REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Fiat Bravo II: trwalszy niż stereotypy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fiat Bravo II to dopracowany kompakt z bogatą paletą jednostek napędowych. Większość z nich posiada turbodoładowanie.
Fiat Bravo II to dopracowany kompakt z bogatą paletą jednostek napędowych. Większość z nich posiada turbodoładowanie.

REKLAMA

REKLAMA

Fiat Bravo II miał trudne zadanie do wykonania. Kiepska opinia o jego poprzedniku nie była pomocna w zdobyciu przychylności ze strony klientów. Jak spisuje się używany Fiat Bravo II?

Fatalne opinie na temat jakości Fiata Stilo, które o mało co nie doprowadziły włoskiego koncernu do poważnych problemów finansowych, zmotywowały pracowników koncernu FIAT do wytężonej pracy nad nowym autem kompaktowym. Jej wynikiem był zaprezentowany w 2007 roku Fiat Bravo II. Kontynuator świetnie przyjętego przez rynek pierwszego modelu Bravo, w szybkim czasie zyskał wiele pochlebnych opinii a wraz z nimi nowych klientów. Wśród zalet upatrywano nie tylko dynamicznie zaprojektowaną sylwetkę auta, ale i bogatą paletę nowoczesnych jednostek napędowych oraz zaawansowane wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa i komfortu. Fiat zachęcony dobrym przyjęciem jego auta przez rynek, nie spoczął na laurach i sukcesywnie wdrażał do Bravo nowe rozwiązania, stale modernizując m.in. jego paletę silnikową czy zakres wyposażenia.

REKLAMA

 Nadwozie Bravo II

Fiat Bravo II pojawił się na rynku jako 5-drzwiowy hatchback i tylko taka jego wersja jest dostępna. Z zalet należy podkreślić wysoki poziom bezpieczeństwa jaki oferuje swoim pasażerom włoski kompakt. Maksymalna nota pięciu gwiazdek uzyskana w testach Euro NCAP jest tego najlepszym dowodem. Świetne opinie zbiera też nadwozie Bravo II pod kątem zabezpieczenia antykorozyjnego. Problem rdzy praktycznie nie występuje. To ogromny postęp w stosunku do pierwszej generacji tego modelu, któremu wyraźnie nie służyła nadmierna wilgoć.

Zobacz też: Używany Ford Focus II - wciąż atrakcyjny mimo upływu lat

Wnętrze Bravo II

REKLAMA

Wyraźny postęp pod względem jakości, uwidacznia się także po zajęciu miejsca za kierownicą drugiej generacji Bravo. Materiały są naprawdę przyjemne w dotyku a bogate wyposażenie (zwłaszcza w wersji Dynamic) potęguje pozytywne odczucia. Warta podkreślenia jest świetnie zaprojektowana trójramienna kierownica, która idealnie leży w dłoniach oraz ciekawy system Blue&Me, który pozwala m.in. analizować styl naszej jazdy pod kątem zużycia paliwa czy wygodnie zarządzać telefonem poprzez system Bluetooth. Czasem co prawda zdarzają się problemy z działaniem tego systemu, ale zazwyczaj wystarczy wgrać nowe oprogramowania dostępne bezpłatnie na stronie producenta.

Pod względem ilości miejsca Bravo zadowoli raczej rodzinę z dwójką dzieci, bowiem w tylnym rzędzie siedzeń wyraźnie brakuje miejsca dla wyższych osób (zwłaszcza na nogi). Ogromne jak na kompakt są jednak możliwości bagażnika – 400 litrów to więcej niż w niektórych autach typu kombi (np. w Lancerze czy Alfie Romeo 156).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Nissan Almera N16 (2000-2006): trzeba zaryzykować

Typowe usterki Bravo II to zacinający się odtwarzacz płyt CD, błędnie przeliczający spalanie komputer pokładowy i problemy z oprogramowaniem Blue&Me. Z poważniejszych usterek wymienić należy źle zamontowaną chłodnicę klimatyzacji. Problem dotyczy modeli sprzed 2009 roku.

Silniki dostępne w Bravo II

Benzynowe

REKLAMA

Wybór jednostek napędowych jest na tyle duży, że powinien zadowolić nawet największych malkontentów. Podstawowy silnik 1.4 16V 90KM to znana i sprawdzona w wielu innych modelach Fiata jednostka, którą cechuje wysoka bezawaryjność i dobra współpraca z LPG. Nie zachwyca pod względem dynamiki (0-100km/h w 12,5s, V-Max 179km/h) ale dobrze sprawdza się w mieście, zadowalając się akceptowalnym zużyciem paliwa (śr. spalanie w mieście 8,3 l na 100km).

Osoby ceniące sobie wysoką dynamikę powinny zwrócić uwagę na silniki z serii T-Jet, wyposażone w turbosprężarkę. Mimo niewielkiej pojemności generują wysoką mocą oraz co ważniejsze spory moment obrotowy.  Słabsza wersja silnika 1.4T legitymuje się mocą 120KM (0-100km/h w 9,6 sekundy,  V-Max 197km/h) a mocniejsza, wyposażona w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek, ma aż 150KM (0-100km/h w 8,1 sekundy, V-Max 212km/h). Intensywne operowanie gazem w przypadku obu wariantów mocy przekłada się na zwiększone spalanie, przekraczające 10 litrów na 100km w mieście.

W 2010 roku Fiat Bravo II zyskał nowoczesną jednostkę napędową z serii Multi-Air o pojemności 1,4l i mocy 140KM. Zaawansowane sterowanie pracą zaworów pozwala osiągnąć autu wysokie osiągi przy relatywnie niższym spalaniu niż w przypadku jednostek 1.4 T-Jet.

Zobacz też: Używana Mazda 323F BJ (1998-2003): solidnie ale bez polotu

Silniki diesla Bravo II

Osoby poszukujące siników diesla również powinny czuć się usatysfakcjonowane ich szerokim wyborem. W momencie debiutu oferowany był silnik 1.9 Multijet występujący w dwóch wariantach mocy. Jednostka wyposażona w 8-zaworową głowicę generowała maksymalną moc na poziomie 120KM. Jej 16-zaworowa odmiana była o 30KM mocniejsza, ale posiadała wadliwie działające klapy wirowe, które mogą ulec urwaniu i przedostaniu się do komory cylindra. Problem jest jednak możliwy do rozwiązania, koszt nowego kolektora to ok. 1500zł (poza ASO). Pod koniec 2008 roku jednostkę 1.9 Multijet 120KM zastąpił silnik 2.0 Multijet o mocy 165KM, fabrycznie wyposażony w filtr DPF. Pod względem osiągów (0-100km/h w 8,6 sekundy,V-Max 215km/h) jest to dobra alternatywa dla silnika benzynowego 1.4T 150KM. W tym samym czasie w gamie jednostek wysokoprężnych Fiata Bravo zadebiutował silnik 1.6 Multijet oferowany w jednym z trzech wariantów mocy: 90KM, 105KM i 120KM. Najmocniejszy wariant dostępny był od początku produkcji z filtrem cząstek stałych. Wszystkie jednostki są bardzo oszczędne a ich średnie zużycie paliwa oscyluje w okolicy 5 litrów oleju napędowego na 100km.

Zarówno benzynowe jak i wysokoprężne silniki Fiata uważane są za bezawaryjne a sporadyczne przypadki dotyczą problemów z zaworem EGR czy przepływomierzem. Turbosprężarki są bardzo trwałe. Osoby użytkujące auto na krótkich dystansach, zwłaszcza w mieście, powinny zastanowić się czy warto kupować auto z filtrem DPF.

Zobacz też: Używany Mitsubishi Colt VI: ze wszech miar solidny

Skrzynie biegów Bravo II

Bravo z silnikami 1.4 16V 90KM i 1.9 Multijet 120KM standardowo wyposażone jest w ręczną skrzynię biegów o pięciu przełożeniach. Do pozostałych wersji silnikowych oferowane były skrzynie manualne, 6-biegowe. Silniki 1.4T 120KM oraz 1.6 Multijet 120KM mogły być opcjonalnie wyposażone w półautomatyczne, 6-przełożeniowe skrzynie biegów Dualogic (osiągi takie same jak w wariancie ze skrzynią manualną). Brak jest sygnałów o podwyższonej usterkowości którejkolwiek ze skrzyń biegów.

Zawieszenie Bravo II

Zawieszenie jest sprężyste i oferuje dobry kompromis pomiędzy komfortem podróży a stabilnością w zakrętach. Oczywiście jak większość aut  poruszających się po polskich drogach boryka się ono z przyspieszonym zużyciem pewnych jego elementów. Części zamienne zawieszenia Bravo są jednak tanie co w połączeniu z jego prostą budową (z przodu kolumny MacPhersona, z tyłu belka skrętna) sprawia, że na tle klasowych konkurentów zawieszenie jest tanie w serwisowaniu.

Zobacz też: Używany Lancer VII CS0 (2000-2008): w cieniu rajdowej legendy

Stosunkowo szybkiemu zużyciu ulegają silentblocki tylne belki skrętnej. Przeciętnie wytrzymują 80-100 tys.km. Koszt naprawy w ASO nie powinien przekroczyć 500zł.

Układ kierowniczy Bravo II

Układ kierowniczy jest bezpośredni i pozwala na precyzyjny wybór kierunku jazdy. Poza tym Bravo II wyposażone jest w system Dual Drive , który umożliwia dostosowanie siły wspomagania do aktualnych potrzeb kierowcy (w trybie City wspomaganie jest najsilniejsze aby ułatwić manewrowanie autem np. na parkingu). Układ czasem zawodzi ale tego typu przypadki mają póki co charakter marginalny.

Podsumowanie

Okazuje się, ze Fiat Bravo II-generacji to bardzo solidny samochód, który w porównaniu do swojego poprzednika, pozytywnie zaskakuje. Zastosowanie do jego budowanie przemyślanych i sprawdzonych rozwiązań pozwoliło zapewnić wysoką trwałość auta. Nie stało się to jedak kosztem nowoczesności pojazdu. Bravo II posiada wiele ciekawych i innowacyjnych gadżetów na swoim pokładzie w tym m.in. jeden z najlepszych systemów Bluetooth dostępnych obecnie na rynku. Poza tym oferuje bardzo zaawansowane technologicznie silniki, które nie borykają się z poważniejszymi awariami a ich osprzęt jest bardzo trwały. Drobne mankamenty auta są w większości łatwe i tanie do naprawienia. Cieszy także wysoki poziom bezpieczeństwa konstrukcji i świetne zabezpieczenie antykorozyjne.

Czyżby kolejny stereotyp miał legnąć w gruzach?

Konkurencie Fiata Bravo II

- Nissan Almera II

- Mitsubishi Lancer VII

- Citroen C4

Fiat Bravo II tył.
Wnętrze Fiata Bravo II bogate jest w nowoczesne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i komfortu.
Na tylnej kanapie brakuje miejsca dla wysokich osób.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA