REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?

Jakubowski Ryszard
 Pasek zbyt luźny lub długo używany ma tendencję do ślizganie się po kółkach pasowych; Fot. Fotolia
Pasek zbyt luźny lub długo używany ma tendencję do ślizganie się po kółkach pasowych; Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pasek klinowy w silniku samochodowym służy do napędzania kilku urządzeń, stanowiących jego osprzęt, takich jak pompa wodna, wentylator chłodnicy i prądnica lub alternator.

REKLAMA

Pasek zbyt luźny lub długo używany ma tendencję do ślizganie się po kółkach pasowych, co może prowadzić do pogorszenia chłodzenia silnika, a prawie zawsze owocuje niepełnym ładowaniem akumulatora lub brakiem ładowania przy włączonych wszystkich odbiornikach prądu. Dlatego należy zawsze dbać o to, aby było on należycie naciągnięty. Regulację tego parametru przeprowadza się najczęściej przez odpowiednie odchylanie prądnicy lub alternatora po zluzowaniu śrub mocujących to urządzenie. Można sobie przy tym pomóc, z zachowaniem ostrożności, niewielką dźwignią, np małą łyżką dom opon, wkładając ją pomiędzy korpus silnika i obudowę urządzenia.

REKLAMA

Prawidłowy naciąg paska poznaje się po tym, iż po bardzo silnym naciśnięciu JEDNYM PALCEM w środku jego najdłuższego wolnego odcinka, na jego zewnętrzny bok można uzyskać ugięcie rzędu 10 do 15 mm. Pasek zbyt silnie naciągnięty zużywa się szybko i może pęknąć w każdej chwili, ale także znacznie przyspiesza zużycie łożysk w urządzeniach, które są za jego pomocą napędzane.

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

REKLAMA

W przypadku stwierdzenia poślizgu paska, gdy zakres regulacji osiągnął maksimum i nie można go bardziej naciągnąć, można doraźnie ratować sytuację, nacierając go podczas pracy, z zachowaniem daleko idącej ostrożności i bez większego docisku, kawałkiem kalafonii balsamicznej, lub sypiąc sproszkowaną kalafonię pod niego w najniżej położonym kółku pasowym. Zabieg ten, pomimo iż pozwala na wydłużenie pracy paska klinowego za każdym razem o kilkadziesiąt minut do 2-3 godzin, zwiększa hałaśliwość pracy silnika, objawiającą się nienaturalnym, głośnym, lekko modulowanym piskiem, który ustępuje prawie zupełnie po kilku, a najpóźniej po kilkunastu minutach.

Kalafonia powoduje dość znaczne zwiększenie współczynnika tarcia pomiędzy gumą paska a metalem kółek pasowych, jest przy tym całkowicie dla nich i dla paska obojętna. Podczas nacierania i potem w czasie pracy, topi się pod wpływem ciepła i wnika częściowo w mikropory paska i kółek, wypełniając je, dzięki czemu wydłuża się okres, zanim pasek zacznie się ponownie ślizgać. Opisany zabieg pozwala na kontynuowanie eksploatacji pojazdu do czasu wymiany zużytego paska na nowy. W skrajnych przypadkach może to nastąpić nawet po kilku dniach, po przejechaniu nawet 1000 km.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie karoserii

Nie wolno nadużywać kalafonii, Jej nadmiar w formie okruchów może przedostać się do wnętrza alternatora lub prądnicy oraz do innych urządzeń, zakłócając ich pracę. Kalafonię można łatwo usunąć przy pomocy alkoholu, np. denaturatu, w którym się doskonale rozpuszcza.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA