REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Genesis firmy Hyundai - nowy początek

Maciej Medyj
Hyundai Genesis Coupe
Hyundai Genesis Coupe

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai zaprezentował swoje nowe coupe - Genesis, w ameryce jest to model na rok 2010. Coupe firmy Hyundai mają długą tradycję - są produkowane od połowy lat 90.

Hyundai Genesis w różnych odsłonach - nazywane w USA Tiburon, w pozostałych krajach po prostu Coupe - jeden startował nawet w rajdach serii WRC zanim zastąpił go Accent.
Teraz Hyundai uderza naprawdę mocno, przenosząc napęd na tylną oś dołącza do grona sportowych coupe, których królem jest Nissan 350Z - podobieństwo linni z pewnością przypadkowe. Będzie wyposażony w dwa odpowiednie dla takiego samochodu silniki: 212-konną (dane wstępne), dwulitrową turbodoładowaną jednostkę czterocylindrową oraz aluminiowy 306-konny (dane wstępne) silnik V6, wyposażony w rozrząd DOHC, o pojemności 3,8.

REKLAMA

Zobacz też: Polska premiera Forda C-Max i Grand C-Max

PRACE KONSTRUKCYJNE
Genesis Coupe został pokazany jako samochód koncepcyjny podczas salonu Los Angeles Auto Show w roku 2007, a jego przekształcenie w wersję produkcyjną przebiegło w sposób pozwalający zachować w niezmienionej formie kluczowe pomysły oryginalnego projektu.
Poprowadzone łukami linie dachu i zwężająca się ku tyłowi górna, przeszklona część nadwozia Genesis Coupe, służą podkreśleniu mocnej sylwetki auta. Progi silnie zaakcentowano by stworzyć wrażenie masywnych ścian bocznych z wysmukłą linią okien, a dopełnieniem agresywnej, sportowej formy nadwozia jest maksymalne oddalenie krawędzi nadkoli od linii szyb bocznych.
Duże wloty powietrza w pasie przednim dają silnikowi możliwość swobodnego oddychania. Podwójne wyloty wydechu wkomponowane w czarną listwę pod tylnym zderzakiem stanowią powtórzenie motywu przedniej części nadwozia. Genesis Coupe został osadzony na 18-calowych (lub opcjonalnie na 19 calowych) obręczach kół, wykonanych z lekkich stopów.

Zobacz też: Facelifting Mazdy 2

PROJEKT WNĘTRZA
Na wyświetlaczu, oprócz wskazań termometru zewnętrznego, można odczytywać informacje z systemu audio. Spośród wskaźników analogowych wyróżniają się duże tarcze prędkościomierza i obrotomierza. Zegary otrzymały niebieskie podświetlenie, będące już tradycją w samochodach Hyundai. Kubełkowe fotele przednie z solidnie trzymającymi podparciami bocznymi znakomicie sprawują się w czasie dynamicznej jazdy. Ich zaletą są też wysokiej jakości materiały wykończeniowe, od czarnej tkaniny w Genesis Coupe GS i GT, poprzez dostępną w opcji brązową skórę w wersji GT, po czerwoną tkaninę z czarnymi skórzanymi podparciami oferowanymi w wersji GS.
Spośród wielu starannie dobranych elementów wyposażenia warto zwrócić uwagę na system audio firmy Infinity, a także dwustopniowe podgrzewanie foteli. Genesis Coupe został też wyposażony w wygodny, elektroniczny kluczyk Smart Key, a silnik uruchamiany jest za pomocą przycisku.

Zobacz też: Suzuki Kizashi: nowy gracz w segmencie D

REKLAMA

ARCHITEKTURA TYLNONAPĘDOWA
Przy konstruowaniu szkieletu nośnego nadwozia Genesis Coupe korzystano ze stali o bardzo wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu samochód jest lekki, nadwozie charakteryzuje się wysoką sztywnością skrętną, co przekłada się na precyzję prowadzenia. Zastosowanie tylnego napędu pozwoliło uzyskać rozkład obciążeń osi przedniej i tylnej w stosunku 55:45.

JEDNOSTKI NAPĘDOWE
Silnik V6 z rodziny Lambda o pojemności 3,8 z rozrządem DOHC będzie dostarczał około 306 KM i 357 Nm momentu obrotowego, a 310 KM przy zasilaniu benzyną wysokooktanową. Osiągnięciu jak najwyższej mocy w całym zakresie prędkości obrotowych służy zastosowanie bezstopniowo-zmiennej regulacji faz rozrządu zaworów ssących (Continuously Variable Valve Timing - CVVT) oraz nowej wersji systemu zmiennej geometrii dolotu powietrza (Variable Intake System - VIS), który umożliwia silnikowi łatwiejsze zasysanie powietrza zarówno przy pracy na niskich, jak i na wysokich obrotach.
Dwulitrowy turbodoładowany silnik z intercoolerem, został wyposażony w bezstopniową zmianę faz rozrządu (CVVT) zarówno dla zaworów ssących, jak i wydechowych. Jednostka ta dostarcza około 212 KM i 294 Nm momentu obrotowego, a przy zastosowaniu benzyny wysokooktanowej 223 KM. Podobnie jak w większym silniku, tutaj również blok i głowica wykonane są z lekkich stopów. Obydwa silniki zaopatrzono w podwójne układy wydechowe o niskich oporach przepływu oraz przewidziano stosowanie mechanizmu różnicowego o podwyższonym tarciu, celem lepszego przeniesienia momentu napędowego z kół na powierzchnię drogi.

Zobacz też: Strażnik na nowo - Ford Ranger

SPORTOWO DOSTROJONE ZAWIESZENIE
Przednie koła Genesisa Coupe zawieszono na podwójnych drążkach i kolumnie MacPhersona, natomiast koła tylne wyposażono w zawieszenie pięciodrążkowe. Przednie zawieszenie mocowane jest do nadwozia za pomocą sztywnej ramy pośredniej. Ograniczeniu przechyłów bocznych nadwozia i poprawie zachowania samochodu w sytuacjach ekstremalnych służy zastosowanie drążków stabilizujących o średnicy 23 mm w przednim zawieszeniu i 18 mm w zawieszeniu kół tylnych. Zawieszenie wersji SE dostrojono pod kątem zachowania się na torze, usztywniając sprężyny zawieszenia z przodu i z tyłu, a także stosując amortyzatory o specjalnie dobranej charakterystyce tłumienia. Genesis Coupe SE jest jeszcze mniej skłonny do przechyłów, niż wersja GS.

Zobacz też: Polska premiera: Mini Countryman

REKLAMA

PRZENIESIENIE NAPĘDU
Obydwa dostępne silniki współpracują z sześciobiegowymi ręcznymi skrzyniami biegów. Genesis Coupe 2.0 może być opcjonalnie wyposażony w pięciobiegową automatyczną przekładnię SHIFTRONIC®, natomiast wersja z silnikiem 3,8 V6 wymaga sześciobiegowej przekładni automatycznej firmy ZF, wyposażonej w system SHIFTRONIC, która lepiej radzi sobie z powiększonym momentem obrotowym silnika. Kierowca może korzystać z systemu SHIFTRONIC® po przesunięciu dźwigni sterowania przekładnią w osobną ścieżkę. Następnie, przesuwając dźwignię do przodu lub do tyłu, kierowca może zmieniać sekwencyjnie biegi odpowiednio w górę lub w dół, zyskując w ten sposób pełną kontrolę nad przekazywaniem napędu na koła. Na wyświetlaczu LCD na tablicy rozdzielczej wskazywany będzie aktualnie załączony bieg.

UKŁAD HAMULCOWY
W modelu SE stałe jednoczęściowe czterotłoczkowe zaciski hamulcowe dostarczane przez Brembo, współpracują z tarczami hamulcowymi o średnicy 13.4 cala z przodu i 13 cali z tyłu (przednie tarcze wentylowane). Pozostałe wersje samochodu korzystają z wentylowanych tarcz przednich o średnicy 12.6 cala i tarcz tylnych o średnicy 12.4 cala. Tarcze te współpracują z pływającymi jednotłoczkowymi zaciskami hamulcowymi.

Zobacz też: Polska premiera Nissana Juke

INNOWACJE TECHNOLOGICZNE
Genesis Coupe model roku 2010 będzie wyposażony w reflektory ksenonowe o wysokiej jasności (HID). Zaletą reflektorów HID jest większa jasność, barwa światła zbliżona do oświetlenia naturalnego i obniżony pobór prądu. Dodatkowo, krawędzie obszaru oświetlanego reflektorami HID są bardzo ostre, przyczyniając się do poprawy widoczności w warunkach nocnych, bez oślepiania innych kierowców. Miłośników muzyki ucieszy dostępne w standardowym wyposażeniu Genesis Coupe wejście systemu audio typu 3,5 mm mini-jack oraz port USB umieszczone w schowku centralnym. Jeśli odtwarzacz mp3 lub pamięć flash zostanie podłączona do portu USB, będzie możliwe nie tylko odtwarzanie muzyki poprzez system audio, ale także zasilanie odtwarzacza mp3 oraz wybieranie odtwarzanych utworów za pomocą przycisków sterowania, umieszczonych na kierownicy. Zarówno kierowca, jak i pasażer będą mogli odczytać informację o wykonawcy i tytule utworu na wyświetlaczu systemu audio, a także sterować wyborem utworów za pomocą głównych elementów sterowania systemem audio, bez potrzeby sięgania do samego odtwarzacza mp3.

Zobacz też: Polska premiera Audi A1

TECHNOLOGIE BEZPIECZEŃSTWA
Samochód wyposażono standardowo w zaawansowany system czołowych poduszek gazowych dla kierowcy i pasażera, wbudowane w przednie fotele gazowe poduszki boczne, boczne kurtyny gazowe i aktywne zagłówki foteli przednich. Genesis Coupe posiada sztywne, samonośne nadwozie ze strefami kontrolowanego zgniotu z przodu i z tyłu, wzmocnienia boczne oraz zderzaki całkowicie absorbujące energię kolizji przy prędkościach do 5 mil/h. Maska silnika posiada blokady uniemożliwiające jej nadmierne przesunięcie w stronę przedziału pasażerskiego. Przednie fotele wyposażono w pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami siły napięcia, podczas gdy na tylnych fotelach zastosowano udoskonalony system kotwiczenia fotelików dziecięcych, oznaczany jako LATCH (Lower Anchors and Tethers for Children), ułatwiający prawidłowe mocowanie fotelików. Wszystkie wersje samochodu Genesis Coupe wyposażono standardowo w czterokanałowy układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS), wraz z elektronicznym rozdziałem siły hamowania pomiędzy osie (EBD), pozwalający optymalnie rozłożyć siłę hamowania w najróżniejszych sytuacjach, powodujących dynamicznie zmienne obciążenie osi samochodu. Układ hamulcowy posiada również asystenta hamowania (Brake Assist), czyli system powodujący automatyczne hamowanie z maksymalną siłą dopuszczoną przez układ ABS, w razie wykrycia próby nagłego zatrzymania samochodu podjętej przez kierowcę.
System elektronicznej stabilizacji toru jazdy (Electronic Stability Control - ESC), jest jedną z najbardziej efektywnych metod stosowanych przez przemysł samochodowy dla ochrony życia swoich klientów. System ten jest wyposażeniem standardowym wszystkich wersji Genesis Coupe. Według badań amerykańskiego Instytutu Bezpieczeństwa Ruchu (IIHS), zastosowanie systemu ESC zmniejsza o 56% prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadku z ofiarami śmiertelnymi (rozpatrywano wypadki bez udziału innych pojazdów).

Zobacz też: AutoTest 2010

TRZY ZRÓŻNICOWANE WERSJE WYPOSAŻENIA
Genesis Coupe będzie sprzedawany w trzech wersjach wyposażenia: stylowy i przystępny model GS, elegancki i sportowo wyposażony model GT z silnikiem 3,8 V6 oraz zorientowany na dynamikę i osiągi model SE, dostępny zarówno z turbodoładowanym, czterocylindrowym silnikiem o pojemności 2,0 jak i z jednostką 3,8 V6.

GENESIS COUPE GS (przewidywane wyposażenie może ulec zmianie)
Pakiet standardowy:
• Silnik 2,0 l czterocylindrowy rzędowy z turbodoładowaniem i intercoolerem
• System elektronicznej stabilizacji toru jazdy (Electronic Stability Control - ESC)
• System elektronicznej kontroli trakcji (TCS)
• ABS + EBD
• System monitorowania ciśnienia w ogumieniu
• Przednie i boczne poduszki gazowe, boczne kurtyny gazowe
• Aktywne zagłówki przednich foteli
• Klimatyzacja z ręcznym sterowaniem
• Bezkluczykowy dostęp
• Elektrycznie sterowane szyby, zamki i lusterka
• System audio AM/FM/XM/CD z portem USB/iPod
• Sterowanie systemem audio w kierownicy
• Tempomat
• Lusterka w osłonach przeciwsłonecznych z podświetleniem
• Bluetooth

GENESIS COUPE GT (przewidywane wyposażenie może ulec zmianie)
Pakiet GS plus:
Silnik 3,8 DOHC V6
Skórzane poszycie koła kierownicy i dźwigni zmiany biegów
We wnętrzu ozdobne akcenty metaliczne (mat i chrom)
Automatyczne sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem
Światła przeciwmgielne
Ozdobne listwy progów drzwi
Komputer pokładowy
Chromowane akcenty przedniej części pojazdu
Automatyczne sterowanie oświetleniem

Zobacz też: Jeszcze lepiej - Nowe Porsche Cayenne

GENESIS COUPE SE (przewidywane wyposażenie może ulec zmianie)
Pakiet specjalny SE:
• Silnik 2,0 czterocylindrowy rzędowy z turbodoładowaniem i intercoolerem lub 3,8 DOHC V6
• Reflektory ksenonowe HID
• Aluminiowe pedały
• Klimatyzacja z ręcznym sterowaniem
• 19-calowe aluminiowe obręcze kół
• Wyczynowe opony letnie Bridgestone Potenza RE050A
• Hamulce Brembo z jednoczęściowymi, czterotłoczkowymi zaciskami
• Sportowa charakterystyka zawieszenia SE / poprzeczka usztywniająca przednią część nadwozia
• Mechanizm różnicowy o podwyższonym tarciu
• Fotele z podparciami bocznymi z czarnej skóry i siedziskami / oparciami z czerwonej tkaniny
• Spoiler tylny
• Aerodynamiczne pióra wycieraczek

Hyundai Genesis Coupe
Hyundai Genesis Coupe
Hyundai Genesis Coupe
Hyundai Genesis Coupe
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA

  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

  1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

  Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

  Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

  REKLAMA

  Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

  Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

  Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

  Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

  REKLAMA