REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją

Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją
Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją. Stwierdza to najnowszy wyrok Trybunały Konstytucyjnego. Co to oznacza dla kierowców?

Odebranie prawa jazdy nie tylko za prędkość!

W polskim prawie funkcjonują aż dwa przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Pierwszy dotyczy przypadku, w którym prowadzący rozpędził pojazd w terenie zabudowanym do prędkości przekraczającej o co najmniej 51 km/h dopuszczalny limit na danej drodze. Drugi dotyczy sytuacji, w której w aucie przewożonych jest co najmniej trzech pasażerów ponad limit określony w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub jego pozwoleniu czasowym.

REKLAMA

Informacje w sprawie wykroczenia od policji dostaje starosta. I to on podejmuje decyzję o wstrzymaniu uprawnień na okres trzech miesięcy.

Odbieranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją. Jest wyrok TK

Powyższe przepisy funkcjonują, ale już niedługo. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem, że nie są zgodne z ustawą zasadniczą. Powód? Jak tłumaczy sędzia TK Piotr Pszczółkowski "Starosta nie dokonuje samodzielnie ustaleń faktycznych co do rzeczywistego przebiegu zdarzenia. Jest związany treścią informacji organu kontroli ruchu drogowego. Treść informacji funkcjonariusza policji korzysta ze swoistego domniemania prawdziwości, które nie może być przez stronę podważone w toku postępowania administracyjnego ws. zatrzymania prawa jazdy."

W skrócie taka forma realizacji przepisów nie daje gwarancji rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej zgodnie z zasadami sprawiedliwej i rzetelnej procedury.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to efekt wniosku z SN

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2022 roku jest pokłosiem wniosku złożonego przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. To ona we wniosku złożonym w kwietniu 2021 roku poddała w wątpliwość konstytucyjność nowelizacji Kodeksu Karnego z marca 2015 roku. Prezes Manowska pisała w uzasadnieniu m.in. o arbitralnym decydowaniu o zatrzymaniu prawa jazdy przez policję i braku możliwości weryfikacji okoliczności ją uzasadniających przez sąd lub organ administracyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koniec odbierania praw jazd za prędkość? Co oznacza wyrok TK?

REKLAMA

Co dalej? Po opublikowaniu wyroku TK przepisy pozwalające na zabieranie prawa jazdy na 3 miesiące za prędkość i zbyt dużą ilość pasażerów przestaną obowiązywać. A właściwie to powinny przestać obowiązywać. Chyba że TK wyznaczy ustawodawcy czas na zmianę prawa w taki sposób, aby zostały spełnione wszystkie zasady określone przez ustawę zasadniczą. To w pewnym sensie dobra informacja dla kierowców. Gorsza niestety jest taka, że wyrok TK nie do końca działa wstecz. Tak, kierowcy ukarani wcześniej odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące mogą się na niego powoływać. Tyle że do uzyskania sprawiedliwości w tym zakresie, muszą wznowić postępowanie. W sytuacji, w której okres kary im minął, to może się mijać z celem.

Aktualizacja: Wyrok Trybunały Konstytucyjnego dotyczący zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest wyrokiem interpretacyjnym. Według wstępnych zapowiedzi nie wykasuje on zatem działania przepisu. A spowoduje dwa skutki. Po pierwsze kierowcy, którzy mają odebrane prawo jazdy, mają szansę na wznowienie postępowania. Ci, którzy dopiero mogą stracić dokument, nie będą przyjmować mandatów. Po drugie ma stanowić informację o konieczności znowelizowania przepisów. Znowelizowania w taki sposób, aby kierujący miał szansę na bardziej sprawiedliwy osąd sytuacji. Żeby decyzja nie była wydawana arbitralnie przez policjanta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA