REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Volkswagen Golf IV – legenda trwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Tujaka
Fot. Newspress
Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Golf IV generacji pojawił się na rynku w 1997 roku. Na tle konkurencji wyróżniał się jakością wykonania i komfortem podróżowania. Obecnie jest jednym z najczęściej poszukiwanych przez klientów używanym autem na polskim rynku.

Co miesiąc około 350 tysięcy potencjalnych klientów szuka tego auta w serwisach ogłoszeniowych, co czyni z niego jeden z najbardziej poszukiwanych samochodów używanych na polskim rynku. 

REKLAMA

Na popularność tego auta ma wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest legendarna trwałość całego pojazdu. Prosta konstrukcja zawieszenia (przód: kolumny McPherson, tył: belka skrętna)zapewnia niskie koszty napraw, a części są ogólnodostępne. Pomimo prostej budowy układu zawieszenia Golf prowadzi się pewnie i komfortowo. Nawet na polskich drogach auto zachowuje się stabilnie.

Wnętrze

Wewnątrz przewidziano miejsca dla pięciu osób, jednak długa podróż z kompletem pasażerów na pokładzie nie będzie wygodna, ponieważ o ile z przodu jest wystarczająca ilość miejsca dla każdego, to na tylnej kanapie komfortowo mogą podróżować maksymalnie dwie dorosłe osoby.
Bagażnik hatchbacka ma pojemność 330 litrów, ale decydując się na tę wersję nadwoziową należy sprawdzić, czy dany egzemplarz ma dzieloną tylną kanapę. Zwiększy to możliwości przewozowe naszego auta.

Zobacz również: Opinie kierowców o Volkswagenie Golfie

Karoseria i nadwozie

REKLAMA

Karoseria VW Golfa jest dobrze zabezpieczona przed korozją niezależnie od wersji nadwozia. Golf występuje jako pięcio- i trzydrzwiowy hatchback i pięciodrzwiowe kombi. Uzupełnieniem oferty pojazdów kompaktowych jest sedan Bora, który jest zbudowany na bazie Golfa. Bora ma zwykle na pokładzie bogatsze wyposażenie. Częściej niż w Golfie można tam znaleźć np. podgrzewane fotele czy komplet elektrycznych szyb.
Volkswagen sprzedawał także Golfa IV w wersji cabrio, ale tak naprawdę był to Golf trzeciej generacji ze zmienionym przodem, wnętrzem i innymi tylnymi lampami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rynku wtórnym znajdziemy wiele opcji wykończenia wnętrza. Od twardych ale trwałych plastikowych kokpitów i smutnej welurowej tapicerki po wykończone wysokiej jakości skórą fotele. Kabina podstawowych wersji kompaktowego Volkswagena jest dość ubogo wyposażona. Nie możemy tam liczyć na elektrycznie sterowane szyby czy klimatyzację. Jednak w ogłoszeniach bez trudu znajdziemy auta z kompletem poduszek powietrznych (warto sprawdzić ich działanie np. na stacji diagnostycznej), automatyczną klimą czy elektrycznie sterowanymi lusterkami.

Bogata oferta silników

Kolejnym aspektem wpływającym na popularność Golfa jest bogata gama jednostek napędowych, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Najbardziej poszukiwane na rynku wtórnym są jednostki 1,9 TDI, które w przypadku tego auta występowały w kilku wariantach mocy (od 90 do 150 KM). Silniki te mają opinie niezawodnych i oszczędnych, ale mają też wady. Najczęściej awariom ulegają przepływomierze, dwumasowe koła zamachowe oraz turbiny. 

REKLAMA

Benzyniaki występujące w Golfach to jednostki o pojemnościach od 1,4 do 3,2 litra w wersji R32.
W najsłabszej wersji Golf jest napędzany 75-konnym silnikiem 1,4 16V, który dobrze radzi sobie z popularnym kompaktem jedynie w ruchu miejskim. Wyjazdy poza teren zabudowany, gdzie często zdarzy nam się wyprzedzać TIRy lub inne pojazdy, mogą być męczące ze względu na konieczność redukowania nawet o dwa biegi i wkręcania silnika na wysokie obroty. 

Kolejną w ofercie Golfa benzynową jednostką napędową jest szesnasto zaworowy silnik o pojemności 1,6 litra i mocy 102 KM, który uchodzi za dość paliwożerny. Spalanie na poziomie 10-11 litrów w mieście jest według nas przesadą, ponieważ silnik ten nie zapewnia osiągów, które zrekompensowałyby to spalanie. Kolejnym silnikiem w gamie jest silnik 1,8 20V o mocy 125 KM, który zapewnia odpowiednią dynamikę i osiągi. 

Zobacz również: Volkswagen Golf czy Ford Focus?

Optymalnym wyborem biorąc pod uwagę stosunek osiągów do spalania może być turbodoładowana, dwudziesto zaworowa jednostka benzynowa o pojemności 1,8 litra i mocy 150 KM. Jednak zasadniczą wadą tej konstrukcji jest wrażliwość na przegrzanie i awarie turbiny. Koszty ewentualnych napraw uszkodzonego silnika lub turbiny mogą być bardzo wysokie. 

Warto poszukać Golfa z silnikiem 2,0 8V o mocy 116 KM. Auta wyposażone w ten silnik dość rzadko występuje w ogłoszeniach sprzedaży Golfów, ale jest jednostką bezawaryjną i elastyczną. 

Propozycją z wyższej półki jest Golf VR5. Wersja ta dysponuje silnikiem o pojemności 2,3 litra, który generuje moc 150 KM. Silnik ten charakteryzuje się wysoką kulturą pracy i potrafi dostarczyć kierowcy emocji podczas jazdy. 

Mniej popularne wersje Golfa na polskim rynku to VR6 4motion (napęd na cztery koła), która ma silnik o poj. 2,8 litra i moc 204 KM oraz wersja R32. Ta ostatnia a zarazem najmocniejsza jednostka napędowa ma około 250 KM, w zależności od wersji. 

Diesle występujące w Golfach są ekonomiczne, lecz bywają kłopotliwe. Godną polecenia jest jednostka SDI. Silnik ten ma pojemność 1,9 litra i tylko 68 koni. Trwałość tej jednostki i niskie spalanie częściowo rekompensuje niedobór mocy. 

Nieco mocniejsze są jednostki turbodoładowane, z których podstawowy silnik generuje moc 90 KM, a motor wyposażony w zmienną geometrię łopatek turbiny osiąga moc 110 KM. Zaletą turbodoładowanych diesli jest ich podatność na elektroniczne podnoszenie mocy. Minusem aut wyposażonych w silniki TDI jest duży przebieg, który często sięga 300 tysięcy kilometrów. 

Jeśli chodzi o skrzynie biegów rzadkością w Golfach jest czterobiegowy automat, a tiptronic zdarza się jeszcze rzadziej.

Typowe bolączki

Oprócz awarii wspomnianych turbin i przepływomierzy typowymi bolączkami Golfa są niedziałające spryskiwacze reflektorów, zużyte plastikowe elementy tapicerki drzwi i wytarte obszycie kierownicy. 

Podsumowanie

Ceny używanych Golfów zaczynają się od kwoty 8 tysięcy złotych, jednak nie polecamy najtańszych egzemplarzy. Na zakup dostatecznie wyposażonego pojazdu należy przeznaczyć około 13-14 tysięcy. Poszukując używanego egzemplarza należy pamiętać, że większość z oferowanych na rynku wtórnym Golfów jest powypadkowa. Nawet najbardziej rozbite egzemplarze są naprawiane przez handlarzy, bo klient na Golfa zawsze się znajdzie.

Dla aut z pierwszych lat produkcji przebieg rzędu 200 - 240 tysięcy kilometrów to norma, a większość aut z jednostką TDI pod maską przejechało już około 300 tysięcy kilometrów. 

Kolejnym minusem ogromnej popularności jest wysokie ryzyko kradzieży. Popyt na tanie części zamienne spowodował, że Golf od lat jest jednym z najczęściej kradzionych samochodów osobowych w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

REKLAMA

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

REKLAMA

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA