REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ekrany akustyczne są w wielu przypadkach niezbędne. Rygorystyczne normy dopuszczalnego poziomu hałasu wpłynęły jednak na nadmierny ich
Ekrany akustyczne są w wielu przypadkach niezbędne. Rygorystyczne normy dopuszczalnego poziomu hałasu wpłynęły jednak na nadmierny ich "rozrost". Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Środowiska, Marcin Korolec, oświadczył, że zmianom ulegną dopuszczalne w Polsce normy hałasu w środowisku. Obecnie obowiązujące są bowiem jednymi z najbardziej rygorystycznych w Unii Europejskiej.

Decyzja o podwyższeniu dopuszczalnych norm hałasu to efekt rosnącego niezadowolenia zarówno społeczeństwa jak i specjalistów z zakresu urbanistyki, architektury krajobrazu czy planowania przestrzennego, którzy są przeciwni budowaniu szpecących krajobraz ekranów akustycznych. W wielu przypadkach nie było bowiem potrzeby ich tworzenia, a mimo to powstały, istotnie zwiększając koszt budowy dróg i pogarszając walory krajobrazowe obszarów przyrodniczych.

REKLAMA

Dopuszczalny poziom hałasu

Powodem nadmiernego rozbudowania sieci ekranów akustycznych były wskaźniki określające maksymalne natężenie dźwięku na danym typie obszaru. Dla terenów miejskich, z zabudową wielorodzinną górna granica wynosić ma teraz 65dB zamiast obowiązujących 60dB, dla jednorodzinnej 61dB wobec poprzednich 55dB (średnia wartość w ciągu doby). Podwyższeniu ulegną także normy dla obszarów śródmiejskich. Warto podkreślić, że normy te zbliżają nas do tych zalecanych przez Unię Europejską.

Zobacz też: W marcu przyszłego roku system viaTOLL obejmie kolejne drogi

Ekrany akustyczne podnoszą koszty budowy dróg

REKLAMA

Decyzja ta ma obniżyć o ok. 25% koszt budowy nowych ekranów oraz przede wszystkim pozwolić na rozwój nowych dróg w Polsce. Trzeba bowiem pamiętać, że wysokie koszty tworzenia „cichych” dróg uniemożliwiły niektórym gminom ich budowę na swoim obszarze.

Wyśrubowane wskaźniki dopuszczalnego poziomu hałasu wpłynęły m.in. na wzrost kosztów budowy obwodnicy Warszawy o 35,5mln zł. O dodatkowe 130 mln zł wzrósł koszt dostosowania autostrady A2 na odcinku Łódz-Warszawa. Problem polega na tym, że wielu miejscach ekrany akustyczne są absolutnie niepotrzebne bo graniczą z użytkami rolnymi. Co więcej, istnieje pomysł, by niepotrzebne ekrany likwidować, co wiąże się z kolejnymi kosztami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastanawiający moment wdrożenia rygorystycznych przepisów

Narzucenie tak rygorystycznych norm przez własny rząd budzi pewne wątpliwości co do przyczyny tak radykalnych kroków. Zastanawiający jest przede wszystkim fakt, że Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, pojawiło się dwa miesiące po ogłoszeniu Polski i Ukrainy organizatorami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Zbieżność dat?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA