REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić po zgubieniu kluczyka w samochodzie bez blokady kierownicy?

Jakubowski Ryszard
Do uruchomienia zabytkowego pojazdu nie potrzebujemy koniecznie kluczyka fot. Fotolia
Do uruchomienia zabytkowego pojazdu nie potrzebujemy koniecznie kluczyka fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do uruchomienia pojazdu nie jest potrzebny kluczyk od stacyjki. Wie o tym każdy złodziej samochodów, ale nie każdy kierowca. Tymczasem jest to bardzo łatwe. Warto się tego nauczyć, bo kluczyk zgubić łatwo, a nie zawsze ma się przy sobie zapasowy.

Liczne stare pojazdy, uznawane dziś za zabytkowe, miały stacyjkę jedynie po to, aby wyłączyć zapłon, co było i nadal jest wymagane przepisami, włączyć niektóre odbiorniki prądu (wycieraczki, dmuchawy, kierunkowskazy), oraz uruchomić rozrusznik. Jak widać, stacyjka miała bardzo mało funkcji do spełnienia. Można więc ją zastąpić kilkoma kawałkami izolowanego przewodu p przekroju od 1 mm kwadratowego wzwyż. Nie jest istotne, czy przewód jest drutem, czy linką.

REKLAMA

Zobacz też: Jak działa gaźnik „Solex”

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy podać napięcie do ważnych odbiorników prądu, czyli do kierunkowskazów i wycieraczek szyby, gdyby padał deszcz. W tym celu przy pomocy próbnika żarówkowego należy znaleźć taki bezpiecznik, na którym jest napięcie przy wyłączonej stacyjce. Następnie musimy znaleźć jego „zimny” koniec. W tym celu wyjąć go z uchwytów i przy pomocy próbnika odszukać ten z nich, który w tym momencie nie znajduje się pod napięciem.

Należy połączyć go kilkucentymetrowym kawałkiem przewodu z bezpiecznikiem, odpowiedzialnym za pracę kierunkowskazów. Często obsługuje on także wycieraczki, a w niektórych samochodach także światła „stop”. Teraz należy włożyć na miejsce wyjęty bezpiecznik, a najlepiej zastąpić go mocniejszym, np. zamiast 8 A włożyć 16 A. Pozostaje sprawdzenie, czy działają kierunkowskazy, światłą stop itp. Ewentualnie do pierwszego bezpiecznika możemy dołączyć w opisany sposób te, które zasilają potrzebne światła i urządzenia.

Teraz należy tylko pod maską przy pomocy odpowiednio długiego odcinka przewodu połączyć cewkę zapłonową (a konkretnie jej zacisk nie połączony z przerywaczem) z dodatnim biegunem akumulatora i wykonać rozruch silnika, po włączeniu biegu jałowego i zaciągnięciu hamulca postojowego. Jest to proste, jeżeli istnieje dostęp do elektromagnesu rozrusznika. Potrzebujemy do tego wkrętaka, którym zwiera się na chwilę zacisk elektromagnesu. Do niego jest przykręcony przewód rozruchowy, z zaciskiem cewki elektromagnesu – czyli ten, do którego podłączono najcieńszy z przewodów podłączonych do elektromagnesu. Po uruchomieniu silnika należy usunąć jak najszybciej wkrętak!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak oczyścić gaźnik?

REKLAMA

W przypadku silnika z zapłonem samoczynnym, w którym nie ma cewki zapłonowej, musimy połączyć z akumulatorem gorący zacisk elektromagnesu pompy wtryskowej, aby ją odblokować, następnie znacznie grubszym przewodem połączyć na kilka do kilkunastu sekund do plusa akumulatora świece żarowe i potem jak najszybciej uruchomić wkrętakiem rozrusznik w opisany sposób.

Można na czas rozruchu pozostawić podłączone świece żarowe, ale trzeba odłączyć je natychmiast, gdy silnik zacznie pracować. Pozostałe czynności, poprzedzające rozruch, są identyczne, jak w przypadku silnika z zapłonem iskrowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA