REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Volkswagen XL Sport: samochód z silnikiem motocykla

Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen XL Sport to prototyp samochodu sportowego z silnikiem motocykla. Mimo relatywnie niedużej mocy ma osiągnąć prędkość nawet 270 km/h!

Volkswagen XL Sport

W trakcie paryskiego salonu samochodowego Volkswagen zaprezentował model XL. Jest to auto sportowe, którego zachwycać na wysoką wydajnością i nowoczesnymi materiałami. Nadwozie zostało wykonane w znacznej części z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym (CFK) z kabiną monocoque. W stosunku do nadwozia ze stali waży ono o 80% mniej, a przy tym zapewnia porównywalną sztywność. Warto zauważyć, że nadwozie XL Sport, podobnie jak XL1 pozbawione jest lusterek wstecznych, które zastępują specjalne kamery.

REKLAMA

Volkswagen XL Sport: silnik z motocykla Ducati

Pod maską zastosowano motocyklowy silnik V2 z Ducati 1199 Superleggera. Ma on pojemność 1199 cm3 i moc 200 KM, a maksymalnie może osiągnąć nawet 11 000 obr./min. motor charakteryzują tytanowe korbowody, niezwykle krótki skok wału korbowego, cylindry posiadające desmodromiczny rozrząd (wymuszone sterowanie zaworami), pokrywy sprzęgła, głowicy cylindrów i miski olejowej wykonane ze stopu magnezu oraz dwie przepustnice i po dwa wtryskiwacze na każdy cylinder. Aby dostosować motocyklową charakterystykę silnika do samochodu, XL Sport ma nową przekładnię pośrednią, która redukuje prędkość obrotową silnika o współczynnik 1,86. Moc silnika V2 (134 Nm) jest przenoszona na tylną oś przez 7-biegową przekładnię dwusprzęgłową (DSG).

Zobacz też: Volkswagen XL1: najoszczędniejszy VW w Polsce

Volkswagen XL Sport: zaawansowana aerodynamika

Wrażenie robią świetne osiągi VW XL Sport deklarowane przez producenta. Przyspieszenie 0-100 km/h wynosi 5,7 s a prędkość maksymalna aż 270 km/h. Celem inżynierów było jednak stworzenie auta typowo torowego, dlatego ważne były niska masa (890 kg) i świetna aerodynamika. W tym celu oprócz kształtu auta opracowanego w tunelu aerodynamicznym, zastosowano także specjalne Air Curtains (kierują powietrze z przodu do specjalnych kanałów), odpowietrzenia nadkoli, zoptymalizowaną podłogę, kanały prowadzące powietrze w przedniej pokrywie i poprawiające docisk, wysuwany tylny spojler (z mechanizmem z Lamborghini Aventador) oraz regulowane otwory wentylacyjne w tylnej pokrywie (żaluzje, otwierające się w przypadku konieczności odprowadzenia ciepła z silnika). W rezultacie auto ma bardzo niski współczynnik oporu powietrza (0,258) pomnożony przez powierzchnię czołową (1,7 m2) daje wartość 0,44 m2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Volkswagen XL Sport: zawieszenie

REKLAMA

Konstrukcja zawieszenia wbudowanego w ramę typu „spaceframe” wykonaną ze stali o wysokiej wytrzymałości, składa się z przedniej osi z podwójnymi wahaczami poprzecznymi z układem „pull-rod” amortyzatorów (przegub na dole jako drążek ciągnięty) i osi tylnej z podwójnymi wahaczami poprzecznymi w układzie „push-rod” (przegub na górze jako drążek popychany).

Warte odnotowania są niezwykle lekkie, kute felgi wykonane ze stopu magnezu. Mimo że założono na nie opony w rozmiarze 205/40 R 18 (z przodu) i 265/35 R 18 (z tyłu), to dzięki nowoczesnym materiałom udało się ograniczyć masę obręczy łącznie o 23,9 kg.

Volkswagen XL Sport: limitowana sprzedaż

Auto będzie dostępne na rynku w limitowanej liczbie sztuk. VW zapowiedział, że wyprodukuje tylko 500 egzemplarzy tego modelu.

Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Volkswagen XL1 Sport
Volkswagen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA