REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używane: Audi A5 I 8T (2007 - 2016) - opinie i typowe usterki

Audi A5 fot. Audi
Audi A5 fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

Na potencjał Audi A5 składa się kilka sprawdzonych marek. Technologicznie to nadal A4, karoserię zaprojektował Walter de`Silva, do napędu wykorzystywane są sprawdzone diesle TDI CR, a wnętrze jest dobrze wykonane. Czy jednak luksusowe coupe okazuje się trwałe?

REKLAMA

Niemcom bardzo zależało na sukcesie tego auta. Czemu? Odpowiedź jest dość prosta. Firma z Ingolstadt od czasów legendarnej już 80-tki nie sprzedawała coupe w segmencie D. A powrót po latach nie powinien kończyć się fiaskiem. Początkowo zaprezentowany został model w wersji coupe i kabriolet. W roku 2009 do oferty dołączył również liftback, który w oficjalnej nomenklaturze został nazwany sportbackiem. O designie Audi A5 8T można się wypowiedzieć dość dobrze. Tak, kształt nadwozia jest niezwykle prosty, z drugiej strony Walter de`Silva podkreślił go np. za pomocą linii akcentowej idącej przez cały bok pojazdu. Jeżeli chodzi o wyznaczniki przodu czy tyłu, te pochodzą wprost z modelu A4.

REKLAMA

Audi A5 to typowy samochód sportowy. Kierowca siedzi dość nisko, jest otoczony przez ergonomicznie ułożone instrumenty, siedzi w świetnie wygłuszonej kabinie, a do tego ma wystarczającą ilość przestrzeni. Tylna kanapa? W przypadku kabrioletu i coupe to głównie przestrzeń, w której można składować dodatkową ilość bagaży. Miejsce dla pasażerów pojawia się dopiero w wariancie sportback. Liftback ma jednak większą ilość zalet. Ma największy w całej stawce bagażnik (480 litrów w stosunku do 455 litrów w coupe), a do tego wszystkie czworo drzwi zostało wyposażonych w okna bez ramek!

Używane: Audi A5 - wśród benzyniaków silniki TFSI

Standardowo dla Niemców paleta silnikowa używanego Audi A5 pierwszej generacji jest dość szeroka. W gamie benzyniaków pojawia się motor 1.8 TFSI, 2.0 TFSI, 3.0 TFSI oraz 3.2 FSI. Najlepsza pod względem trwałości jest oczywiście wolnossąca V-szóstka. 265 koni rozpędza coupe do pierwszej setki w 6,1 sekundy, a lista usterek ogranicza się tak właściwie do uszkodzeń cewek zapłonowych. Z drugiej strony ten silnik spala w cyklu mieszanym przeszło 9 litrów benzyny. A to naprawdę dużo i co gorsze, z uwagi na bezpośredni wtrysk nie da się go przerobić na zasilanie gazem! Co więc z bazowymi benzyniakami? Kierowca w ich przypadku powinien ostrożnie podejść do zakupu.

Zobacz również: Z tymi silnikami mogą być problemy: 1.8 TSI/TFSI VAG

Silniki 1.8 TFSI i 2.0 TFSI oferują rozsądne osiągi, a do tego jeszcze nie są tak paliwożerne jak V-szóstki. Z drugiej strony miewają dwa typy problemów. Po pierwsze mogą borykać się z przypadkami rozciągnięcia łańcucha rozrządu. Winny takiego stanu jest nieprawidłowo zaprojektowany napinacz oraz zbyt długi interwał wymiany oleju. Koszt wizyty w warsztacie to jakieś 3 - 4 tysiące złotych. Po drugie część wersji benzyniaków zużywa duże ilości oleju, a część nie. To zależy prawdopodobnie od nawyków eksploatacyjnych poprzednich właścicieli. A samo zużycie oleju jest objawem o tyle niepokojącym, że musi wiązać się z remontem jednostki napędowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Używane: Audi A5 - diesel 2.0 TDI to dobry wybór!

REKLAMA

Pod maskami używanego Audi A5 8T dużo łatwiej spotkać diesla. Powód? Ropniak nawet w wariancie 2.0 TDI pozwala utrzymać wyniki spalania w ryzach, a jednocześnie zachowuje dość dobrą dynamikę jazdy. Czy diesli należy się bać? W zadbanych egzemplarzach z pewnością nie. Szczególnie jeżeli mowa o motorze 2.0 TDI korzystającym z systemu common rail - ten do przebiegu na poziomie 250 - 300 tysięcy kilometrów porusza się bez większych awarii. Elementy osprzętu w postaci wtryskiwaczy, koła dwumasowego czy turbosprężarki zaczynają się psuć dopiero powyżej tego przebiegu. Dużo bardziej problematyczne są diesle V6.

Silnik 2.7 TDI i 3.0 TDI spod maski Audi A5 I w pierwszej kolejności mogą borykać się z usterkami łańcucha rozrządu - napęd rozciąga się. Jego wymiana stanowi o tyle duży problem, że wymaga zdjęcia pasa przedniego, a sam rozrząd składa się z trzech łańcuchów. Skutek? Koszty potrafią poszybować nawet w okolice kwoty na poziomie 7 tysięcy złotych! Poza tym diesle V6 choć dynamiczne, tak naprawdę nie są mocno oszczędne. Średnie spalanie w przypadku jednostki 3.0 TDI o mocy 240 koni mechanicznych sięga blisko 7 litrów (i to też wyłącznie w deklaracji producenta). Poza tym ciężkie silniki dość mocno dociążają przednią oś coupe.

Zobacz również: Silnik 2.0 TDI CR VAG - awarie, problemy, opinie

Używane: Audi A5 I - jednostki napędowe:

  • Silniki benzynowe:
    • 1.8 TFSI: 144 KM, 160 KM, 170 KM, 177 KM
    • 2.0 TFSI: 180 KM, 211 KM, 225 KM
    • 3.0 TFSI: 272 KM
    • 3.2 FSI: 265 KM
  • Diesle:
    • 2.0 TDI: 136 KM, 143 KM, 163 KM, 170 KM, 177 KM, 190 KM
    • 2.7 V6 TDI: 190 KM
    • 3.0 V6 TDI: 204 KM, 218 KM, 240 KM, 245 KM

Konstrukcja zawieszenia w przypadku używanego Audi A5 I jest dość skomplikowana. Zarówno pracę przednich, jak i tylnych kół resoruje układ wielowahaczy. Taki system ma szereg zalet. Sprawia że niemieckie coupe trzyma się drogi i pewnie pokonuje zakręty. Z drugiej strony nie przepada za nawierzchniami niskiej jakości. Na dziurawych drogach najszybciej zużywają się tuleje zastosowane na przedniej osi - kompletny zestaw aluminiowych wahaczy zostanie wyceniony na jakieś 2 tysiące złotych! Audi A5 często było też parowane z napędem na cztery koła typu Quattro. Ten zdecydowanie poprawia trakcję i przy zachowaniu interwałów wymiany oleju okazuje się praktycznie bezawaryjny.

Zobacz również: 2.7 V6 TDI VAG - awarie, problemy, opinie

Używane: Audi A5 - uwaga na automaty!

Usterki używanego Audi A5 8T mają w pierwszej kolejności tło elektryczne. Przykład? Zacina się ekran multimedialny, blokuje się elektroniczny hamulec postojowy, ewentualnie wypalają diody LED pojawiające się w reflektorach. Poza tym w intensywnie eksploatowanych egzemplarzach znane są przypadki wycieków oleju występujących w okolicy skrzyni biegów czy dyferencjału, a powyżej 200 tysięcy kilometrów remontu mogą wymagać przekładnie automatyczne S Tronic i Multitronic. W pierwszej pada zestaw dwóch sprzęgieł - koszt jego wymiany to jakieś 3 - 4 tysiące złotych. W drugiej wyrabia się łańcuch sterujący pracą skrzyni CVT.

Używane Audi A5 pierwszej generacji kosztuje dziś minimum 25 tysięcy złotych. Za egzemplarz w dość dobrym stanie należy zapłacić 30 do 40 tysięcy złotych. Najdroższe egzemplarze? Model w wersji liftback pochodzący z końca produkcji i sprzedawany w przysalonowym komisie potrafi być wyceniony nawet na 140 tysięcy złotych. Oferta na rynku wtórnym jest zróżnicowana. Wśród ogłoszeń nie brakuje zarówno używanych Audi A5 z bogatym wyposażeniem, jak i wersji bazowych posiadających np. materiałową tapicerkę foteli i zaledwie 16-calowe felgi aluminiowe. I choć dominują auta pochodzące z importu, warto poszukiwać modeli kupionych w polskich salonie. W ich przypadku dużo łatwiej zweryfikować historię serwisową.

Używane: Audi A5 - podsumowanie:

Używane Audi A5 8T ma serię zalet. Przede wszystkim ma stonowane, ale i muskularne nadwozie, urzeka jakością wykończenia, a do tego szerokim wyborem jednostek napędowych i wersji wyposażenia. Z drugiej strony kupujący musi liczyć się z jednym. Choć ceny egzemplarzy z drugiej ręki mogą dziś brzmieć niezwykle rozsądnie, to nadal samochód segmentu premium. A to oznacza, że czasami ani nie da się go serwisować, ani tym bardziej naprawiać niskim kosztem. Ta świadomość stanowi podstawę udanego zakupu niemieckiego coupe i liftbacka.

Zobacz również: Wymiana rozrządu w Audi 3.0 TDI (A4, A6, A8, Q7) - ceny części i robocizny

Używane: Audi A5 I - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 29 zł
  • filtr paliwa - od 43 zł
  • filtr kabinowy - od 22 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 313 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 398 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 241 zł
  • tarcza hamulcowa przód - od 102 zł
  • tarcza hamulcowa tył - od 68 zł
  • klocki hamulcowe (komplet na oś) - od 67 zł
  • łącznik stabilizatora - od 29 zł
  • końcówka drążka kierowniczego - od 31 zł
  • amortyzator - od 91 zł
  • sprzęgło komplet - od 736 zł
  • koło dwumasowe - od 1739 zł
  • zawór EGR - od 453 zł
  • filtr cząstek stałych - od 1270 zł

Audi A5 fot. Audi
Audi A5 fot. Audi
Audi A5 fot. Audi
Audi A5 Fot. Audi
Audi A5 Fot. Audi
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA