REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audi RS Q3: pierwszy RS w segmencie SUV

REKLAMA

REKLAMA

Już za kilka dni na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie Audi zaprezentuje model RS Q3. To pierwszy model RS w rodzinie Q. Co znajdziemy pod maską Audi RS Q3?

Od 0 do 100 km/h RS Q3 przyspiesza w 5,5 sekundy, a jego prędkość maksymalną ograniczono do 250 km/h. Pięciocylindrowy silnik turbo o pojemności 2,5 l generuje moc 228 kW (310 KM), zużywając średnio tylko 8,8 l paliwa na 100 km.

REKLAMA

„Audi RS Q3 to wynik implementacji idei wysokiej efektywności do segmentu kompaktowych SUV-ów, a tym samym stworzenie jakby zupełnie nowej klasy“ – powiedział Franciscus van Meel, prezes zarządu quattro GmbH. „RS Q3 to obok RS 5 Cabriolet, RS 6 Avant i RS 7 Sportback, czwarty model RS jaki w roku 2013 wprowadzamy na rynek. W ten sposób, rodzina RS będzie liczyć ośmiu członków – najwięcej w historii naszej marki.“

Samochód został stworzony w zakładach quattro GmbH, spółce zależnej koncernu Audi AG.

Zobacz też: Audi oferuje pakiety serwisowe

REKLAMA

Pod maską znajdziemy wysoko wydajną jednostkę 2.5 TFSI. To turbodoładowany silnik z bezpośrednim wtryskiem o pojemności skokowej 2480 ccm. Motor osiąga moc 228 kW (310 KM) w zakresie od 5200 do 6700 obr./min, a jego maksymalny moment obrotowy 420 Nm dostępny jest w przedziale od 1500 do 5200 obr./min.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wcześniej zastosowano go w modelach TT RS i RS 3 Sportback, jednak adaptując jednostkę do modelu RS Q3, firma quattro GmbH dokonała w niej znaczących modyfikacji. Kolejność zapłonu 1-2-4-5-3, wsparta przez geometrię układu ssącego i wydechowego, gwarantuje rasowe brzmienie silnika.

Przy pomocy montowanego seryjnie systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, pracującego w trybach auto, comfort i dynamic, kierowca może samodzielnie sterować klapami różnicującymi dźwięk układu wydechowego i kontrolować pracę pedału gazu. W trybie dynamic reakcje pojazdu są bardziej dynamiczne, a dźwięk silnika intensywniejszy.

Zaskakujące jest to, że RS Q3 to pierwszy model, w którym pięciocylindrowy silnik współpracuje z montowanym seryjnie systemem Start-Stop.

Za przeniesienie napędu odpowiada montowana seryjnie siedmiostopniowa przekładnia automatyczna S-tronic, której konstrukcję oparto o kompaktową koncepcję trzech wałków. Jej siódmy bieg ma długie przełożenie, co ma zmiejszyć zużycie paliwa. Kierowca może programować pracę wyposażonej w dwa sprzęgła przekładni, wybierając pomiędzy trybem D i S lub samodzielnie przełączać biegi za pomocą manetek przy kierownicy lub dźwigni zmiany biegów.

Zobacz też: Audi S3 Sportback - 300 KM i 380 Nm

Dla osób, które lubią szybkie starty spod świateł, Audi przygotowało funkcję Launch control, które zapewnia możliwie najszybsze przyspieszenie.

Sercem stałego napędu na cztery koła quattro, jest hydrauliczne sprzęgło wieloplytkowe sterowan elektronicznie, które umieszczono przed tylną osią. Umożliwia ono odpowiedni do warunków rozkład sił napędowych pomiędzy przednią i tylną oś.

Nowe zawieszenie obniżyło auto o 25 mm. W niezależnym tylnym zawieszeniu zamontowano cztery wahacze.

REKLAMA

Tarcze hamulcowe mają średnicę 365 mm. Obejmują je szczęki lakierowanych na czarno ośmiotłoczkowych zacisków, ozdobione emblematem RS. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy (ESC) posiada tryb sportowy, który można całkowicie dezaktywować.

Audi RS Q3 jest seryjnie wyposażone w wykonane z lekkich stopów obręcze kół o średnicy 19 cali. Ponadto dostępne są koła 20-calowe, utrzymane w trzech różnych liniach stylistycznych, np. w ekskluzywnej wersji z pięcioma podwójnymi ramionami w kształcie litery V. W takie właśnie felgi wyposażono pojazd studyjny Audi RS Q3, zaprezentowany na targach motoryzacyjnych Auto China 2012.

Zobacz też: Azjatyckie Centrum Badań i Rozwoju Audi w Pekinie

Nie tylko silnik, ale również szereg akcentów stylistycznych podkreśla szczególny status Audi RS Q3 w całej linii modelowej Q3. Najbardziej widoczne z nich to: unikalne elementy karoserii oraz relingi dachowe z matowego aluminium, listwy progowe i obramowania drzwi, polakierowana na wysoki połysk czarna osłona chłodnicy, której kratownica przypomina plaster miodu, typowy dla modeli RS przedni zderzak oraz napis „quattro” na dolnym wlocie powietrza. Tył pojazdu zdobi duży spojler dachowy, tylny zderzak z wyraźnie zarysowanym dyfuzorem, eliptyczne końcówki rur wydechowych i emblemat RS na pokrywie bagażnika. Dynamiczny, topowy RS Q3 ma 4410 mm długości i jest o 25 mm dłuższy niż seryjne Audi Q3. Jego ciężar to 1730 kg.

Ponadto, dzięki opcjonalnym pakietom stylizacyjnym nazwanym „matowe aluminium” i „czerń”, użytkownik ma ogromne możliwości indywidualizacji swojego Audi RS Q3, wzbogacając je m. in. o klapki w bocznych wlotach powietrza, obramowanie dyfuzora i specjalne wykończenie dachowego spoilera. Nowe Audi RS Q3 dostępne jest w ośmiu kolorach, w tym również w ekskluzywnym niebieskim kolorze „Sepang” z efektem perłowym.

Sportowa stylizacja pojazdu znajduje swą kontynuację w jego wnętrzu. Zegary na tablicy rozdzielczej mają szare tarcze z białymi podziałkami i czerwonymi wskazówkami. Kontrastowe, szare szwy zdobią wielofunkcyjną, trójramienną, sportową kierownicę ze spłaszczonym u dołu wieńcem oraz dźwignię zmiany biegów. Logo RS wita kierowcę pojawiając się na wyświetlaczach systemu MMI i systemu informacji kierowcy FIS. Wybierając menu RS w systemie informacji kierowcy FIS, można odczytać ciśnienie sprężania, temperaturę oleju oraz włączyć laptimer mierzący średnią prędkość przejazdu.

Pedały i podparcie lewej nogi utrzymano w stylistyce i kolorze aluminium, a dekoracyjne listwy mają barwę czarnego lakieru fortepianowego. Alternatywnie, quattro GmbH oferuje pakiet Aluminium Race lub Carbon. Elementem seryjnym każdego Audi RS Q3 jest czarna podsufitka, która na życzenie może mieć kolor srebrny Mond.

Zobacz też: Sprzedaż Audi w Polsce

Nowy model z Ingolstadt jest seryjnie wyposażony w sportowe fotele ozdobione emblematem RS Q3. Siedziska i oparcia obite są kombinacją tkaniny Alcantara i skóry. Na życzenie dostępne są obicia ze skóry Feinnappa w kolorze czarnym lub srebrnym Mond, ozdobione kontrastowymi szwami w kolorze szarym lub pakiet stylizacyjny z ozdobną stebnówką stylizowaną w romby.

Bagażnik samochodu ma pojemność 356 l. Po złożeniu dzielonego oparcia tylnej kanapy, powiększa się do 1261 l. W skład seryjnego wyposażenia modelu wchodzi praktyczna dwustronna podłoga bagażnika. Kierowcy chcący przewozić większe ładunki, mogą wyposażyć swoje Audi RS Q3 w montowany fabrycznie hak holowniczy.

Inne elementy seryjnego oprzyrządowania Audi RS Q3 to obok standardowego dla modeli RS systemu informacji kierowcy, asystent parkowania plus, system nagłaśniający Audi sound system z dziesięcioma głośnikami, reflektory ksenonowe Xenon plus oraz diodowe światła tylne, które kiedy są wyłączone, mają kolor ciemnej czerwieni.

Producent oferuje dodatkowo szereg systemów infotainment, z MMI Navigation plus na czele. Sprzęt muzyczny Surround Sound System marki Bose składa się z 14 głośników o łącznej mocy 465 W. Telefon pokładowy online z Bluetooth i punktem dostępu Hotspot (WLAN), umożliwia połączenie z Internetem i korzystanie z usług Audi connect podczas jazdy. Najnowocześniejsze systemy wsparcia kierowcy zwieńczają paletę elementów dostępnych opcjonalnie.

Audi RS Q3
Fot. Audi
Audi RS Q3
Fot. Audi
Audi RS Q3
Fot. Audi
Audi RS Q3
Fot. Audi
Audi RS Q3
Fot. Audi
Audi RS Q3
Fot. Audi
Audi RS Q3
Fot. Audi
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA