REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją

Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją
Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Odebranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją. Stwierdza to najnowszy wyrok Trybunały Konstytucyjnego. Co to oznacza dla kierowców?

Odebranie prawa jazdy nie tylko za prędkość!

W polskim prawie funkcjonują aż dwa przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Pierwszy dotyczy przypadku, w którym prowadzący rozpędził pojazd w terenie zabudowanym do prędkości przekraczającej o co najmniej 51 km/h dopuszczalny limit na danej drodze. Drugi dotyczy sytuacji, w której w aucie przewożonych jest co najmniej trzech pasażerów ponad limit określony w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub jego pozwoleniu czasowym.

REKLAMA

Informacje w sprawie wykroczenia od policji dostaje starosta. I to on podejmuje decyzję o wstrzymaniu uprawnień na okres trzech miesięcy.

Odbieranie prawa jazdy za prędkość niezgodne z konstytucją. Jest wyrok TK

Powyższe przepisy funkcjonują, ale już niedługo. Trybunał Konstytucyjny orzekł bowiem, że nie są zgodne z ustawą zasadniczą. Powód? Jak tłumaczy sędzia TK Piotr Pszczółkowski "Starosta nie dokonuje samodzielnie ustaleń faktycznych co do rzeczywistego przebiegu zdarzenia. Jest związany treścią informacji organu kontroli ruchu drogowego. Treść informacji funkcjonariusza policji korzysta ze swoistego domniemania prawdziwości, które nie może być przez stronę podważone w toku postępowania administracyjnego ws. zatrzymania prawa jazdy."

W skrócie taka forma realizacji przepisów nie daje gwarancji rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej zgodnie z zasadami sprawiedliwej i rzetelnej procedury.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to efekt wniosku z SN

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2022 roku jest pokłosiem wniosku złożonego przez I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską. To ona we wniosku złożonym w kwietniu 2021 roku poddała w wątpliwość konstytucyjność nowelizacji Kodeksu Karnego z marca 2015 roku. Prezes Manowska pisała w uzasadnieniu m.in. o arbitralnym decydowaniu o zatrzymaniu prawa jazdy przez policję i braku możliwości weryfikacji okoliczności ją uzasadniających przez sąd lub organ administracyjny.

Koniec odbierania praw jazd za prędkość? Co oznacza wyrok TK?

REKLAMA

Co dalej? Po opublikowaniu wyroku TK przepisy pozwalające na zabieranie prawa jazdy na 3 miesiące za prędkość i zbyt dużą ilość pasażerów przestaną obowiązywać. A właściwie to powinny przestać obowiązywać. Chyba że TK wyznaczy ustawodawcy czas na zmianę prawa w taki sposób, aby zostały spełnione wszystkie zasady określone przez ustawę zasadniczą. To w pewnym sensie dobra informacja dla kierowców. Gorsza niestety jest taka, że wyrok TK nie do końca działa wstecz. Tak, kierowcy ukarani wcześniej odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące mogą się na niego powoływać. Tyle że do uzyskania sprawiedliwości w tym zakresie, muszą wznowić postępowanie. W sytuacji, w której okres kary im minął, to może się mijać z celem.

Aktualizacja: Wyrok Trybunały Konstytucyjnego dotyczący zabierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest wyrokiem interpretacyjnym. Według wstępnych zapowiedzi nie wykasuje on zatem działania przepisu. A spowoduje dwa skutki. Po pierwsze kierowcy, którzy mają odebrane prawo jazdy, mają szansę na wznowienie postępowania. Ci, którzy dopiero mogą stracić dokument, nie będą przyjmować mandatów. Po drugie ma stanowić informację o konieczności znowelizowania przepisów. Znowelizowania w taki sposób, aby kierujący miał szansę na bardziej sprawiedliwy osąd sytuacji. Żeby decyzja nie była wydawana arbitralnie przez policjanta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA