REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Ford i Volvo chcą wprowadzenia takiej regulacji na terenie UE. Ma dotyczyć aut osobowych i dostawczych.

Europa bez sprzedaży samochodów spalinowych, czyli Volvo, Ford i spółka

Ford of Europe i Volvo Cars wraz z "przedstawicielami szerokiej koalicji międzybranżowej" apelują do włodarzy unijnych o przyjęcie ustawy zapewniającej zerową emisję wszystkich nowych samochodów osobowych i dostawczych w Europie od 2035 roku. A na zakazie sprzedaży aut spalinowych ich pomysły nie kończą się. Firmy postulują również o ustanowienie obowiązkowych celów w zakresie rozbudowy infrastruktury do ładowania pojazdów.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. nie jest nowym pomysłem

No dobrze, ale skąd się wziął ten pomysł? Przedstawiciele Forda i Volvo tłumaczą to formą rozwinięcia koncepcji, która obowiązuje już dziś. UE wyznaczyło rok 2050 jak moment, w którym Europa powinna osiągnąć poziom emisji netto. To oznacza, że wtedy ostatnie samochody osobowe i dostawcze napędzane silnikami spalinowymi zostaną wycofane z ruchu. Aby jednak dojść do tego punktu i aby dojść do niego dużo łatwiej, konieczne jest podjęcia bardziej drastycznych działań. Stąd pomysł na wprowadzenie regulacji pozwalającej na sprzedaż od roku 2035 wyłącznie samochodów elektrycznych.

Mniej spalin, zdrowsze powietrze i ludzie

Przyspieszenie działań zdaniem sygnatariuszy apelu spowoduje jednoczesne osiągnięcie jeszcze dwóch celów. Pierwszym jest obniżenie zanieczyszczenia środowiska. A to o tyle kluczowe, że jak można przeczytać w apelu:

Samochody osobowe i dostawcze odpowiadają za 15 proc. wszystkich emisji CO2 i są największym źródłem zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, co według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska powoduje ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w Europie.

Rezygnacja z aut spalinowych to większe bezpieczeństwo energetyczne

Drugim celem zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku jest też zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kontynentu – szczególnie ważne w dobie obecnych wydarzeń w Ukrainie i sytuacji z Rosją. Obecnie samochody osobowe i dostawcze zużywają około jednej trzeciej ropy importowanej do Europy. Rezygnacja z napędu spalinowego zmniejszyłaby zatem drastycznie zapotrzebowanie na ropę w krajach Unii Europejskiej.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Realny pomysł?

Jakie są szanse na ustanowienie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku? Parlament Europejski i rządy krajów członkowskich przedstawią swoje stanowiska dotyczące obowiązkowej bezemisyjności pojazdów do 2035 roku już w czerwcu. Oczekuje się, że po dalszych negocjacjach ustawa w ostatecznym kształcie zostanie przyjęta jesienią. I choć droga do regulacji wydaje się raczej prosta. Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Na ile realne jest to, że rynek wytrzyma tak dużą rewolucję i na ile realne jest to, że kierowcy się na nią przestawią. Tyle że w tym przypadku odpowiedź może przynieść tylko... czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • qwersad
    2022-05-23 13:37:07
    Plandemia doskonale pokazała jak wiele zanieczyszczen produkowaly samochody. Ruch na ulicach zamarl, a zanieczyszczenie bylo jeszcze wieksze.
    0
  • Free man
    2022-05-28 15:57:20
    Globalizm to totalitaryzm na sterydach, niż ten za czasów malarza.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

Jest wytłumaczenie dlaczego PKN Orlen legalnie sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. 

Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

REKLAMA

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

REKLAMA

Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

REKLAMA