REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sterownik instalacji gazu LPG - mózg systemu

Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania.
Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania.
Stag Autogas Systems

REKLAMA

REKLAMA

Aby móc zainstalować i poprawnie skomunikować ze sobą instalację gazu LPG i nowoczesny silnik spalinowy niezbędne jest wykorzystanie sterownika. Oto co warto o nim jeszcze wiedzieć!

Sterownik instalacji LPG steruje układem zasilania motoru i na bazie danych pobieranych z komputera auta, precyzyjnie określa dawkę paliwa i moment jej podania. Urządzenie to musi uwzględniać pracę wielu czujników i obwodów montowanych przez producenta danego auta, dlatego tak ważne jest aby był on jak najlepszej jakości.

REKLAMA

Sterownik - łącznik między silnikiem a instalacją LPG

Jak działa sterownik instalacji gazu LPG? Pierwszy etap jego pracy polega na sczytaniu z czujników instalacji gazowej oraz komputera auta danych dotyczących aktualnych parametrów pracy. Na uwadze ma on przede wszystkim wartość obrotów, wysokość temperatury odczyty ciśnienia. Wykorzystując specjalne algorytmy dostrzega on obraz aktualnej sytuacji dotyczącej obciążenia motoru w danej chwili. Pozyskane dane służą precyzyjnemu ustawieniu pracy regulatora instalacji LPG, który dobiera odpowiednią dawkę gazu, decydując jednocześnie o czasie otwarcia wtryskiwaczy podczas każdorazowego cyklu napełniania komory spalania mieszanką paliwowo-powietrzną.

Zobacz też: LPG zabójcze dla silnika? Bzdura!

Sterownik – emulator, który oszukuje komputer auta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że sterownik pełni w układzie rolę emulatora,  który odcina w pewnym momencie wtryskiwacze benzynowe a w tym samym czasie włącza wtryskiwacze gazowe. Sterownik benzynowy nie reaguje na to w żaden sposób, z tego względu iż mieszanka dostarczana przez sterownik LPG jest na tyle optymalna, że sterownik benzynowy „nie wie” o zmianie paliwa.

Sterownik – różne funkcje i możliwości

Możliwości sterowników są wyraźnie zróżnicowane. Dla przykładu STAG-300 Premium jest w stanie współpracować z pokładowym systemem diagnostycznym auta. Co to daje? W ten sposób instalacja poza danymi dotyczącymi pracy silnika, otrzymuje również informacje na temat korekt nakładanych na dawkę paliwa. Uszczegółowione i jeszcze bardziej precyzyjne wskazówki pozwalają lepiej dobrać skład mieszanki i wykorzystać pełen potencjał instalacji LPG. W rezultacie mieszanka paliwowo-powietrzna spalana jest efektywniej, co pozwala zredukować zużycie gazu i poprawić osiągi motoru.

Zobacz też: Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?

Sterownik – fachowy montaż kluczem poprawnego działania

REKLAMA

Nawet najlepszy sterownik instalacji gazu LPG nie spełni swojego zdania jeśli nie zostanie prawidłowo podłączony. Instrukcja dołączana do sterowników pokazuje schemat właściwego podłączenia poszczególnych przewodów. Nie oznacza to jednak, że tego zadania powinni podejmować się domorośli mechanicy czy laicy motoryzacyjni. Lepiej i w rezultacie zazwyczaj taniej będzie powierzyć to zadanie specjaliście z renomowanego warsztatu.

Zanim sterownik trafi na rynek, jego prototyp jest poddawany wnikliwym testom. Wyniki badań muszą być miarodajne, dlatego poddawane są zróżnicowanym warunkom pracy na dłuższym dystansie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA