REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany VW Vento (1992-1998) – solidny i praktyczny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Borowski
Volkswagen Vento, fot. Volkswagen
Volkswagen Vento, fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Słowo „vento” w tłumaczeniu z włoskiego oznacza „wiatr” co wielu osobom może kojarzyć się z ogromnymi prędkościami i niezwykłą dynamiką. W kontraście z rzeczywistością Vento nie ma jednak za wiele wspólnego z tymi cechami. Sprawdźmy jak Volkswagen Vento wypada pod kątem trwałości i funkcjonalności.

Volkswagen Vento zadebiutował w 1992 roku jako trzecia generacja VW Jetty i występował wyłącznie jako czterodrzwiowy sedan. W Europie auto było sprzedawane pod nazwą Vento a w Ameryce Północnej i innych krajach jako Jetta III.

REKLAMA

Używany VW Vento (1992-1998) – wygląd zewnętrzny

Wizualnie nadwozie nieco przypomina poprzednią generację Jetty, jednak ma o wiele bardziej aerodynamiczne, opływowe kształty. Poza tym model jest prawie identyczny jak Golf III, jednak z przodu odróżnia go kształt reflektorów i kratki chłodnicy.  Warto wspomnieć, że Vento jest także o 36 cm dłuższe od Golfa.

Używany VW Vento (1992-1998) – wnętrze

Pasażerowie podróżujący na przednich fotelach nie mogą narzekać na brak miejsca, jest bardzo przestronnie. Natomiast na tylnej kanapie komfortowo będą mogły się poczuć co najwyżej dzieci, ilość miejsca jest już tam wyraźnie ograniczona. Vento ma także spory i funkcjonalny bagażnik o pojemności  550 litrów z niskim progiem załadunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Volkswagen Golf IV – legenda trwa

Używany VW Vento (1992-1998) – silniki benzynowe

Praktycznie każdy kierowca będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Podstawowe silniki o pojemności 1,6 litra osiągają moc od 75 do 100 KM. Jednostki 1.8 l generują 75 lub 90 KM, a wersje 2.0 l aż 115 KM. Dla amatorów szybkiej jazdy Volkswagen oferował również odmianę VR6 z 6-cylindrowym silnikiem o pojemności 2,8 litra. Decydując się na ten silnik, użytkownik będzie miał do dyspozycji174 KM oraz 235 Nm momentu obrotowego co pozwala na przyspieszanie od 0 do 100km w 8s i osiągniecie maksymalnej prędkości wynoszącej 224 km/h.

Używany VW Vento (1992-1998) – silniki Diesla

W przypadku diesli powstały dwie wersje praktycznie niezniszczalnego, wolnossącego silnika 1.9 o mocy 64 KM oznaczone jako D lub SDI, które niestety nie grzeszą dynamiką. Trochę lepsze osiągi mają jednostki wyposażone w turbosprężarkę, najmocniejszy z nich, 110-konny rozpędza się do „setki” w nieco ponad 11 sekund i osiąga prędkość maksymalną bliską 200 km/h. Wszystkie silniki Venta zasilane olejem napędowym bardzo dobrze znoszą wyjątkowo duże przebiegi i zachowują przy tym stosunkowo niskie spalanie.

Zobacz też: Używany VW Corrado (1988-1995) – czy warto kupić?

Używany VW Vento (1992-1998) – zawieszenie

Układ jezdny o klasycznej dla tej klasy konstrukcji, z przodu zastosowano kolumny McPhersona a z tyłu belkę skrętną. Całość zestrojona raczej z myślą o niemieckich autostradach. W Polsce jego twarde nastawy mogą się nie spodobać niektórym kierowcom. Jednakże na plus wypada policzyć niezwykłą trwałość elementów zawieszenia oraz bardzo łatwy i duży wybór tanich części zamiennych.

Używany VW Vento (1992-1998) – usterki

Vento często miewa problemy z instalacją elektryczną. Nierzadkim problemem jest również korozja która, która atakuje nawet bezwypadkowe egzemplarze, a takich na naszym rynku nie ma już zbyt wielu. Rdza pojawia się na tylnej klapie, progach, rantach drzwi oraz na nadkolach. Ponadto, głównie ze względu na zaawansowany już wiek zdarzają się awarie układu hamulcowego i układu chłodzenia. Objawia się to głównie poprzez pękające ze starości węże. Zawieść potrafi także rozrusznik i alternator. Starsze silniki diesla miewają problemy z rozrządem. Usterka polega na ścinaniu klina na wale korbowym, a w konsekwencji luzowaniem się koła pasowego rozrządu co skutkuje koniecznością kapitalnego remontu.

Zobacz też: Używany Volkswagen Golf V: zdecydowanie nowy Golf

Używany VW Vento (1992-1998) – przykładowe ceny części zamiennych dla wersji 1.9 TDI 90KM

Filtr oleju – od 12 zł
Filtr powietrza – od 19 zł
Sprzęgło kompletne – od 325 zł
Amortyzator – od 74 zł
Klocki hamulcowe (komplet) – od 54 zł

Używany VW Vento (1992-1998) – podsumowanie

Przed zakupem Venta warto wziąć sobie do serca fakt, że znalezienie egzemplarza z przebiegiem poniżej 300 tys. jest praktycznie nierealne. Co gorsza na polskim rynku znajduje się ogromny procent aut po poważnych wypadkach, więc w takim przypadku można zapomnieć o legendarnej niezawodności. Vento ciągle może stanowić kuszącą propozycję, ale tylko wtedy gdy pochodzi ze znanego, sprawdzonego źródła i mamy całkowitą pewność co do jego historii.  

Zobacz też: Używany Volkswagen Golf hitem polskiego Internetu

Volkswagen Vento, fot. Volkswagen
Volkswagen Vento, fot. Volkswagen
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA