REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pytania na egzaminie na prawo jazdy po nowemu. Nowe przepisy

Pytania na egzaminie na prawo jazdy po nowemu. Nowe przepisy
Pytania na egzaminie na prawo jazdy po nowemu. Nowe przepisy
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Pytania na egzaminie na prawo jazdy będą teraz reprezentować wyższy poziom merytoryczny. A wszystko za sprawą nowego rozporządzenia.

Pytania na egzaminie na prawo jazdy. Nowa komisja, lepsza jakość

Podczas teoretycznego egzaminu na prawo jazdy zdający musi odpowiedzieć na 32 pytania wylosowane z puli blisko 3700 pytań. I każdego roku ich ilość się zwiększa. Do worka trafiają kolejne. Dziś rządzący postanowili się zająć właśnie nowymi pytaniami. Konkretnie chodzi o zapewnienie ich właściwego poziomu merytorycznego. I to regulować będzie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych. Jak wynika z informacji PAP, jego projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Co wiadomo o komisji tworzącej pytania na prawo jazdy?

No dobrze, ale co tak właściwie się zmieni? Chodzi o modyfikację obowiązku stworzenia komisji egzaminacyjnej, która będzie pracować nad nowymi pytaniami i zatwierdzać ich kształt. Będzie ona pracować nad pytaniami zadawanymi w czasie egzaminów kandydatom na kierujących pojazdami, instruktorów szkolenia, egzaminatorów, instruktorów techniki jazdy czy też kierowców zawodowych. Kilkuosobowy zespół ma pozwolić na eliminowanie błędów w pytaniach. Błędów, które pod znakiem zapytania stawiają wynik konkretnego egzaminu.

Skład komisji opracowującej pytania na egzamin

Nowa komisja weryfikująca pytania z egzaminu na prawo jazdy będzie miała ograniczony skład. Ilość jej członków spadnie z 35 do 31. Nie będzie np. osób zajmujących się filologią polską. Kto wejdzie w skład komisji?

  • 6 osób posiadających uprawnienia egzaminatora,
  • 6 osób z uprawnieniami instruktora nauki jazdy,
  • 3 osoby posiadające uprawnienia instruktora techniki jazdy,
  • 5 osób będących specjalistami w zakresie ruchu drogowego, bezpieczeństwa ruchu drogowego lub transportu drogowego,
  • 2 osoby posiadające uprawnienia w zakresie medycyny ratunkowej,
  • 2 osoby posiadające ukończone studia wyższe w zakresie psychologii,
  • 2 osoby posiadające studia wyższe na kierunku obejmującym swoim zakresem wiedzę i umiejętności z zakresu dydaktyki i metodyki,
  • po jednej osobie posiadającej odpowiednią znajomość języka angielskiego i niemieckiego,
  • 1 osoba posiadająca znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego,
  • 2 osoby znające polski język migowy.

Pytania na egzaminie na prawo jazdy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Obecnie projekt rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych znajduje się na etapie konsultacji publicznych. Jeżeli proces legislacyjny pójdzie w zgodzie z planem, zapisy powyższego aktu mogłyby zacząć obowiązywać już 5 grudnia 2022 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA