REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w niedalekiej przyszłości nie będziemy posiadać samochodów?

 BlaBlaCar.pl
– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia
Czy w niedalekiej przyszłości nie będziemy posiadać samochodów?
Czy w niedalekiej przyszłości nie będziemy posiadać samochodów?
BlaBlaCa
BlaBlaCa

REKLAMA

REKLAMA

Model posiadania samochodów nie uległ większej zmianie na przełomie ostatnich stu lat. Drogi stają się jednak coraz bardziej zatłoczone, a surowce naturalne nieubłaganie się kurczą, dlatego nastał czas, aby został on zoptymalizowany.

Tradycyjni gracze z sektora samochodowego oraz wiodące firmy technologiczne prześcigają się w projektowaniu samochodów przyszłości. Dlatego, według popularnej opinii, w ciągu kilku lat garstka przedstawicieli mobilnego biznesu posiadać będzie wielkie floty autonomicznych samochodów dostępnych na żądanie dla prywatnych osób.

REKLAMA

Czy to realistyczne? Według CEO serwisu BlaBlaCar, Nicolasa Brussona, niekoniecznie. Wierzy on, że ludzie nadal będą chcieli posiadać własne samochody - niezależnie od tego, czy będą nimi jeździć. Będą chcieli je mieć dla wygody i komfortu, ale również ze względu na nowy, łatwo dostępny model użytkowania pojazdu, oparty na jego współdzieleniu. Poniżej Brusson przedstawia swój pogląd na posiadanie samochodu w przyszłości.

Zobacz też: Czy Robert Kubica po testach z Renault wróci do F1?

Transport drogowy zdominowany zostanie przez podróże na długich dystansach

REKLAMA

Coraz więcej osób rozumie, że posiadanie samochodu w centrum miasta nie ma większego sensu. Kiedy chcemy przemieścić się z punktu A do punktu B w najtańszy i najszybszy sposób, najlepiej skorzystać z transportu publicznego lub przejazdów na żądanie aranżowanych przy pomocy dedykowanych aplikacji. Takie możliwości pozwalają nie tylko oszczędzić pieniądze, ale również rozwiązują problemy związane z posiadaniem własnego auta.

Sytuacja wygląda inaczej dla milionów osób żyjących poza wielkimi miastami oraz dla tych, którzy regularnie podróżują na długich dystansach. Prawie 80% podróży długodystansowych (100 – 800 km) w Europie wykonywanych jest w samochodzie, głównie dlatego, że zazwyczaj są one tańsze i wygodniejsze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki temu, że nowoczesne samochody są coraz inteligentniejsze i bardziej autonomiczne, wygoda transportu drogowego będzie się zwiększać, a dominacja samochodów na długich dystansach – wzmacniać. Podczas takich przejazdów rozwiązania doskonale działające na krótkich dystansach nie są bowiem skalowalne – głównie ze względu na brak wygody dla podróżujących. Inteligentniejsze i wygodniejsze samochody pozostaną zatem ulubionym sposobem podróżowania na długich trasach.

Zobacz też: Z tymi silnikami mogą być problemy: 1.5 dCi Renault

Autonomiczny samochód

REKLAMA

Mimo że technologie stojące za autonomicznymi samochodami wciąż są rozwijane, samochody te nie będą w najbliższym czasie powszechnie dostępne. Przede wszystkim należy wyznaczyć ramy prawne, w których będą one funkcjonować. Potrzeba również czasu, by pojazdy te stały się przystępne cenowo. Minie jeszcze kilka lat zanim obecne floty pojazdów zostaną całkowicie zastąpione przez te autonomiczne, co oznacza, że staną się one alternatywą dla naszych samochodów dopiero za 10 do 15 lat. Według firmy McKinsey & Co, do 2030 roku do 15% samochodów będzie całkowicie autonomicznych.

To świetna wiadomość dla wszystkich – mniej czasu spędzonego na prowadzeniu samochodu, mniej wypadków spowodowanych przez błąd ludzki. Wprowadzenie autonomicznych samochodów prawdopodobnie nie zmniejszy jednak chęci posiadania własnego auta. Poza osobami, które faktycznie kochają prowadzić, większość nie posiada samochodu, dlatego, że lubi jeździć. Posiada go, ponieważ spełnia on ich konkretne potrzeby oraz stanowi przedłużenie prywatnej przestrzeni.

Zobacz też: Z tymi silnikami mogą być problemy: 2,0 TDI Volkswagen AG

Dostęp do samochodu jako usługa

W ostatnich miesiącach serwis zaufanych wspólnych przejazdów BlaBlaCar ogłosił we Francji partnerstwo z wiodącą europejską firmą leasingową ALD oraz Oplem, oferując Ambasadorom platformy (czyli jej najbardziej aktywnym użytkownikom) dostęp do pakietów car-as-a-service, zawierających leasing w niskiej cenie, gwarancję oraz serwisowanie, bez żadnych opłat wstępnych.

Dodatkowo, co miesiąc, gdy Ambasador BlaBlaCar zdecyduje się na wspólny przejazd, otrzyma zniżkę na miesięczną ratę leasingową. Można sobie zatem wyobrazić, że dzięki współdzieleniu pojazdów, możliwe będzie łatwe finansowanie leasingu. Innowacyjne schematy finansowania burzą zatem klasyczne modele posiadania i zmieniają nasz stosunek do samochodów.

Zobacz też: Z tymi silnikami mogą być problemy: silniki 0,6 i 0,7 R3 Smart

Samochód przyszłości to samochód współdzielony

Bieżące koszty korzystania z samochodu zostaną zoptymalizowane dzięki jego współużytkowaniu – czy to poprzez carpooling, carsharing czy nawet dzielony parking. Właściciele flot będą oddawać samochody w leasing osobom prywatnym, które dzięki platformom ekonomii współdzielenia będą finansować swój dostęp do pakietów typu car-as-a-service i redukować bieżące koszty korzystania z auta. Wzrost liczby samochodów osobowych pozwoli odpowiedzieć na potrzeby milionów podróżujących poszukujących wygodnego, niedrogiego i przyjaznego rozwiązania podróżnego.

Perspektywy są jeszcze bardziej obiecujące, jeśli samochód nigdy nie będzie stał w miejscu, ponieważ będzie jeździł sam. Dzięki połączeniu z inteligentną siecią samochodową może on zostać wykorzystany w razie potrzeby, natychmiastowo dostosowując się do oczekiwań pasażerów.

Przyszłość samochodów przedstawia się w jasnych barwach. Auta stają się coraz lepiej połączone, inteligentniejsze, bezpieczniejsze, bardziej efektywne ekologicznie, a w końcu mogą zamienić się nawet w przestrzeń do pracy, rozrywki czy spędzania wolnego czasu. Jednak jedna rzecz na pewno się nie zmieni: zawsze warto będzie rozsądnie obniżać koszty utrzymania samochodów, a z punktu widzenia urbanistyki – optymalizować ich użycie, aby uniknąć korków. Teraz, gdy wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, mamy takie możliwości i prawdopodobnie od tej zmiany nie ma już odwrotu.

Przyszłość samochodów nie będzie opierać się na scentralizowanej własności, nawet jeśli garstka graczy będzie próbować centralizować usługi związane z mobilnością. Według Nicolasa Brussona inteligentna sieć samochodowa będzie zdecentralizowana, rozproszona i napędzana przez ludzi, ponieważ posiadanie samochodu jest stopniowo zastępowane przez pakiety typu car-as-a-service i finansowane poprzez współdzielenie.

To brzmi jak rewolucja. I ta rewolucja zaczyna się dzisiaj.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA