REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulacja instalacji gazu LPG – jak ją poprawnie wykonać?

Proces montażu instalacji gazu LPG w samochodzie nie ogranicza się jedynie do założenia w danym jego punktach wszystkich elementów systemu. Brak wiedzy z zakresu prawidłowej regulacji całego systemu nie pozwoli cieszyć z korzyści jakie niesie cała inwestycja.
Proces montażu instalacji gazu LPG w samochodzie nie ogranicza się jedynie do założenia w danym jego punktach wszystkich elementów systemu. Brak wiedzy z zakresu prawidłowej regulacji całego systemu nie pozwoli cieszyć z korzyści jakie niesie cała inwestycja.

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja gazu LPG, musi być właściwie wyregulowana by działała poprawnie,. W trakcie tego procesu sterownik LPG jest przystosowywany do współpracy z jednostką napędową, a poszczególne części składowe instalacji sprawdzane są pod względem wydajności i sposobu działania.

Proces montażu instalacji gazu LPG w samochodzie nie ogranicza się jedynie do założenia w danym jego punktach wszystkich elementów systemu. Brak wiedzy z zakresu prawidłowej regulacji całego systemu nie pozwoli cieszyć się w pełni z korzyści jakie niesie cała inwestycja.

REKLAMA

Zobacz też: Podróż samochodem z instalacją LPG - pojedziesz dwa razy dalej

Regulacja instalacji LPG:  ustawienie sterownika

Regulację instalacji rozpoczyna ustawieniem jej sterownika. Gazownik wykorzystując złącze diagnostyczne łączy się z układem sterującym i komunikuje go ze specjalną aplikacją komputerową. Program pozwala kontrolować parametry pracy silnika oraz instalacji wyszukując ewentualne błędy w trakcie odczytu danych. Jeśli takowe się pojawią gazownik znajduje ich przyczynę i je usuwa zanim rozpocznie kalibrację sterownika. Następnie gazownik wprowadza dane techniczne jednostki napędowej oraz parametry pracy instalacji w tym m.in. temperaturę silnika, przy której następuje przełączanie zasilania z benzyny na gaz.

Zobacz też: Montaż instalacji gazowej krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulacja instalacji LPG: jazda testowa jest konieczna

REKLAMA

Wstępne ustawienie sterownika to tzw. autokalibracja. W trakcie jej przeprowadzania silnik powinien pracować na niskich obrotach. Poważnym błędem powielanym przez cześć gazowników jest zakończenie regulacji na tym właśnie etapie! Aby cały układ działał prawidłowo należy dostroić go wykorzystując wyższy zakres prędkości obrotowej. Dlatego niezbędna jest jazda testowa autem. W jej trakcie gazownik ustawia m.in. linie mnożnika. Mnożnikiem nazywa się krzywą, która przedstawia stosunek dawki gazu do czasu wtrysku. Po poprawnie wykonanym programowaniu sterownika czas wtrysku benzyny nie powinien zmieniać się po przełączeniu na gaz.

Poza elektroniką, niezbędne w czasie regulacji instalacji jest obserwowanie funkcjonowania pracy reduktora i sondy lambdy. Ten pierwszy musi utrzymywać stałe ciśnienie podczas gwałtownego przyspieszania. Jeśli spada ono poniżej 0,2 bar oznacza to, że ten element mechaniki w pełni nie obsłuży instalacji  należy  wymienić go na bardziej efektywny. Z kolei sonda lambda w trakcie dynamicznego przyspieszania powinna wskazywać, że mieszanka paliwowo-powietrzna jest bogata. Jeśli jej skład jej zubożony, fachowiec powinien doszukiwać się problemów w złym działaniu reduktora (spadek ciśnienia) lub w za mało wydajnych wtryskiwaczach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA