Montaż instalacji gazowej krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Montaż instalacji gazowej krok po kroku – przed montażem
Każdy rzetelny „Gazownik” zanim w ogóle przystąpi do montażu instalacji LPG skrupulatnie skontroluje stan techniczny jednostki napędowej i układu wydechowego, a także ogólną kondycję pojazdu. Wszelkiego rodzaju niesprawności np. w układzie zapłonowym silnika uniemożliwią prawidłowe funkcjonowanie i w efekcie prawidłowy montaż instalacji gazowej. Dlatego, gdy podczas oględzin kondycji pojazdu zostaną wykryte usterki montaż systemu LPG zostanie przełożony na czas naprawy.
REKLAMA
Zobacz też: Awarie instalacji LPG: co może się zepsuć?
Montaż instalacji gazowej krok po kroku – dobór odpowiednich komponentów
Jednym z najważniejszych elementów układu instalacji LPG jest sterownik. Dobieramy go głównie do stopnia zaawansowania jednostki napędowej.
Nie mniej istotne są wtryskiwacze, które wybiera się względem czasu wtrysku benzyny na wolnych obrotach. Z kolei reduktor musi być dopasowany do mocy jednostki napędowej.
Dobór odpowiednich komponentów wymaga gruntownej wiedzy, stąd warto korzystać z usług autoryzowanych przez producenta instalacji LPG warsztatów zajmujących się montażem instalacji LPG. Regułą w renomowanych warsztatach jest spisanie protokołu przed przystąpieniem do prac montażowych. Protokół jasno określa stan techniczny pojazdu, co pozwala rozstrzygnąć spory w przypadku, gdy auto zostanie uszkodzone podczas prac warsztatowych.
Na końcu ustala się miejsce, w którym zostanie zainstalowany wlew LPG oraz przełącznik B/G.
Zobacz też: Weryfikacja stanu technicznego auta przed montażem instalacji LPG
Montaż instalacji gazowej krok po kroku – rozplanowanie elementów układu instalacji
Mimo że istnieją ogólne wytyczne odnośnie rozmieszczenia poszczególnych elementów instalacji LPG w komorze silnika (np. reduktor umieszcza się poniżej zbiorniczka wyrównawczego płynu chłodzącego) to każdy montaż wymaga indywidualnego planowania.
Należy wziąć pod uwagę późniejsze prace serwisowe przy instalacji i tym samym zapewnić łatwy dostęp do kluczowych elementów układu.
Zobacz też: Oszczędności wynikające z jazdy na LPG na przykładzie Skody Octavii I
Montaż instalacji gazowej krok po kroku – regulacja instalacji LPG
Po zamontowaniu instalacji należy przystąpić do regulacji całego układu. W tym celu należy dokonać kalibracji sterownika – zarówno podczas pracy na wolnych obrotach, jak i podczas jazdy testowej. To bardzo istotne, a niestety część serwisów LPG ogranicza się jedynie do regulacji sterownika na wolnych obrotach. Brak regulacji sterownika podczas jazdy poskutkuje kłopotami z eksploatacją instalacji LPG. Renomowane warsztaty podczas jazd testowych zwrócą także uwagę na poprawność pracy reduktora. Samochód z poprawnie wyregulowaną instalacją da użytkownikowi wiele przyjemności i zaoszczędzi niepotrzebnych wizyt w warsztacie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.