REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Nissan Almera N16 (2000-2006): trzeba zaryzykować

Nadwozie Nissana Almery pomimo tego, że jest ocynkowane ma wyraźne problemy z rdzą.
Nadwozie Nissana Almery pomimo tego, że jest ocynkowane ma wyraźne problemy z rdzą.
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Almera N16 to z pozoru typowe auto japońskie. Przestronny kompakt, z kilkoma silnikami benzynowymi i diesla. Okazuję się jednak, że potrafi on zaskoczyć. I robi to wyjątkowo nieprzyjemnie.

W  1999 roku Nissan przedstawił nową wersję swojego udanego, ale jakże mało porywającego modelu jakim była Almera N15. Jej następczyni, czyli Almera N16 była w pierwszym momencie wyraźnym zaskoczeniem dla rynku, bowiem znaczącej poprawie uległ jej wygląd. Niestety kooperacja Nissana z koncernem Renault wyraźnie odbiła się na jakości nowej Almery. Z czasem okazało się, że po japońskiej niezawodności pozostały tylko mgliste wspomnienia, a codzienne "współżycie" z nową Almerą nie jest już tak spokojne jak dawniej.

REKLAMA

Nadwozie Nissana Almery II

Almera N16 debiutowała w dwóch wersjach nadwoziowych: 3- lub 5-drzwiowym hatchbacku. W 2001 roku pojawiła się odmiana sedan. To co łączy wszystkie wersje nadwozia to kłopoty z korozją. Na pewno problem ten uległ znaczącej poprawie w porównaniu do pierwszej generacji Almery, ale nie został rozwiązany do końca. Nadwozie jest ocynkowane, ale rdza atakuje wiele jego elementów. Organizacja zajmująca się badaniem bezpieczeństwa w pojazdach czyli Euro NCAP, oceniła poziom bezpieczeństwa Nissana Almery na cztery gwiazdki (z pięciu możliwych).

Zobacz też: Używana Mazda 2 DY: japoński Ford Fusion?

Korozja to jeden z głównych problemów jakie spotkać może właściciel Almery N16. Rdza bardzo często pojawia się:

-na tylnej klapie, zwłaszcza na jej środku, tuż pod krawędzią dolną szyby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-na łączeniu tylnych błotników z progami;

-na przedniej belce tuż pod chłodnicą;

-w okolicach tylnej wycieraczki i tablicy rejestracyjnej;

-na progach auta.

Wnętrze Nissana Almery II

REKLAMA

Almera II-generacji oferuje sporą ilość miejsca zarówno na przednich fotelach jak i na tylnej kanapie. Oba hatchbacki dysponują identycznym pod względem pojemności bagażnikiem - 328litrów. Sedan oferuje co prawda większy, bo 393-litrowy kufer, ale na tle klasowych rywali wypada słabo(Astra II 460l, Focus I 490l). Deska rozdzielcza jest nowocześnie zaprojektowana, a po modernizacji poprawie uległy materiały z jakiej została wykonana. Jako opcja pojawiła się także nawigacja satelitarna oraz duży wyświetlacz na środku kokpitu. Zegary otrzymały srebrne obwódki, kierownica zyskała nowy kształt, podobnie jak drążek skrzyni biegów. Zmianom uległ także panel do sterowania radiem i nawiewem w centralnej części kokpitu.

Warto poszukać Almery N16 po przeprowadzonym w 2002 roku liftingu. Znaczącej poprawie uległy materiały użyte do wykończenia kabiny. Zniknęły błyszczące plastiki a opcjonalne wyposażenie zostało wzbogacone o automatyczną klimatyzację i nawigację satelitarną.

Zobacz też: Używany Citroen C4: nietuzinkowy Francuz

Silniki Nissana Almery

Benzynowe

REKLAMA

Duże ryzyko przy zakupie Almery  N16 wiąże się z wyborem odpowiedniej jednostki napędowej. Z gamy silników stosowanych dotąd w Almerze, zniknęły niezawodne i dynamiczne silniki benzynowe 1.4 i 1.6. W ich miejsce pojawiły się jednostki 1.5 16V 90KM (ozn. QG15DE) i 1.8 16V 114KM (ozn. QG18DE). Po modernizacji przeprowadzonej w 2002 roku, silniki te zyskały system zmiennych faz rozrządu NVCS (Nissan Valve Timing Control System) a ich moc uległa podwyższeniu (odpowiednio 98KM i 116KM). Zasadniczy problem obu jednostek, zwłaszcza 1.8, to nadmierne zużycie oleju spowodowane słabą jakością pierścieni tłokowych. Remont silnika to koszt ok.3000zł. Oba silniki są na dodatek wyposażone w łańcuch rozrządu, który ma skłonność do rozciągania się. Jeśli zależy nam na osiągach auta, zdecydujmy się na odmianę 1.8.

Silniki benzynowe mają problem z nadmiernym zużyciem oleju, często kształtującym się w przypadku niektórych egzemplarzy na poziomie 1litra na 1000km. Warto też ocenić przynajmniej na słuch, czy zużyciu nie uległ już łańcuch rozrządu(charakterystyczne grzechotanie). Inne typowe usterki dotyczą sondy lambda, przepływomierza oraz czujnika położenia wału korbowego.

Wysokoprężne

Mniejsze problemy dotyczą silników diesla, zwłaszcza jednostki Nissana 2.2Di (YD22DDT) z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocy 110KM. Największe kłopoty w tym silniku sprawia pompa wtryskowa VP44. Jej koszt to ok. 3000zł. Jednak jak na dzisiejsze standardy, jednostce tej brakuje trochę dynamiki, dlatego niektórzy poszukują odmiany z silnikiem 2.2 dCi (YD22DDTi - stworzony w ramach kooperacji z Renault). Wyposażony jest we wtrysk typu comon rail (nadający mu wyższą kulturą pracy) oraz turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek, przez co generuje 136KM mocy. Należy pamiętać, że jest to zmodernizowana jednostka Nissana, wyposażona w inny rodzaj wtrysku i osprzęt. Z jednostką tą, jako jedyną, współpracuje 6-przełożeniowa, ręczna skrzynia biegów.

2.2Di jest jednostką trwałą, jednak jest wyposażona w pompę wtryskową VP44, która przy przebiegach ponad 200tys.km najczęściej wymaga wymiany na nową. Z kolei 2.2 dCi jest znacznie bardziej wrażliwa na jakość tankowanego paliwa, ze względu na delikatniejsze wtryskiwacze. Większa moc to zasługa także wydajniejszej, ale i droższej w naprawie turbosprężarki o zmiennej geometrii łopatek.

Dla osób ceniących sobie ponad wszystko ekonomikę jazdy, polecamy jednostkę Renault  o pojemności 1.5 dCi. Jego maksymalna moc równa 82KM zapewnia sprint 0-100km/h w 14,5 sekundy oraz średnie spalanie na poziomie 4,5 litra paliwa na 100km. Największe bolączki tej wersji silnikowej to bardzo wrażliwe na jakość paliwa wtryski, możliwość obrócenia panewek i awaryjna pompa wtryskowa. Ogólnie jednak silnik ten jest powszechnie chwalony przez swoich użytkowników.

Skrzynia biegów w Nissanie Almera II

Standardowo wszystkie silniki z wyłączeniem wersji 2.2 dCi 136KM, współpracują z ręczną skrzynią biegów o pięciu przełożeniach. Najmocniejszy diesel dysponuje jednym biegiem więcej. Zwolennicy automatycznej skrzyni biegów mogą poszukać odmiany z czterobiegowym automatem, współpracującym z benzynowymi silnikami 1.5 i 1.8

Zobacz też: Używana Honda Civic VI: nie zawiedzie!

Zawieszenie Nissana Almery II

Typową dolegliwością zgłaszaną przez użytkowników Nissana Almery są trzaski dochodzące z zawieszenia. Najczęściej problemem są jego gumowe elementy jak np. końcówki stabilizatora. Poza tym, Almera dobrze wybiera nierówności i nie jest przesadnie twarda. W tylnym zawieszeniu zastosowane jest nietypowe rozwiązanie tzw. oś Scotta-Russela, które wykorzystując do działania belkę skrętną raz układem wahaczy, poprawia zachowanie auta na szybkich zakrętach o nierównej nawierzchni.

Ceny wybranych części zamiennych do Nissana Almery N16 z silnikiem 1.8 16V 116KM (QG18DE):

- amortyzator przedni/tylny: 315zł/235zł

- sprzęgło kompletne: 920zł

- zestaw łańcucha rozrządu(koło + łańcuch): 1620zł

- napinacz łańcucha rozrządu: 350zł

- poduszka silnika: 200zł

- przepływomierz: 900zł

- sonda lambda: 350zł

Zobacz też: Używany Mitsubishi Colt VI: ze wszech miar solidny

Podsumowanie

Poważne i drogie w naprawie usterki z jakimi boryka się Nissan Almera N16, spowodowały znaczący spadek zaufania wśród wielu entuzjastów japońskiej marki. Próbując zyskać nowych klientów poprzez nowoczesną koncepcję stylistyczną, inżynierowie Nissana nie zdołali opracować równie niezawodnego modelu jak jego poprzednik. Nadwozie Almery potrafi korodować a silniki benzynowe zużywają nadmierną ilość oleju. Z drugiej jednak strony, jeśli znajdziemy zadbany egzemplarz np. z silnikiem 2.2Di mamy spore szanse na długą i bezawaryjną jazdę tym japońskim kompaktem. Wersje benzynowe są ryzykowne w zakupie, jednak nie wszystkie są wadliwe, dlatego jest spora szansa, że przy odrobinie szczęścia, kierowca będzie mógł się cieszyć jazdą dynamicznym autem o bardzo rasowym dźwięku silnika (w wersji 1.8). Dodatkowym atutem auta jest rozsądna cena i niezłe wyposażenie, obejmujące w najbogatszych wersjach nawet nawigację satelitarną czy automatyczną klimatyzację. I choćby dlatego warto się być może skusić na Almerę.

Konkurenci Nissana Almery II

- Honda Civic VI

- Golf V

- Alfa Romeo 147

Almera 5d po liftingu
Nissan
Kokpit Almery N16 przed liftingiem
Nissan
Po modernizacji z 2002 roku, wnętrze zyskało szereg nowoczesnych rozwiązań i zupełnie inny wygląd konsoli centralnej.
Nissan
W 2001 roku pojawiła się Almera w wersji sedan. Bagażnik ma tej odmianie 393l.
Nissan
Nissan Almera tył
Nissan Almera bok
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA