Recykling akumulatorów w Polsce. Projekt ze wsparciem unijnym.
REKLAMA
REKLAMA
Projekt realizowany przez Elemental Strategic Metals nazywa się „Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowego innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu”, potrwa trzy lata i uzyska finansowanie w kwocie 332 milionów złotych. W jego ramach spółka będzie rozwijać dział badań i rozwoju - zajmujący się recyklingiem odpadów zawierających metale istotne dla elektromobilności. O jakich metalach mowa? Chociażby o tych, które są konieczne w procesie produkcji baterii Li-Ion czy katalizatorów. Kolejnym etapem realizacji ma być budowa zakładu, dokonującego pilotażowego wdrożenia przemysłowego opracowanych technologii.
REKLAMA
Recykling akumulatorów litowo-jonowych. Czemu jest taki ważny?
REKLAMA
Znaczącym efektem naszej pracy będzie poprawa innowacyjności gospodarki, redukcja jej zależności od surowców importowanych z regionów niestabilnych, a także poprawa ich dostępności dla przemysłu i badań naukowych nad efektywnością energetyczną, magazynowaniem energii, czy energetyką odnawialną. Rozwój tych dziedzin stymuluje opłacalność zbiórki i gospodarowania odpadami, zmniejszając obciążenie środowiska naturalnego. Po wykonaniu wszystkich prac będziemy w stanie poddać odzyskowi 10.000 ton odpadów baterii litowo-jonowych i katalizatorów rocznie. - tłumaczy Michał Zygmunt, prezes Elemental Strategic Metals.
Recykling akumulatorów w Polsce to zagadnienie na tyle ważne, że Elemental Strategic Metals nie chce bazować wyłącznie na swojej bazie naukowej. Ma zamiar współpracować z uczelniami i instytutami naukowymi. A na tym planowane działania nie kończą się. Spółka chce też prowadzić szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ich cel? Poprawa innowacyjności tych firm, ale również zwiększenie stanu świadomości dotyczącego BHP oraz poszanowania dla środowiska naturalnego.
Recykling akumulatorów: innowacje to raz. Dwa miejsca pracy!
W ramach projektu realizowanego przy wsparciu środków unijnych Elemental Strategic Metals planuje utworzenie co najmniej 100 miejsc pracy - liczba ta dotyczy instalacji stworzonej w ramach pierwszego przemysłowego wdrożenia opracowanych technologii. Dodatkowym skutkiem stanie się stworzenie 300 - 400 miejsc pracy w przedsiębiorstwach kooperujących.
Konkurs Szybka Ścieżka IPCEI (8/1.1.1/2020) zrealizowany został ze środków Funduszy Europejskich w ramach poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Realizacją w Polsce zajęło się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Źródło: Materiały prasowe NCBR
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.