REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa trasy S8 - odkrycia archeologiczne

Budowa trasy S8 - odkrycia archeologiczne. Fot. Fotolia
Budowa trasy S8 - odkrycia archeologiczne. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na niektórych odcinkach budowy trasy ekspresowej S8 - od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa podlaskiego prace budowlane zostały wstrzymane do października. Ma to związek z odkryciami archeologicznymi.

Odkrycie pochodzącego z czasów rzymskich cmentarza, ceramiki z XVII w. w niemal nienaruszonym stanie i fragmenty czołgu z II wojny światowej - to wynik dotychczasowych prac archeologicznych prowadzonych przy budowie drogi S8 na trasie Białystok-Warszawa.

REKLAMA

We wtorek na konferencji prasowej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przedstawiono wyniki dotychczasowych prac archeologicznych, które odbywają się przy przebudowywanym odcinku drogi S8 od obwodnicy Zambrowa do granicy woj. podlaskiego. Wykopaliska prowadzone są od maja, mają potrwać jeszcze kilka tygodni - mówił archeolog Sławomir Żółkowski.

Archeolodzy na sześciu stanowiska przebadali łącznie ponad 9 ha, ale - jak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzami Żółkowski - stanowiska będą poszerzone o kolejne 7 ha.

Zobacz też: Budowa drogi S6, odcinek Płoty-Kiełpino

Żółkowski mówił, że dokonano "dość ciekawych odkryć" - zarówno dużych obiektów ziemnych jak zabytków ruchomych. Najstarsze zabytki mają kilka tysięcy lat, pochodzą z czasów rzymskich, a najmłodsze - z okresu II wojny światowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem archeologa, najciekawszym odkryciem jest cmentarzysko kultury przeworskiej (kultura epoki żelaza rozwijająca się między III wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e. na terenach obecnej Polski oraz Zakarpacia - PAP) z okresu wpływów rzymskich. To kilkanaście grobów ciałopalnych, gdzie oprócz przepalonych kości ludzkich znaleziono też dary grobowe, m.in. broń wykonaną z żelaza, groty oszczepów, okucia tarczy czy ozdoby wykonane z brązu - zapinki i grzebienie. Odkryto też importy z Cesarstwa Rzymskiego, m.in. ceramikę zwaną terra sigillata oraz ślady stopionych monet rzymskich.

Kolejne znaleziska, najliczniejsze, pochodzą z okresu późnego średniowiecza i XVI-XVII wieku. Żółkowski mówił, że na tych stanowiskach odkryto wsie, które powstały w okresie późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności. Odkryto tu bardzo liczne pozostałości domostw, studni, jam zasobowych, a także ceramikę, fragmenty broni czy kości zwierzęce.

Na konferencji pokazano dwa naczynia pochodzące z XVII w. - w niemal nienaruszonym stanie. Żółkowski wyjaśnił, że odkryto je w dwóch studniach i - jak dodał - być może służyły do czerpania wody. Dodał, że studnie są często skarbnicami dobrze zachowanych przedmiotów.

Zobacz też: Plan rządu - do 2023 r. 100 mld złotych na drogi

W ocenie archeologa, wsie, pozostałości których zostały przebadane, upadły w efekcie potopu szwedzkiego w drugiej połowie XVII wieku. "Najmłodsze zabytki znajdowane na terenach tych wsi to monety boratynki, pochodzące z lat 50.-60. XVII w." - dodał Żółkowski.

Najmłodszy zabytek pochodzi z II wojny światowej - to fragmenty niemieckiego czołgu, który został wysadzony na tych terenach w 1944 r. Archeolog powiedział, że mieszkańcy potwierdzili, że taki wybuch miał miejsce.

REKLAMA

Żółkowski pytany przez PAP o znaczenie dokonanych odkryć powiedział, że znaleziska uzupełniają przede wszystkim historię tych terenów, dostarczają też nowych ciekawych zabytków i informacji. Dodał, że te tereny jeszcze do niedawna "były zapóźnione", jeśli chodzi o odkrycia archeologiczne, więc każde wykopalisko jest tym cenniejsze.

Archeolog mówił, że jedną z zaskakujących informacji jest odkrycie cmentarzyska z okresu rzymskiego, na którym oprócz znalezisk tzw. kultury przeworskiej występują zabytki związane z kulturą wielbarską (kultura epoki żelaza rozwijająca się między I a V wiekiem, na terenach obecnej północnej i wschodniej Polski oraz zachodniej Ukrainy - PAP). "Ewidentnie łączymy tę kulturę z dawnym ludem Gotów, który przemieszczał się ze Skandynawii nad Morze Czarne i stanowisko to poświadcza pewien rodzaj koegzystencji obu tych populacji (przeworskiej i wielbarskiej - PAP). To ciekawe współwystępowanie obu kultur archeologicznych na jednym stanowisku, co jest dość rzadkie" - powiedział Żółkowski.

Prace przy budowie odcinka drogi S8 są kontynuowane na fragmentach, gdzie nie ma stanowisk archeologicznych; tam, gdzie prace są prowadzone, budowa jest wstrzymana do końca października - poinformował rzecznik podlaskiej GDDKiA Rafał Malinowski. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA