Używana Mazda 2 DY: japoński Ford Fusion?

REKLAMA
REKLAMA
Japoński koncern Mazda przyzwyczaił swoich klientów, że produkowane przez niego auta należą do ścisłej czołówki pod względem bezawaryjności. Ich solidność była nieodłącznie wiązana z miejscem ich produkcji czyli Japonią. W pewnym momencie w celu obniżenia kosztów produkcji, Mazda zdecydowała się połączyć swoje siły z Fordem, a jednym z pierwszych owoców ich współpracy była Mazda 2. Auto produkowane było od 2002 do 2007 roku w hiszpańskiej fabryce Forda w Almussafes w Walencji. Jest to konstrukcja bliźniacza w stosunku do Forda Fusiona. Z amerykańskiego brata Mazda przejęła m.in. płytę podłogową, zawieszenie i silniki. Czy warto więc zapłacić więcej za japońskiego Fusiona?
REKLAMA
Nadwozie
Pod względem stylistyki auto prezentuje nieco odmienny charakter w stosunku do Fusiona. Karoseria auta, mimo że wyższa i krótsza od Forda, jest bogatsza w opływowe linie i kształty, co wyraźnie wpływa na bardziej dynamiczny charakter auta. To co łączy oba modele to oprócz bezpiecznej konstrukcji nadwozia, ocenionej na 4 gwiazdki w testach zderzeniowych Euro NCAP, drobne problemy z rdzą, której ogniska pojawiają się na tylnych nadkolach,klapie bagażnika i dolnych rantach drzwi.
Zobacz też: Używany Opel Agila: miejskie wozidełko
Wnętrze
Z zewnątrz Mazda wydaje się obszerna, jednak tak naprawdę jest to auto miejskie. Miejsca w kabinie wystarczy dla maksymalnie czterech osób. Bagażnik jest mały, raptem 270litrów (w Fusionie 337l). Można go powiększyć poprzez złożenie oparć tylnej kanapy , ale powstaje wtedy wyraźny próg. Lepiej prezentuje się za to kokpit Mazdy, który jest czytelny oraz wykończony w dwubarwnej kolorystyce. Również wyposażenie auta jest dobre, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem auta z klimatyzacją manualną, elektrycznym sterowaniem szyb i lusterek czy czterema poduszkami powietrznymi.
Silnik i skrzynia biegów
To co wyraźnie łączy Mazdę 2 i Forda Fusiona to zastosowane w nich silniki. Japoński micro-van występował na rynku z trzema benzynowymi jednostkami Forda: 1.25 16V 75KM Zetec-S, 1.4 16V 80KM Duratec i 1.6 16V 100KM Duratec. Najsłabsza jednostka, przy projektowaniu której swój wkład mieli m.in. inżynierowie Yamahy, zapewnia Mazdzie przyzwoite osiągi (0-100km/h w 15,1 sekundy, V-Max 163km/h) i kierowany jest do kierowców jeżdżących przeważnie w mieście. Silnik 1.4 16V jest tak naprawdę niewiele mocniejszy i raczej nie ma sensu na siłę poszukiwać tej wersji. Jeśli podróżujemy autem poza obszarem zabudowanym i zależy nam na dobrych osiągach powinniśmy skupić się na wersji 1.6 16V 100KM, znanej chociażby z Forda Focusa. Silnik ten oprócz większej mocy, ma przede wszystkim większy moment obrotowy (146Nm przy 4000obr./min), co zapewnia lepsze przyspieszenie przy większych prędkościach.
Typowe usterki w silnikach benzynowych:
- awaryjne pompy paliwa;
- usterki alternatorów, rzadziej rozruszników;
- usterkowe pompy wody;
- szybkie zużycie cewki i przewodów wysokiego napięcia.
Amatorzy silników diesla mają do wyboru tyko jedną opcję do wyboru- silnik 1.4 MZ-CD o mocy 68KM. Wyposażony jest we wtrysk typu common rail oraz turbosprężarkę i podobnie jak jednostki benzynowe, tak i on pochodzi od Forda. Katalogowe dane opisują jego dynamikę na równi z wersją 1.25 16V, ale w praktyce silnik wysokoprężny jest znacznie bardziej dynamiczny, zwłaszcza podczas wyprzedzania.
Zobacz też: Używany Mercedes-Benz A-klasa W168: mało komfortowy i trudny w naprawie
Typowe usterki z jakimi trzeba się liczyć przy eksploatacji Mazdy 2 1.4 MZ-CD to :
- nieszczelność wtryskiwaczy spowodowana zużytymi podkładkami pod wtryskiwaczami;
- awarie koła pasowego paska klinowego;
- problemy z wybieraniem przełożeń w ręcznej skrzyni biegów;
- szybki zużycie sprzęgła i koła dwumasowego;
- częste przypadki uszkodzeń czujnika temperatury cieczy.
Skrzynie biegów to w większości ręczne przekładnie o pięciu przełożeniach. Skrzynia automatyczna (a właściwie zautomatyzowana), pięciobiegowa dostępna była w opcji dla obu silników o pojemności 1,4 litra. W silniku wysokoprężnym częstym mankament jest kiepska praca ręcznej skrzyni biegów, objawiająca się wyraźnym zgrzytaniem przy próbie wybrania biegu.
Zawieszenie
Mimo zapożyczenia zawieszenia z Fusiona, Mazda 2 jest znacznie bardziej komfortowa niż Ford, co lepiej pasuje do jej miejskiego charakteru. Zaletą układu jezdnego jest możliwość jego taniej naprawy, bowiem np. sworznie nie są integralnie połączone z przednimi wahaczami, dzięki czemu można je wymieniać indywidualnie. Problemem jaki zgłaszają powszechnie użytkownicy zarówno Fusiona jak Mazdy, są słabej jakości tylne amortyzatory. Przeciętnie wytrzymują zaledwie 60 tys. km (dla porównania w Hondzie Civic VI są bezawaryjne przez ok.150tys.km). Często też awarii ulegają gumowe odboje amortyzatorów.
Awaryjność
Tak naprawdę jakość Mazdy 2 jest minimalnie wyższa niż jej brata Fusiona, ale nie rekompensuje to wyższej ceny zakupu. Oba auta zajmują czołowe lokaty w rankingach bezawaryjności (TUV 2011: Mazda 6.miejsce w kategorii aut 4-5 lat, Fusion 8.miejsce). Praktycznie większość problemów jest znana posiadaczom obu tych aut.
Zobacz też: Używany Nissan Micra III: pasuje do szpilek
Ceny wybranych części zamiennych do Mazdy 2 1.25 16V 75KM:
- amortyzator przód/tył: 400zł/360zł;
- zestaw sprzęgła(tarcza+docisk): od 500zł;
- cewka zapłonowa: 230zł;
- pompa cieczy chodzącej: 320zł
- zestaw rozrządu(pasek+rolka): 220zł
Podsumowanie
Mazda 2 DY to auto, które jest japońską wizją Forda Fusiona w Europie. Oba auta mają większość podzespołów technicznych identycznych ze sobą, a w sposób zdecydowany odróżnia je przede wszystkim karoseria, wnętrze i praca zawieszenia. Oba samochody borykają się z podobnymi problemami i oba stanowią odmienną koncepcję na auto tego samego segmentu. O wyborze któregokolwiek z nich mogą zatem śmiało zadecydować względy estetyczne czy finansowe.
Konkurenci:
- Opel Agila (1.0 TWINPORT 60KM, 1.2 TWINPORT 80KM, diesel: 1.3CDTI 75KM)
- Mercedes A-klasa W168(m.in. silniki benzynowe 1.4 V 82KM, 1.6 8V 102KM, 2.1 8V 140KM, diesel 1.7CDI 75KM lub 95KM)
- Mitsubishi Colt (silniki benzynowe 1.1 16V 75KM, 1.3 16V 95KM, 1.5 16V 109KM, 1.5Turbo 150KM, diesel: 1.5DI-D 68KM lub 95KM)



REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA