REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sterownik instalacji gazu LPG - mózg systemu

Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania.
Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania.
Stag Autogas Systems

REKLAMA

REKLAMA

Aby móc zainstalować i poprawnie skomunikować ze sobą instalację gazu LPG i nowoczesny silnik spalinowy niezbędne jest wykorzystanie sterownika. Oto co warto o nim jeszcze wiedzieć!

Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania. Urządzenie to musi uwzględniać pracę wielu czujników i obwodów montowanych przez producenta danego auta, dlatego tak ważne jest aby był on jak najlepszej jakości.

REKLAMA

Sterownik - łącznik między silnikiem a instalacją LPG

Jak działa sterownik instalacji gazu LPG? Pierwszy etap jego pracy polega na sczytaniu z czujników instalacji gazowej oraz komputera auta danych dotyczących aktualnych parametrów pracy. Na uwadze ma on przede wszystkim wartość obrotów, wysokość temperatury odczyty ciśnienia. Wykorzystując specjalne algorytmy dostrzega on obraz aktualnej sytuacji dotyczącej obciążenia motoru w danej chwili. Pozyskane dane służą precyzyjnemu ustawieniu pracy regulatora instalacji LPG, który dobiera odpowiednią dawkę gazu, decydując jednocześnie o czasie otwarcia wtryskiwaczy podczas każdorazowego cyklu napełniania komory spalania mieszanką paliwowo-powietrzną.

Zobacz też: LPG zabójcze dla silnika? Bzdura!

Sterownik – emulator, który oszukuje komputer auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że sterownik pełni w układzie rolę emulatora,  który odcina w pewnym momencie wtryskiwacze benzynowe a w tym samym czasie włącza wtryskiwacze gazowe. Sterownik benzynowy nie reaguje na to w żaden sposób, z tego względu iż mieszanka dostarczana przez sterownik LPG jest na tyle optymalna, że sterownik benzynowy „nie wie” o zmianie paliwa.

Sterownik – różne funkcje i możliwości

Możliwości sterowników są wyraźnie zróżnicowane. Dla przykładu STAG-300 Premium jest w stanie współpracować z pokładowym systemem diagnostycznym auta. Co to daje? W ten sposób instalacja poza danymi dotyczącymi pracy silnika, otrzymuje również informacje na temat korekt nakładanych na dawkę paliwa. Uszczegółowione i jeszcze bardziej precyzyjne wskazówki pozwalają lepiej dobrać skład mieszanki i wykorzystać pełen potencjał instalacji LPG. W rezultacie mieszanka paliwowo-powietrzna spalana jest efektywniej, co pozwala zredukować zużycie gazu i poprawić osiągi motoru.

Zobacz też: Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?

Sterownik – fachowy montaż kluczem poprawnego działania

REKLAMA

Nawet najlepszy sterownik instalacji gazu LPG nie spełni swojego zdania jeśli nie zostanie prawidłowo podłączony. Instrukcja dołączana do sterowników pokazuje schemat właściwego podłączenia poszczególnych przewodów. Nie oznacza to jednak, że tego zadania powinni podejmować się domorośli mechanicy czy laicy motoryzacyjni. Lepiej i w rezultacie zazwyczaj taniej będzie powierzyć to zadanie specjaliście z renomowanego warsztatu.

Zanim sterownik trafi na rynek, jego prototyp jest poddawany wnikliwym testom. Wyniki badań muszą być miarodajne, dlatego poddawane są zróżnicowanym warunkom pracy na dłuższym dystansie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA