REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Skoda Fabia I: Czeski bestseller

Michał Łuczyński
Konstrukcja Fabii powstała na płycie podłogowej niewielkiego VW Polo. fot. Newspress
Konstrukcja Fabii powstała na płycie podłogowej niewielkiego VW Polo. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Do momentu, gdy na przełomie wieków pojawiła się Skoda Fabia, drugie po Octavii czeskie auto oparte w całości o technologię Volkswagena wśród aut miejskich królował Fiat. Ten niepozorny mikrus jest obecnie jednym z najchętniej kupowanych samochodów.

Konstrukcja Fabii powstała na płycie podłogowej niewielkiego VW Polo. Mimo to, w polskich warunkach ten niewielki pojazd idealnie spisuje się jako auto rodzinne. Na krótkich dystansach hatchbackiem wygodnie podróżować mogą nawet cztery osoby. Jednak by móc zapewnić rodzinie w miarę wygodną, wakacyjną podróż, lepiej zwrócić uwagę na wersję sedan lub kombi, które są o całe 20 cm dłuższe.

REKLAMA

Zobacz także: Opinie kierowców o Skodzie Fabii

Dobrze... i tanio

Dlaczego Fabia jest w Polsce tak popularna? Najważniejszym czynnikiem jest stosunek ceny do jakości i użyteczności. Samochód ten za rozsądne pieniądze oferuje sprawdzoną technologię VW, dobre wyciszenie i przyzwoite wyposażenie seryjne. Z drugiej jednak strony nie grzeszy urodą, a materiały użyte do wykończenia są niskiej jakości. W zależności od potrzeb można znaleźć ubogo wyposażony egzemplarz w białym kolorze, lub też miniaturowy samochód rodzinny z klimatyzacją, zestawem poduszek i dwukolorowymi obiciami tapicerki.

Litr to za mało

Od premiery w 1999 roku pod maską najmniejszej Skody znalazło się kilka różnych silników z dawnej gamy Skody, jak i też jednostki Volkswagena. Motor o pojemności 1 litra lepiej sobie odpuścić, 50KM to za mało nawet w małej Fabii (samochody z tym silnikiem nie były nawet oferowane w oficjalnej sprzedaży w Polsce). Benzynowy, szesnastozaworowy silnik o pojemności 1.4 litra (o mocy 75 KM), jak i diesle 1.9 i 1.4 TDI to chyba najlepsze kompromis między szybkością a oszczędnością.

Zobacz także: Limuzyna za dwie dychy

REKLAMA

Jednocześnie samochody z takimi silnikami są na rynku wtórnym najczęściej spotykane. W silnikach zapożyczonych ze starszych konstrukcji Skody (1.4 litra 60 i 68 KM) mogą pojawiać się wycieki z układu chłodniczego. Inne typowe usterki związane są z układem napędowym i zawieszeniem, które na polskich drogach często ulegają awarii. Zniszczone łączniki stabilizatora i sworznie wahaczy to częsta diagnoza, podobnie jak rozsypujące się łożyska kół.

Przy zakupie warto sprawdzić, czy dywaniki przed tylną kanapą nie są wilgotne – czasem w Fabii przeciekają tylne drzwi. Ogólnie jednak jakość należy uznać za zadowalającą. Ewentualne wizyty u mechaników nie są wyjątkowo krzywdzące dla portfela – ceny części zamiennych do Skody należą do najniższych na rynku.

Na rynku wtórnym najłatwiej nabyć hatchbacka, najtrudniej zaś wersję sedan. Hatchbacka z benzynową jednostką 1.4 16V można kupić za około 14 tys. zł (roczniki 2001-2003). Kombi z lat 2005-2007 z tym samym silnikiem to wydatek około 20 tysięcy złotych. Podobnie kształtują się ceny Fabii z dieslami 1.4 i 1.9 litra.

Od premiery w 1999 roku pod maską najmniejszej Skody znalazło się kilka różnych silników z dawnej gamy Skody, jak i też jednostki Volkswagena. fot. Newspress
Na rynku wtórnym najłatwiej nabyć hatchbacka, najtrudniej zaś wersję sedan. fot. Newspress
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Szkolenia redukujące punkty karne. W 10 dni WORD-y zredukowały 34 tys. punktów

    Polscy kierowcy pokochali szkolenia. Właściwie to jeden typ szkolenia. Mowa oczywiście o kursach redukujących 6 punktów karnych. Te wróciły do WORD-ów i stały się hitem. Jak informuje RMF FM, w 10 dni na szkoleniu pojawiło się blisko 6 tys. kierowców.

    Prawo jazdy plus, czyli darmowe prawo jazdy dla uczniów. Kto, co i dlaczego?

    Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?

    Ile czasu można przechowywać paliwo?

    Zakupowy szał na stacjach paliwowych trwa. Kierowcy leją tańszy olej napędowy i benzynę do kanistrów i baniek. Czy wiedzą jednak ile czasu można przechowywać paliwo w takich pojemnikach? I w jakich warunkach należy to zrobić, aby nie łamać przepisów?

    Kierowca dostał mandat przed 17 września. Zapłacił go po 17 września. Przedawnienie punktów po roku czy dwóch?

    Kierowcy mają wątpliwości dotyczące zastosowania przepisów skracających okres przedawnienia punktów karnych do roku. Wątpliwości te postanowiłem zatem rozwiać. Sytuacja modelowa na dziś brzmi: kierowca dostał mandat przed 17 września, ale zapłacił go po 17 września. Co z punktami i ich przedawnieniem? Jaki termin go obowiązuje?

    REKLAMA

    Więzienie za tablice rejestracyjne. Nowe przepisy już obowiązują w Polsce

    Legislatorzy nie chcieli bawić się w półśrodki. Osoba, która będzie majstrować przy tablicach rejestracyjnych, może na 5 lat trafić do więzienia. Co jednak to majstrowanie oznacza w praktyce? Sprawdziliśmy to.

    Koniec używanych instalacji LPG? A to dopiero początek nowelizacji

    Rządzący przygotowali kolejną zmianę dla aut z LPG. Od teraz będą musiały być wyposażane w dodatkową tabliczkę. Kogo dotyczy ten wymóg? I kiedy wejdzie w życie? Poszukajcie odpowiedzi w naszym materiale.

    PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

    Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

    Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

    Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

    REKLAMA

    Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

    Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

    Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

    Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

    REKLAMA