REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyspieszą budowę drogi S3

Subskrybuj nas na Youtube
Przyspieszą budowę drogi S3.
Przyspieszą budowę drogi S3.
/
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Według minister infrastruktury Marii Wasiak, do końca roku Polska i Czechy złożą wspólnie wniosek o finansowanie ostatniego dolnośląskiego odcinka drogi S3 z europejskiego programu CEF "Łącząc Europę".

Resorty gospodarki oraz infrastruktury i rozwoju będą współpracować, by przyspieszyć budowę drogi S3 oraz rozwijać mającą powstać przy niej Dolnośląską Strefę Aktywności Gospodarczej (DSAG). Ma ona powstać na ponad 460 hektarach w Jaworze.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej w Jaworze (Dolnośląskie) w poniedziałek minister infrastruktury Maria Wasiak podkreśliła, że do końca tego roku Polska złoży wspólnie z Czechami wniosek o finansowanie ostatniego dolnośląskiego odcinka drogi S3 z europejskiego programu CEF „Łącząc Europę”.

„To niezwykle istotne, ponieważ dzięki porozumieniu z rządem czeskim otrzymamy w tym programie dodatkowe punkty” - dodała Wasiak.

W tym roku realizowane są prace budowlane na ponad 120 km tej trasy na Dolnym Śląsku.

Zobacz też: Budowa obwodnicy Warszawy i trasy S5

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

10 grudnia 2013 r. rząd zdecydował, że inwestycja dotycząca drogi S3 Legnica-Lubawka nie rozpocznie się w tym roku, a zastąpi ją budowa S2 między stołecznymi węzłami Puławska i Lubelska. S2 ma być przedłużeniem istniejącego już fragmentu obwodnicy Warszawy.

Jednak pod koniec grudnia 2013 r. zdecydowano, że dolnośląskie fragmenty S3 będą budowane w ramach programu "Infrastruktura i środowisko", z którego ponad 18 mld zł przeznaczono na inwestycje drogowe i kolejowe.

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

Zobacz też: Budowa drogi S6, odcinek Płoty-Kiełpino

Szef polskiej dyplomacji i dolnośląski poseł Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że budowa trasy ma duże znaczenie dla rozwoju tej części regionu, ponieważ przy S3 powstanie strefa aktywności gospodarczej.

„Ta droga łączy północ Europy z południem i dlatego ma duże znaczenie. Mieszkańcy będą mogli znaleźć zatrudnienie w firmach działających w strefie i szybko do nich dojechać” - dodał Schetyna.

REKLAMA

Na terenach przylegających do miasta Jawor powstanie jeden z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce. W sumie będzie to ponad 460 hektarów inwestycyjnych, które będą doskonale skomunikowane z siecią drogową” - powiedział szef Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Jurkowlaniec.

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej (DSAG) powstaje przy budowanej drodze ekspresowej S3. Zjazd z nowej trasy będzie prowadził bezpośrednio do terenów DSAG. Stąd trasą S3 będzie można dojechać do autostrady A4.

Wasiak poinformowała, że podczas wcześniejszego spotkania z samorządowcami w Kłodzku (Dolnośląskie) rozmawiano o drodze krajowej nr 8.

„Na razie będzie realizowany projekt, który już wcześniej zaproponowaliśmy, czyli na wybranych fragmentach droga będzie miała wersję 2+1 pas” - mówiła szefowa MIR. Dodała, że najbardziej niebezpieczne miejsca tej drogi krajowej będą też remontowane i „poprawiane”.

DK8 na Dolnym Śląsku jest najczęściej uczęszczaną trasą. Na dobę jedzie nią kilkadziesiąt tysięcy aut, a rocznie ginie kilkaset osób – przede wszystkim piesi mieszkańcy miejscowości.(PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA