Embargo na LPG z Rosji w 2023 r. Prawda czy mit?
REKLAMA
REKLAMA
- Kierowcy boją się sankcji na Rosję. W lutym przestanie płynąć LPG?
- Embargo na LPG z Rosji w 2023 r. Fakt czy mit?
- Sankcję na Rosję, luty 2023. Czy zabraknie LPG w Polsce?
- Embargo na ropę z Rosji w 2023 r. Tyle że też nie pełne
Kierowcy boją się sankcji na Rosję. W lutym przestanie płynąć LPG?
Nowy rok oznacza nowe wyzwania dla kierowców. Z pierwszym z nich, a więc powracającym pełnym VAT-em na paliwa, Orlen poradził sobie dość sprytnie. Najpierw zawyżał cenę paliw na stacji, pomimo malejących ich wartości na rynkach światowych, aby następnie nie podnosić jej i ogłosić taki mechanizm wielkim sukcesem. I być może dziś o wielkim sukcesie moglibyśmy mówić, gdyby cała sprawa nie wypłynęła na światło dzienne. A tak i sukces jest wątpliwy, i niesmak kierowców pozostał. Tyle że to nadal nie koniec...
REKLAMA
Embargo na LPG z Rosji w 2023 r. Fakt czy mit?
Kolejne wyzwania czekają kierowców, którzy mają w swoich autach instalacje LPG. Pierwszym powodem do zmartwień był wracający do normalnej wartości VAT. Drugim fakt, że UE wprowadza kolejny pakiet sankcyjny dotyczący energetyki. Czy w roku 2023 zacznie obowiązywać embargo na LPG z Rosji? To ważne pytanie. O tyle ważne, że połowa LPG sprowadzanego do Polski pochodzi z tego właśnie kierunku. Zakaz importu musiałby zatem oznaczać dywersyfikację dostaw, ale też rosnące ceny na stacjach, a nawet chwilowe problemy z dostępnością paliwa.
Sankcję na Rosję, luty 2023. Czy zabraknie LPG w Polsce?
W tym punkcie możemy uspokoić kierowców. Embargo na LPG z Rosji w 2023 r. na razie nie stanie się faktem. 5 lutego 2023 roku co prawda wchodzą w życie nowe sankcje, tyle że Rozporządzenie Rady (UE) 2022/879 zmieniające rozporządzenie (UE) nr 833/2014 dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie z 3 czerwca 2022 roku nie obejmuje ani gazu ziemnego, ani gazu płynnego propan-butan – jak można przeczytać w komunikacie Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Obie te grupy objęte są kodem CN 2711 - Gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe.
Embargo na ropę z Rosji w 2023 r. Tyle że też nie pełne
Sankcje na Rosję obowiązujące od lutego 2023 roku będą dotyczyć ropy naftowej (kod CN 2709 00) oraz niektórych produktów ropopochodnych (kod CN 2710). Nie będzie można ich kupować, przewozić i przekazywać do państw członkowskich UE. Tyle że embargo na ropę nie jest bezgraniczne. Spod sankcji wyłączona została ropa naftowa sprowadzana do Unii Europejskiej rurociągami. W przypadku Polski oznacza to dalszą działalność rurociągów Przyjaźń I i II, ale też i stabilniejsze dostawy oraz ceny tych dostaw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.