REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Smart CityCoupe - miejski spryciarz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Tujaka
Smart CityCoupe Fot. Newspress
Smart CityCoupe Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA


Smart CityCoupe (tak brzmiała nazwa tego auta do 2003 roku) zwany później ForTwo przybył z misją odkorkowania miejskich ulic 1999 roku. Nigdy nie był on hitem sprzedaży ze względu na kontrowersyjny wygląd i dwuosobowe nadwozie, jednak trzeba przyznać, że nawet dziś jest ciekawym zjawiskiem.

Dwuosobowy pojazd nieznanej dotąd marki Smart zadebiutował w 1997 roku na salonie samochodowym we Frankfurcie. Rok później wszedł do produkcji, a jego sprzedaż rozpoczęto w roku 1999. Smart jest na tyle charakterystycznym autem, że nawet osoby które niezbyt dobrze rozróżniają marki samochodów nie będą miały najmniejszego problemu z nazwaniem tego pojazdu. 

REKLAMA

Zdania na temat zasadności wprowadzenia na rynek takiego auta są podzielone. Jedni uważają, że to zamach na prawdziwą motoryzację a inni... nie potrafią bez niego żyć.

Smart to typowo miejskie auto. Inżynierowie starali się stworzyć jak najbardziej praktyczny, dwuosobowy pojazd, który dzięki małym rozmiarom (długość wynosi 2,5 metra) wpasuje się w każdą lukę na zatłoczonym parkingu.

Zobacz również: Test Seat Leon: Jednak ma temperament

Użytkowanie Smarta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Użytkowanie tego pojazdu wymaga przyzwyczajenia. Po pierwsze sztywno zestrojone zawieszenie może dać się we znaki szukającym wygody użytkownikom, jednak cały układ jest dość trwały. Z przodu zastosowano tradycyjne kolumny typu McPherson, a z tyłu belkę typu de Dion.

Kolejną cechą charakterystyczną Smarta jest niezwykle wolno działająca automatyczna skrzynia biegów. Wymaga ona wprawy w operowaniu gazem w trybie automatycznym, a podczas wyprzedzania przyda się możliwość manualnej zmiany przełożeń. 

Skazą na miejskim charakterze auta może być też brak wspomagania kierownicy. Jednak ze względu na wąskie przednie koła i niską masę nadwozia nie musimy wkładać wiele wysiłku w kręcenie kołem kierownicy.

Niewątpliwym atutem opisywanego modelu może być niska cena elementów nadwozia. Błotniki możemy kupić za około 100 złotych, a poszycie drzwi za 150 zł. Oznacza to, że warto poszukać w ogłoszeniach sprawnego mechanicznie egzemplarza nie przejmując się zbytnio otarciami czy uszkodzeniami nadwozia.

Pomimo niewielkich rozmiarów zewnętrznych Smart zapewnia całkiem wysoki poziom bezpieczeństwa. W przeprowadzonych w 2000 roku przez Euro NCAP testach pojazd ten otrzymał notę 3 gwiazdek, co w tamtejszym okresie było wynikiem bardzo dobrym.

Zobacz również: Test Volvo S60 T6: Auto do ruszania spod świateł

Silniki

REKLAMA

Na rynku wtórnym możemy wybierać z kilku jednostek napędowych, które były oferowane w Smarcie. Dwie z nich to benzyniaki o pojemności 0,6 (moc 45 lub 55 KM) i 0,7 (moc 61 KM), ale w ofercie znalazł się także diesel. Ma on pojemność 0,8 litra i generuje moc 42 KM. Wszystkie silniki dostępne w Smarcie to trzycylindrowe konstrukcje z łańcuchem rozrządu.

Benzynowe jednostki zastosowane w tym aucie nie są godne polecenia ze względu na częste awarie układu chłodzenia, które doprowadzają do przegrzewania się, a w skrajnych przypadka do zatarcia silnika. Ilość spalonego paliwa zależy od stylu jazdy i kształtuje się na poziomie około 5 litrów na 100 kilometrów, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Jeśli chodzi o diesla, jest on trwały i ekonomiczny. Bez problemu radzi sobie w środowisku naturalnym Smarta jakim jest miasto. Spalanie oscyluje w okolicy 3,5 litra na 100 kilometrów.

Wnętrze

Wewnątrz Smarta znajdziemy dwa dość duże i w miarę wygodne fotele i … niewiele więcej. Klaustrofobicznie mała przestrzeń zapewnia dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Deska rozdzielcza jest nieco toporna, ale za to wykonana z materiałów dobrej jakości. Często spotykaną w Smarcie usterką są zacinające się przełączniki służące do sterowania światłami zewnętrznymi i wycieraczkami, które umieszczone za kierownicą. 

Zaletą auta jest możliwość personalizacji wnętrza. Nie ma problemu z zakupem plastikowych paneli w różnych kolorach, które mogą nieco rozweselić wnętrze pojazdu.

Bagażnik Smarta jest dość duży jak na zewnętrze rozmiary auta. Do dyspozycji mamy 260 litrów przestrzeni bagażowej i kilka dodatkowych litrów w schowkach umieszczonych pod podłogą bagażnika.

Ceny części:

Komplet tarcz i klocków hamulcowych do Smarta Fortwo można kupić za około 270 złotych, a zakup tłumika wiąże się z kosztem od 230 do 300 złotych w zależności od wersji silnikowej. 

Na kompletne sprzęgło do silnika diesla trzeba przeznaczyć około tysiąc złotych, jednak nie jest to element, który często wymaga wymiany.

Zobacz również: Test Honda Accord Tourer: Atrakcyjna i funkcjonalna

Podsumowanie

Ze względu na niską cenę zakupu używanego egzemplarza (na popularnych serwisach aukcyjnych ceny wersji benzynowych rozpoczynają się od 7-8 tysięcy złotych), może on być ciekawą propozycją dla osób, które codziennie przemieszczają się po mieście. Każdy, kto rozważa zakup Smarta musi wiedzieć, że jest to dość nietypowa konstrukcja, która wymaga do obsługi mechanika znającego się na Smartach. 

Polecamy zwrócić szczególną uwagę na wersje wyposażone w silnik diesla ze względu na niskie spalanie. Cena godnych zainteresowania aut z przebiegiem od 80 do 120 tysięcy kilometrów zaczyna się od około 11-12 tysięcy złotych.

Smart CityCoupe Fot. Newspress
Smart CityCoupe Fot. Newspress
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

500 zł kary za przejazd autostradą. Ty też możesz dostać wezwanie

Choć system e-TOLL przeszedł już do historii, konsekwencje jego działania wciąż odczuwają tysiące kierowców. Od miesięcy z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi wysyłane są pisma wzywające do zapłaty 500 zł kary za przejazd autostradą bez opłaty. Nie są to oszustwa, to realne działania urzędów skarbowych. Kogo dotyczą wezwania? Jak się odwołać? Sprawdź, zanim będzie za późno.

Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

REKLAMA

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

REKLAMA