REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używane Volvo S60: Prestiż i bezpieczeństwo

Piotr Czerniakowski
Volvo S60 jest solidnym autem, lecz nie każdemu musi przypaść do gustu.
Volvo S60 jest solidnym autem, lecz nie każdemu musi przypaść do gustu.
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

W 2000 roku szwedzki producent zaprezentował limuzynę klasy…i tu zaczyna się problem. W zasadzie model S60 zalicza się do aut segmentu D, jednak jest on ciut większy od konkurentów klasy średniej. Tak czy inaczej, auto zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, oferuję bogate wyposażenie i posiada bogatą paletę silników.

Nadwozie Volvo S60

Stylistka S60 z dzisiejszego punktu widzenia, jest raczej zachowawcza. Jednak gdy auto wchodziło na rynek jedenaście lat temu, design tego modelu był dużym zaskoczeniem. Volvo przestało produkować kwadratowe „akwaria”, wprowadzając do swoich aut trochę krągłości. Auto sprawia wrażenie pojemnego i solidnego. 4,60 m w tej klasie to może nie jest dużo, lecz dzięki dużym reflektorom i masywnemu tyłowi auto wygląda na większe niż jest w rzeczywistości.

REKLAMA

Wnętrze Volvo S60

Wspomniane krągłości także widać we wnętrzu – kokpit robi o wiele lepsze wrażenie, niż w jego poprzedniku. Jak to bywa w wielu limuzynach klasy średniej – z przodu miejsca pod dostatkiem, z tyłu już nie bardzo. Kierowca siedzi dość wysoko, zaś regulacja jest tak duża, że każdy dopasuje fotel i kierownicę do swoich gabarytów. Warto również wspomnieć, że fotele są naprawdę wygodne i zachowują sprężystość nawet po dziesiątkach tysięcy przejechanych kilometrów. Do wykończenia kabiny użyto dobrej jakości materiałów. Ergonomia jest znakomita, przez niektórych uważana za najlepszą w klasie. Wszystko obsługuje się intuicyjnie. Bagażnik ma jedyne 425 litrów pojemności.

Zobacz też: Opinie kierowców o Volvo S60

Facelifting Volvo S60: W 2005 wprowadzono delikatnie zmiany w nadwoziu. Wprowadzono również diesla o mocy 185 KM.

Wyposażenie Volvo S60

Bardzo bogate. Możemy liczyć na automatyczną klimatyzację, pełną elektrykę, a także spore wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa (choć z początku system ESP nie był oferowany w standardzie). Za dopłatą oferowana była skórzana tapicerka, wstawki z prawdziwego drewna oraz zestaw audio z 13 głośnikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Napęd

Silniki benzynowe Volvo S60

Wszystkie silniki w gamie (prawie 20 wersji w palecie) były 5-cylindrowe. Volvo oferowało zarówno wersje wolnossące, jak i turbodoładowane. Godną uwagi propozycją jest silnik o pojemności 2.4l. Nie ma on turbodoładowanie, lecz mimo tego osiągają – w zależności od wersji – 140 lub 170 KM. Przyspieszenie do 100 km/h wynosi odpowiednio 10,5 i 9 s. Niestety, średnie spalanie oscyluję wokół 11 litrów na 100 km. Nadrabiają za to wysoką trwałością. Dobrym pomysłem w  przypadku tego silnika jest montaż instalacji LPG, z którą nie ma większych problemów. Jeśli ktoś chce mieć naprawdę szybkie auto, niech rozejrzy się za wersją R. Posiadała ona turbodoładowany silnik o mocy 300 km, wyczynowe podwozie regulowane w trzech poziomach, elektronicznie sterowany napęd na cztery koła oraz hamulce Bremo z czterotłoczkowymi zaciskami ze stopów lekkich. Taki zestaw daje naprawdę dużo przyjemności z jazdy, lecz swoje kosztuje.

Zobacz też: Używany Fiat Grande Punto II: większa kropka

Silniki wysokoprężne Volvo S60

Tu mamy do wyboru 3 jednostki. Rzadko spotykany silnik 2.5l znany z Audi, oraz jednostki Common-Rail 2.4D oraz 2.4 D5. Auta te są niezawodne, w miarę dynamiczne (zwłaszcza wersja 2.4 D5 która do 100 km/h przyspiesza w niespełna  10 sekund). Ciężko jednak znaleźć na rynku samochody, które nie wymagają wymiany osprzętu.

Skrzynia biegów Volvo S60: Trzeba uważać na automatyczne skrzynie biegów, ponieważ należą do awaryjnych i są bardzo trudne w diagnozowaniu.

Zawieszenie Volvo S60: Z przodu pracuje zmodyfikowany układ McPhersona, zaś z tyłu oś wielowahaczowa z aluminiową ramą pomocniczą , która jest droga w naprawie. Za dopłatą oferowano napęd 4x4, który współpracuje ze sprzęgłem Haldex. Precyzyjny układ kierowniczy błyskawicznie reaguje na wszystkie polecenia kierowcy. Hamulce są bardzo skuteczne.

Usterki Volvo S60

Silnik: wycieki oleju spomiędzy silnika a skrzyni biegów, nieszczelny intercooler w silnikach diesla, hałasujące zawory w wersjach napędzanych gazem LPG,

Skrzynia biegów: poważne i kosztowne usterki skrzyń Aisin-Warner.

Elektryka: zawodząca „elektryka” szyb i lusterek, uszkodzenia centralnego zamka.

Zawieszenie: uszkodzenia przedniego zawieszenia (nietrwałe łączniki stabilizatora)

Zobacz też: Używana Alfa Romeo 147: styl, szyk i naprawy

Ceny części Volvo S60:

Wahacz przedni – 520 zł

Amortyzator przedni – 422 zł

Zestaw rozrządu – 507 zł

Klocki hamulcowe przednie – 220 zł

Tarcze hamulcowe przednie – 522 zł

Sprzęgło kompletne – 811 zł

Reflektor przedni – 932 zł

Zobacz też: Używane BMW Serii 1 – pełnoprawne BMW

Podsumowanie - Volvo S60

Zalety: dobre i trwałe silniki, wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego, dobre wykończenie, bogate wyposażenie, brak korozji.

Wady: wysokie koszty serwisowania, duże zużycie paliwa silników benzynowych, awarie skrzyń biegów i układu elektrycznego.

Volvo S60 to dobra alternatywa dla chociażby Forda Mondeo albo Skody Superb. Samochód jest wygodny, bezpieczny, dobrze wyposażony i pewnie się prowadzi. Jednak nie wszystkim musi przypaść do gustu charakter auta, typowy dla aut ze Skandynawii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

REKLAMA

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA