REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Konstrukcja Mazdy 2 opiera się w na Fordzie Fusionie. Wiele podzespołów jest wymiennych między tymi atami.
Konstrukcja Mazdy 2 opiera się w na Fordzie Fusionie. Wiele podzespołów jest wymiennych między tymi atami.
Mazda

REKLAMA

REKLAMA

W chwili swojego debiutu Mazda 2 nie cieszyła się wielkim zainteresowaniem ze strony klientów. Na rynku aut używanych może być jednak ciekawą propozycją dla osób poszukujących przestronnego auta, które ma im służyć głównie w mieście.

Japoński koncern Mazda przyzwyczaił swoich klientów, że produkowane przez niego auta należą do ścisłej czołówki pod względem bezawaryjności.  Ich solidność była nieodłącznie wiązana z miejscem ich produkcji czyli Japonią. W pewnym momencie w celu obniżenia kosztów produkcji, Mazda zdecydowała się połączyć swoje siły z Fordem, a jednym z pierwszych owoców ich współpracy była Mazda 2. Auto produkowane było od 2002 do 2007 roku w hiszpańskiej fabryce Forda w Almussafes w Walencji. Jest to konstrukcja bliźniacza w stosunku do Forda Fusiona. Z amerykańskiego brata Mazda przejęła m.in. płytę podłogową, zawieszenie i silniki. Czy warto więc zapłacić więcej za japońskiego Fusiona?

REKLAMA

Nadwozie

Pod względem stylistyki auto prezentuje nieco odmienny charakter w stosunku do Fusiona. Karoseria auta, mimo że wyższa i krótsza od Forda, jest bogatsza w opływowe linie i kształty, co wyraźnie wpływa na bardziej dynamiczny charakter auta. To co łączy oba modele to oprócz bezpiecznej konstrukcji nadwozia, ocenionej na 4 gwiazdki w testach zderzeniowych Euro NCAP, drobne problemy z rdzą, której ogniska pojawiają się na tylnych nadkolach,klapie bagażnika i dolnych rantach drzwi.

Zobacz też: Używany Opel Agila: miejskie wozidełko

Wnętrze

Z zewnątrz Mazda wydaje się obszerna, jednak tak naprawdę jest to auto miejskie. Miejsca w kabinie wystarczy dla maksymalnie czterech osób. Bagażnik jest mały, raptem 270litrów (w Fusionie 337l). Można go powiększyć poprzez złożenie oparć tylnej kanapy , ale powstaje wtedy wyraźny próg. Lepiej prezentuje się za to kokpit Mazdy, który jest czytelny oraz wykończony w dwubarwnej kolorystyce. Również wyposażenie auta jest dobre, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem auta z klimatyzacją manualną, elektrycznym sterowaniem szyb i lusterek czy czterema poduszkami powietrznymi.

Silnik i skrzynia biegów

To co wyraźnie łączy Mazdę 2 i Forda Fusiona to zastosowane w nich silniki. Japoński micro-van występował na rynku z trzema benzynowymi jednostkami Forda: 1.25 16V 75KM Zetec-S, 1.4 16V 80KM Duratec i 1.6 16V 100KM Duratec. Najsłabsza jednostka, przy projektowaniu której swój wkład mieli m.in. inżynierowie Yamahy, zapewnia Mazdzie przyzwoite osiągi (0-100km/h w 15,1 sekundy, V-Max 163km/h) i kierowany jest do kierowców jeżdżących przeważnie w mieście. Silnik 1.4 16V jest tak naprawdę niewiele mocniejszy i raczej nie ma sensu na siłę poszukiwać tej wersji. Jeśli podróżujemy autem poza obszarem zabudowanym i zależy nam na dobrych osiągach powinniśmy skupić się na wersji 1.6 16V 100KM, znanej chociażby z Forda Focusa. Silnik ten oprócz większej mocy, ma przede wszystkim większy moment obrotowy (146Nm przy 4000obr./min), co zapewnia lepsze przyspieszenie przy większych prędkościach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Typowe usterki w silnikach benzynowych:

  • awaryjne pompy paliwa;
  • usterki alternatorów, rzadziej rozruszników;
  • usterkowe pompy wody;
  • szybkie zużycie cewki i przewodów wysokiego napięcia.

Amatorzy silników diesla mają do wyboru tyko jedną opcję do wyboru- silnik 1.4 MZ-CD o mocy 68KM. Wyposażony jest we wtrysk typu common rail oraz turbosprężarkę i podobnie jak jednostki benzynowe, tak i on pochodzi od Forda. Katalogowe dane opisują jego dynamikę na równi z wersją 1.25 16V, ale w praktyce silnik wysokoprężny jest znacznie bardziej dynamiczny, zwłaszcza podczas wyprzedzania.

Zobacz też: Używany Mercedes-Benz A-klasa W168: mało komfortowy i trudny w naprawie

Typowe usterki z jakimi trzeba się liczyć przy eksploatacji Mazdy 2 1.4 MZ-CD to :

  • nieszczelność wtryskiwaczy spowodowana zużytymi podkładkami pod wtryskiwaczami;
  • awarie koła pasowego paska klinowego;
  • problemy z wybieraniem przełożeń w ręcznej skrzyni biegów;
  • szybki zużycie sprzęgła i koła dwumasowego;
  • częste przypadki uszkodzeń czujnika temperatury cieczy.

Skrzynie biegów to w większości ręczne przekładnie o pięciu przełożeniach. Skrzynia automatyczna (a właściwie zautomatyzowana), pięciobiegowa dostępna była w opcji dla obu silników o pojemności 1,4 litra. W silniku wysokoprężnym częstym mankament jest kiepska praca ręcznej skrzyni biegów, objawiająca się wyraźnym zgrzytaniem przy próbie wybrania biegu.

Zawieszenie

Mimo zapożyczenia zawieszenia z Fusiona, Mazda 2 jest znacznie bardziej komfortowa niż Ford, co lepiej pasuje do jej miejskiego charakteru.  Zaletą układu jezdnego jest możliwość jego taniej naprawy, bowiem np. sworznie nie są integralnie połączone z przednimi wahaczami, dzięki czemu można je wymieniać indywidualnie. Problemem jaki zgłaszają powszechnie użytkownicy zarówno Fusiona jak Mazdy, są słabej jakości tylne amortyzatory. Przeciętnie wytrzymują zaledwie 60 tys. km (dla porównania w Hondzie Civic VI są bezawaryjne przez ok.150tys.km). Często też awarii ulegają gumowe odboje amortyzatorów.

Awaryjność

Tak naprawdę jakość Mazdy 2 jest minimalnie wyższa niż jej brata Fusiona, ale nie rekompensuje to wyższej ceny zakupu. Oba auta zajmują czołowe lokaty w rankingach bezawaryjności (TUV 2011: Mazda 6.miejsce w kategorii aut 4-5 lat, Fusion 8.miejsce). Praktycznie większość problemów jest znana posiadaczom obu tych aut.

Zobacz też: Używany Nissan Micra III: pasuje do szpilek

Ceny wybranych części zamiennych do Mazdy 2 1.25 16V 75KM:

  • amortyzator przód/tył: 400zł/360zł;
  • zestaw sprzęgła(tarcza+docisk): od 500zł;
  • cewka zapłonowa: 230zł;
  • pompa cieczy chodzącej: 320zł
  • zestaw rozrządu(pasek+rolka): 220zł

Podsumowanie

Mazda 2 DY to auto, które jest japońską wizją Forda Fusiona w Europie. Oba auta mają większość podzespołów technicznych identycznych ze sobą, a w sposób zdecydowany odróżnia je przede wszystkim karoseria, wnętrze i praca zawieszenia. Oba samochody borykają się z podobnymi problemami i oba stanowią odmienną koncepcję na auto tego samego segmentu. O wyborze któregokolwiek z nich mogą zatem śmiało zadecydować względy estetyczne czy finansowe.

Konkurenci:

- Opel Agila (1.0 TWINPORT 60KM, 1.2 TWINPORT 80KM, diesel: 1.3CDTI 75KM)

- Mercedes A-klasa W168(m.in. silniki benzynowe 1.4 V 82KM, 1.6 8V 102KM, 2.1 8V 140KM, diesel 1.7CDI 75KM lub 95KM)

- Mitsubishi Colt (silniki benzynowe 1.1 16V 75KM, 1.3 16V 95KM, 1.5 16V 109KM, 1.5Turbo 150KM, diesel: 1.5DI-D 68KM lub 95KM)

Wnętrze Mazdy 2, zwłaszcza po liftingu, jest ergonomiczne i dobrze wyposażone.
Po liftingu auto zyskało m.in. nowe przednie oraz tylne lampy, inny grill na masce oraz nowe kolory nadwozia.
Mazda 2 po liftingu - tył.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA