzacji. Jeżeli pojazd nie należy do grupy unikatów, wyprodukowanych w bardzo krótkiej serii, nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiednich informacji.

REKLAMA

Gdy pojazd wygląda dokładnie tak, jak w katalogu, można przystąpić do bardziej szczegółowych oględzin i ewentualnego sprawdzenia informacji w jego książce serwisowej, jeżeli taka była prowadzona. Należy przy tym zwrócić uwagę na daty napraw. Ponieważ części zamienne do danego typu były wytwarzane zwykle nie dłużej, niż przez 9 lat po zaprzestaniu jego produkcji, można przyjąć, że naprawy wykonane 15 i więcej lat od tej daty były wykonane prawie zawsze albo w oparciu o części, pochodzące z rozbiórki, albo były to substytuty części oryginalnych. 

Zobacz też: Co to jest pojazd zabytkowy?

REKLAMA

Nie ma problemu, jeżeli chodzi o części drobne, mało widoczne, albo takie, które nie zmieniają charakteru pojazdu, jak linki i cięgła giętkie, łożyska, a nawet elementy układu wydechowego, jeżeli zachowano ich oryginalny charakter, czyli jeżeli np. nie zastąpiono zwykłego tłumika tłumikiem wyczynowym typu Abarth. Podobnie z innymi podzespołami. Jeżeli pojazd nosi ślady tuningowania, ulepszeń i usprawnień, wykonywanych przez jego poprzednich właścicieli, jest niemal pewne, że zmieniono w nim wiele elementów na inne, z innych modeli lub nawet marek.

Powrót do stanu pierwotnego może być w przypadku takiego auta dość kłopotliwy, a często – niewykonalny. Na szczęście przepisy o kwalifikowaniu pojazdów do kategorii zabytkowych są dość liberalne i nawet gdy w pojeździe znajdzie się sporo różnych drobnych przeróbek i usprawnień, które jednak nie wpływają w znaczący sposób na jego wygląd, charakter itp. można przyjąć, że eksperci nie będą sprzeciwiali się z uznaniem go za zabytek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zbadać we własnym zakresie stan techniczny kupowanego pojazdu?

Oczywiście dla pewności warto spisać wszystkie zauważone przeróbki i zasięgnąć opinii eksperta lub osoby z dużym doświadczeniem w pojazdach zabytkowych, czy są one dopuszczalne. Im krótsza lista takich przeróbek, tym lepiej. Ważne przy tym, aby te przeróbki nie były widoczne lub aby nie zmieniały wyglądu wnętrza pojazdu, a jeszcze lepiej, aby były one usuwalne, tak aby można było przywrócić pojazdowi jego dawny wygląd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA