Instalacja LPG niszczy silnik?
REKLAMA
REKLAMA
Powszechnie powielana teza o niszczycielskim wpływie gazu LPG na kondycję silnika spalinowego jest skutecznie podtrzymywana, chociaż nie ma przełożenia w faktach. Postaramy się wytłumaczyć skąd się biorą takie opinie i dlaczego nie warto się pod nimi podpisywać.
REKLAMA
Zobacz też: Jak dbać o instalację LPG?
Instalacja gazu LPG: gaz podnosi temperaturę spalania?
Opinie o negatywnym wpływie instalacji gazu LPG na poszczególne elementy silnika mają swoje źródło w przekonaniu, że spalaniu gazu LPG towarzyszy wytworzenie się wysokiej temperatury spalania (wyższej niż w przypadku spalania benzyny). Zjawisko to ma się bezpośrednio przekładać na wypalanie gniazd zaworowych i przegrzewaniu głowicy silnika. Czy to prawda? Tylko częściowo, choć tak naprawdę winę za zjawisko upatrywać należy w nieprawidłowym montażu bądź regulacji instalacji LPG. Zarówno bowiem proces spalania propanu-butanu, jak i benzyny oznacza wyzwolenie takiej samej ilości ciepła.
Zobacz też: Montaż instalacji gazowej krok po kroku
Instalacja gazu LPG : zubożenie mieszanki to problem także zasilania benzynowego
REKLAMA
Faktycznie, istnieje pewne ryzyko, że temperatura spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej będzie towarzyszyć wytworzenie się wyższej temperatury. Wynika to jednak nie z rodzaju zasilania paliwa zasilającego silnik, a ze składu samej mieszanki. Jeśli jest ona zbyt uboga, czyli gdy zawiera ona zbyt dużo tlenu, to w trakcie jej spalania wydziela się dużo więcej ciepła, co może powodować wyższe obciążenie termiczne poszczególnych podzespołów motoru.
Zjawisko zubożenia mieszanki paliwowej może się zdarzyć zarówno w przypadku zasilania benzyną, jak i gazem LPG. Aby temu zapobiec należy wyposażyć auto w nowocześniejszą instalację. Niedoskonałość układów pierwszego typu polega na tym, że dobranie precyzyjnej dawki gazu i stworzenie na jej podstawie właściwej mieszaniny jest praktycznie niemożliwe. W teorii sytuacja taka w perspektywie wieloletniej eksploatacji może tworzyć potencjalne zagrożenie dla trwałości jednostki napędowej.
Zobacz też: Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?
Kalibracja instalacji LPG: rozwiązanie problemu
Kluczem do sukcesu jest również właściwa kalibracja elektronicznego sterownika. Wykwalifikowany gazownik powinien prawidłowo ustawić wszystkie parametry pracy instalacji LPG, sprawdzić sposób w jaki funkcjonują kluczowe jej układy i dopełnić realizacji niezbędnych procedur związanych z jej montażem. Przy prawidłowo zamontowanej i skonfigurowanej instalacji gazu LPG nie powinny wystąpić żadne problemy z silnikiem. Dlatego warto powierzyć to zdania dobrej, autoryzowanej stacji obsługi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.